Izbraukuma vakcinācijā Iecavā un Vecumniekos īpaši pieprasīta «Janssen» vakcīna

Sestdien, 25. septembrī, Iecavas kultūras namā un Vecumnieku veselības centrā tika rīkota izbraukuma vakcinācija pret «Covid-19». Vecumniekos, kur potēšana sākās pulksten 9, bija vērojama ļoti liela iedzīvotāju aktivitāte – rinda veidojās jau stundu pirms noteiktā laika, novēroja «Bauskas Dzīve».

Vecumniekos pret «Covid-19» sestdien vakcinēti 115 iedzīvotāji, Iecavā vakcīnu saņēmis 191 cilvēks, «Bauskas Dzīvi» informē Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Potējas ne tikai vietējie
Vecumnieku veselības centra vadītāja Līva Vecvanaga informē, ka piedāvājumu 25. septembrī veselības centrā atvēlēt telpas vakcinācijai saņēmusi otrdien un, protams, piekritusi. Pēc informācijas publiskošanas saņemti daudzi zvani, interese bijusi ļoti liela – zvanījuši gan vietējie iedzīvotāji, gan ļaudis no Rīgas, Salaspils, Ogres, Jelgavas un pat Līvāniem.

Veselības centra plašajās telpās var brīvi izvietot visus «dzīvās» rindas punktus. Pie kāpnēm otrajā stāvā mediķe mēra temperatūru un periodiski atgādina par distances ievērošanu. Tālāk ir reģistrācijas punkts, tad – saruna ar ārstu, pēc tam – vakcinācijas kabinets. Gaiteņa otrā galā ierīkota vieta, kur uzturēties15 minūtes pēc potes, un pēc tam ir otras izejas durvis.       

Speciālistu komanda strādā raiti un saliedēti, jo visu vasaru bijuši kopā vakcinācijas centrā Bauskā, stāsta Ināra Janičenoka, Veselības centru apvienības (VCA) poliklīnikas «Dubulti» un VCA poliklīnikas «Pulss» direktore.

«Janssen» vakcīna pašlaik ir īpaši pieprasīta, tāpēc ieradušies ļaudis ne tikai no Vecumniekiem un tuvākās apkārtnes, bet arī no Rīgas, Ogres, Bauskas un Rundāles pagasta.

Lai palielinātu imunizēto skaitu
No tālākām Latvijas vietām atbraukušie un gados jaunāki iedzīvotāji atklāj, ka informāciju meklējuši internetā – sekojuši ziņām Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā un vietnē manavakcina.lv. Kāds par iespēju vakcinēties Vecumniekos dzirdējis pa radio, cits televīzijā, tiek minēts arī portāls bauskasdzive.lv. Vietējie un vecākās paaudzes iedzīvotāji par iespēju vakcinēties uzzinājuši no bērniem, paziņām, kolēģiem vai kaimiņiem, divi uzrunātie min arī ģimenes ārstu.

Vineta, Raitis, Samanta un Laima ir tepat no Vecumniekiem, «Bauskas Dzīvei» viņi atklāj: «Visi izvēlējāmies «Janssen» vakcīnu, jo pietiek ar vienu poti, tā ietaupām laiku.» Raitis, kas iepriekš bijis vakcinēšanās pretinieks, tomēr nolēmis, ka jāpotējas, lai palielinātu imunizēto skaitu un pēc iespējas ātrāk sasniegtu brīdi, kad visi mūsu valstī var atgriezties normālā dzīves ritmā.

Vecumniekos dzīvojošais Guntars arī izvēlējies «Janssen» vakcīnu, lai nebūtu jānāk potēties vēlreiz. Pret vakcināciju bijis skeptisks, bet nu pārdomājis: «Tā kā visa mana ģimene un draudzene ir vakcinējušies, es arī izlēmu to darīt, vēl jo vairāk tāpēc, ka to varēju izdarīt tepat Vecumniekos, nekur nebraucot.»

Raimonds ieradies no Bauskas novada Pilsrundāles, viņš atklāj: «Portālā bauskasdzīve.lv izlasīju, ka šeit būs «Janssen» vakcīna. Izmantoju šo iespēju gan tāpēc, ka vajadzīga tikai viena pote, gan tāpēc, ka šo darbiņu var izdarīt brīvdienā, nav jākavē darbs. Lietus dēļ ārā neko nevaru darīt, tāpēc izmantoju laiku – atbraucu šurp un stāvu rindā.»

Ineta un Ilgars ieradušies no Jelgavas. Viņi teic, ka imunizācija vajadzīga, lai varētu normāli dzīvot un ceļot: «Gatavojamies ceļojumam. Ilgars jau vakcinēts, tagad poti saņems Ineta. Lai paspētu uz ceļojumu, der tikai «Janssen» vakcīna.»

Arī kāds jauns baušķenieks uz poti ieradies tāpēc, ka vēlas ceļot: «Došos uz Itāliju un izmantoju iespēju potēties ar vakcīnu vienu reizi. Rinda gan ir iespaidīga…»

Vairāki jauni cilvēki no Rīgas ieradušies Vecumniekos tikai tāpēc, ka te pieejama «Janssen» vakcīna. Viņi apliecina: «Vēlamies ātrāk atgriezties ierastajā dzīves ritmā, gribam ceļot, brīvi dzīvot, tāpēc arī vakcinējamies. Ja vairāk cilvēku tā rīkosies, viss notiks raitāk un nesāpīgāk.»

Iedzīvotājiem trūkst informācijas

Ārste Ināra Janičenoka pēc vakcinācijas beigām bija gandarīta par iedzīvotāju aktivitāti un sacīja, ka speciālisti neveic uzskaiti par iedzīvotāju dzīvesvietām, taču ir skaidrs, ka no lielajām pilsētām, piemēram, Rīgas un Ogres, atbraukušie vietējos atstāja bez «Janssen» vakcīnām.

I. Janičenoka vērtē iedzīvotāju aktivitāti kā ļoti labu. Vecumniekos no visiem potētajiem 105 izvēlējušies «Janssen» vakcīnu. Visiem rindā gaidītājiem «Janssen» vakcīnas nepietika. Par to, cik vakcīnu no Vecumniekos rezervētajām šī ražotāja vakcīnām vēl pieejamas, rindā gaidītājus mediķi informēja ap pulksten 11, kad bija noskaidrots pieprasījums. Tie, kam minētās vakcīnas nepietika, varēja doties uz citu vakcinācijas vietu vai izvēlēties otru piedāvāto vakcīnu.

Daktere Anita Ance Buka, uzklausījusi pirms potēšanas visus Vecumnieku veselības centrā vakcinētos iedzīvotājus, rezumē: «Sarunās daudz jāskaidro organizatoriski un informatīvi jautājumi, cilvēkiem trūkst informācijas, kur un kā saņemt sertifikātu, kad tas sāks darboties, cik ilgi darbosies utt. Daudzi nespēj nosaukt medikamentus, ko lieto, paskaidro vien to, ka dzer zāles, piemēram, asinsspiedienam. Nākot uz vakcināciju vai pie jebkura medicīnas speciālista, medikamentu nosaukumus vajadzētu kaut vai uzrakstīt uz lapiņas, jo tas ir svarīgi.»

I. Janičenoka informē, ka ar katru iedzīvotāju, kam nepieciešama otra vakcīna, vakcinēšanas izbraukuma organizatori sazināsies individuāli.   

SECINĀJUMI

Izbraukuma vakcinācija atklāj reālo situāciju:
* iedzīvotāji izvēlas vakcīnu, kas ērtāka lietošanai, kam vajadzīga tikai viena deva, – «Janssen». Lai pie tās tiktu, mēro pat daudzus kilometrus;
* lai gan liekas, ka informācijas par vakcināciju un «Covid-19» sertifikātu saņemšanu ir pietiekami, iedzīvotāji joprojām daudz ko nezina, nepieciešams plašāks skaidrojošais darbs;
* daudzi pavirši izturas pret medikamentiem, nespēj pateikt ikdienā lietoto zāļu nosaukumus. Šī informācija jāsagatavo uz jebkuru vizīti pie ārsta, kā arī uz jebkuru vakcināciju;
* iedzīvotāji apzinās – lai atgrieztos normālā un aktīvā dzīvē un ceļotu, ir jāvakcinējas  pret «Covid-19».

Publikācija tapusi sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas