Izmaiņas valsts budžeta pārdalē Rundāles novadā varētu ietekmēt remontdarbus izglītības iestādēs

Samazinoties pašvaldībām novirzāmajai valsts kopbudžeta ieņēmumu daļai, kā arī valsts atbalstam brīvpusdienu nodrošināšanai, Rundāles novadā varētu pārplānot remontdarbu veikšanu izglītības iestādēs, portālam komentēja novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis ("Cilvēkiem un zemei").
Okmanis klāstīja, ka ir piedalījies Ministru kabineta (MK) un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projekta izstrādē. Domē jautājums par iespējām atteikties no kādām iecerēm pašlaik nav pārrunāts.

Okmanis neslēpa, ka lielāko deficītu pašvaldības budžetā radīs valsts lēmums tikai daļēji finansēt brīvpusdienas 1.-4.skolēniem, tāpēc ar atbalstu būs jāpiedalās arī pašvaldībai. Taču, neskatoties uz jaunajām izmaksām, pašvaldība gatavojas turpinās pusdienu nodrošināšanu visiem skolēniem līdz pat 12.klasei.

Pašvaldība nākamgad plāno īstenot divus lielus ar tūrisma jomu saistītus projektus, taču pašlaik nav zināms, kā tos ietekmēs aizņēmumu pieejamība. Tāpat apdraudēti arī pašvaldības investīciju projekti, piemēram, ceļu sakārtošana.

Rundāles novada domes vadītājs, neskaitoties uz to, ka LPS ar valdību nav spējusi panākt vienošanos visos jautājumos, kas saistīti ar 2020.gada, komentēja, ka bez organizācijas "pašvaldībām sarunās būtu vēl lielāki zaudējumi".

Savukārt, komentējot Tieslietu ministrijas ierosinājumu ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) neaplikt vienīgo mājokli, kura vērtība nepārsniedz 100 000 eiro, Okmanis pauda, ka šādas izmaiņas, kas gan nav paredzētas 2020.gadā, pašvaldību ietekmēs minimāli, jo NĪN par mājokli ir ļoti neliela budžeta ieņēmumu daļa. Arī pati pašvaldība nodrošina saviem iedzīvotājiem dažādus NĪN atvieglojumus. 

Jau vēstīts, ka valdība otrdien atbalstīja MK un LPS 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, kurā paredzēts pašvaldībām vairs neatvēlēt konkrētu daļu no nodokļu ieņēmumiem.

Minētajā protokolā ir ietverti tie pasākumi, par kuriem puses ir vienojušās, kā arī uzskaitīti pasākumi, par kuriem vienošanās nav panākta.

Ja iepriekš valdības un LPS vienošanās protokolā tika paredzēts pašvaldībām no kopbudžeta ieņēmumiem novirzīt 19,6%, tad šodien pieņemtais protokols to vairs neparedz. Tomēr LPS aprēķini liecina, ka pašvaldību budžetiem nākamgad tiks novirzīti 18,8% no kopbudžeta ieņēmumiem.

Valdībai un pašvaldībām 2020.gada budžeta kontekstā ir domstarpības par azartspēļu nodokļa un dabas resursu nodokļa ieņēmumu pārdali no pašvaldību budžeta uz valsts budžetu, par pašvaldību aizņemšanās nosacījumiem, par finansējumu pašvaldību ceļiem un ielām, par valsts reģionālo un vietējo ceļu sakārtošanas programmu, par brīvpusdienām 1.-4.klases skolēniem, kā arī par visu pirmsskolas pedagogu darba samaksas finansēšanu no valsts budžeta.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas