Izmeklē darbinieku psiholoģisku ietekmēšanu Iecavas bērnudārzā 27

Valsts darba inspekcija (VDI) sākusi administratīvo lietvedību par iespējamu darbinieku psiholoģisku ietekmēšanu jeb tā dēvēto mobingu Iecavas pašvaldības bērnudārzā «Dartija».

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem šādā gadījumā lietvedība tiek ierosināta par iestādes vadītāja atbildību, proti, pārbaudot «Dartijas» vadītājas Irīnas Freimanes darbību, attieksmi pret darbiniekiem, pieņemtos lēmumus un apstiprinātos dokumentus, portālam paskaidroja lietas atbildīgā inspektore Domicela Dzalbe no VDI Zemgales reģiona nodaļas.

Pārbaudes process jau ir tuvu noslēgumam, sacīja D. Dzalbe: «Esmu izrunājusies ar darbiniekiem, no vadītājas saņemti paskaidrojumi, šogad viņa aicināta ierasties VDI. Pārbaudot konkrētu iesniegumu, atklāti citi darba likumdošanas pārkāpumi, kas skar ne tikai vienu darbinieku. Konstatēta arī darbinieku negatīva psiholoģiska ietekmēšana ar nepamatotiem aizrādījumiem, nepamatotu pienākumu maiņu.»

D. Dzalbe pārbaudes gaitā tikusies ar pašvaldības vadību, kura tiks informēta par pārbaudes rezultātu. Kā prognozē inspektore, pārbaude varētu noslēgties janvāra beigās, kad tiks noformēts administratīvais protokols, norādot visus pārkāptos punktus. «Tad personai, par kuru notikusi administratīvā lietvedība, ir tiesības sevi aizstāvēt, un tikai pēc tam var sekot lēmums par sodu,» skaidro inspektore.

I. Freimane «Bauskas Dzīvei» sacīja, ka nesniegs komentārus par VDI pārbaudi, kamēr nav zināmi tās rezultāti. Tomēr viņa sacīja, ka 20 gadu darba laikā nav saņēmusi aizrādījumus un šī nav pirmā VDI pārbaude iestādē. «VDI inspektore pārbaudīja dokumentus, ar sūdzību neesmu iepazīstināta. Ja tiks norādītas kļūdas, esmu gatava tās labot,» sacīja vadītāja, «darba likumdošana ir sarežģīta un mainīga, esmu centusies ievērot visus noteikumus, apmeklējusi kursus.»

I. Freimane atgādina, ka tieši normatīvo aktu sarežģītības dēļ jau kopš iepriekšējā Iecavas novada domes sasaukuma, kad pati bija deputāte, viņa vairākkārt rosinājusi izglītības iestādēs dokumentācijas sakārtošanai izmantot jurista pakalpojumus, taču pašvaldība risinājumu tam nav radusi. Vienlaikus I. Freimane atzina, ka kopš pērnā gada pavasara jūt pret sevi vērstu darbību no atsevišķām personām, iespējams, lai «izēstu» viņu no amata. Tomēr kolektīva vairākums atbalsta vadītāju, arī no vecāku puses jūtama pozitīva attieksme.

Par iespējamām pārmaiņām pēc pārbaudes pabeigšanas D. Dzalbe teic: «Ļoti ceru, ka vadītāja ņems vērā mūsu ieteikumus un visas lietas sakārtos. Pārbaude dod darbiniekiem cerību, ka turpmāk situācija uzlabosies. VDI mērķis nav kādu sodīt, bet aizstāvēt darbiniekus un palīdzēt viņiem no valsts puses.»

Nav zināms Iecavas novada domes administrācijas vērtējums par situāciju. Opozīcijas deputāte Astrīda Vītola («Vienotība») «Bauskas Dzīvei» pauda, ka kopumā darbs «Dartijā» rit pozitīvi, taču nesaskaņas darbinieku starpā ir novērotas. «Jāteic, ka VDI situāciju vērtē stingri no likumiskā viedokļa, bet dažkārt arī valsts un pašvaldību iestādēs ir gadījumi, kad jāizmanto dažādi risinājumi,» atzīst A. Vītola, «secinājumus varēs izdarīt, kad būs zināmi pārbaudes rezultāti.»

D. Dzalbe stāsta, ka pārbaudes gaitā iegūtā informācija liecina par kopumā labu iestādes vadību: «Bērnudārzā ir daudz ieguldīts, bērniem ir labi apstākļi, papildus tiek vadīta ekoskolas programma.» Tomēr spriedze darbinieku un vadības starpā, kas netiek risināta, veido aizvien sliktāku gaisotni, kas var ietekmēt audzēkņus.

Tam piekrīt kāda bērna māte ar pieredzi personālvadībā. «Kaut arī tiešā veidā ikdienā bērni to neizjūt, redzams, ka atsevišķi darbinieki pat nesasveicinās. Konflikts ir tā samilzis, ka līdzēt varētu tikai nopietnas komandas veidošanas nodarbības, iespējams, ar profesionālu moderatoru,» «Bauskas Dzīvei» sacīja iecavniece, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

Moderatora iesaisti pieļauj arī D. Dzalbe. Jāatgādina, ka par to pērn, kad gaismā nāca konflikts starp bērnudārza vadību un darbiniecēm, kuras iebilda par citu kolēģu izturēšanos pret audzēkņiem, ieminējās arī par izglītības iestādi atbildīgās novada domes pārstāvji, taču nav zināms, vai tāds tika pieaicināts.


Pievieno komentāru

Komentāri 27

kas tad nu

Kur gan tas nenotie.... Atbilde visiem, kur sievietes, tur intrigas.

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 16:37

Alvis

nu tu gan runā muļķības, pie mums novadā, kur veči tur klačas un intrigas

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 22:34

sorento

Mani bērni ir pabeiguši šobērnu dārzu un varu teikt tikai to labāko par vecajiem darbiniekiem.Jaukas mīļas audzinātājas un auklītes bija. Un arī vadītāja prot strādāt un prasa no padotajiem godīgu darbu un tas ir pareizi. Žēl ka vecie kadri ir devušies pensijā, bet jaunās aukles ir vienkārši slinkas klaču bābas!

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 20:06

sorento audzinātājai

skaidrs ir viens ka tu neesi starp tām čaklajām un interesantajām audzinātājām, kas spēj dot bērnam ko interesantu un dzīvei noderīgu klaču auklītes līmenī arī esi palikusi. Audzinātājas, kas dara godīgi savu darbu, cikzinu, atbalsta vadītāju.Nabadzīte nobosingotā!!!

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 20:09

Pēteris

Nevis moderatoru bet gan tām nomocītajām auklēm ar slapju lupatu pa pakaļu negrib strādāt lai vācās prom vēl jau visi normālie nav aizbraukuši gan jau ka atradīs ar ko aizstāt . Kā bērnu tēvs kuri apmeklē šo iestādi zinu vadītāju no labās puses interesanta, aktīva, iesaistās dažādos projektos ar kuru palīdzību ir iekārtota sprta zāle un inventārs sprtam Superīgs pasākums Tēvu diena u.c. vadītājam jābūt ar pareizu nostāju , bet sliņķiem nav vietas bērnudaārzā, tās lai arī slauka tās ielas!

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 20:33

pētere

tādus izteicienus tik var lietot sievas nomocīts vīrs.Es esmu tikai par tādām tēvu dienām...bet cik daudz ģimeņu ,kurās ir abi vecāki...un cik daudz tēvu ieradās uz "savu dienu"???Cik zinu,tad tur strādā ļooti labas auklītes,kuru dēļ bērni ar prieku iet uz savu "darbiņu".Bet visam ir savas robežas.Tas,kas notiek šajā iestādē jau vien liecina par to,ka pati vadītāja ir palikusi pietiekami nogurusi un nekompetenta,ja ir samilzis tāds konflikts.Un,ja vadošais cilvēks uzskata,ka jāmainas kolektīvam,bet ne viņai jāpiestrādā pie savas attieksmes....nu tad nu gan man liekas,ka viņai tiešām laiks kaut ko ļoti progresīvi manīt savā dzīvē.

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 15:35

pētere

Wow!!!Dīvaina audzināšanas metode...!!!!!Un problēmu risināšana!!! Ja jau pieaugušas sievietes Pēteris gatavs tā pārmacīt...tad rodas jautājums..kādā atmosfērā tiek audzināti viņa bērni??!!Un izklausās,ka viņš nerunā par bērnudārzu...bet gan par sev privātām lietām.Ierīkot sporta zāli,ar kuru lielīties pārbaudēs..un saziņas līdzekļiem,nenozīmē arī labu savas vadītājas darba veikšanu.Cik daudz bērniem tiek no tā visa šikā,ar kuru var lielīties..to var redzēt pēc inventāra nodiluma,cik bieži bērni tur tiek ielaisti.Maniem bērniem tika atļauts uz to visu paskatīties no attāluma.Varbūt Pēteris varētu pamācīt tās slinkās auklītes teicamam darbam???

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 17:00

zinātāja

Atmosfēra iestādē nospiedoša.dod dievs mums visiem to izturēt un pārdzīvot.piekrītu pēterim, arī vadītājai jāpārvērtē sav vadības stils un metodes

pirms 6 gadiem, 2015.01.09 09:57

..... !

Nevajag nolaisties līdz klaču un apsaukāšanās līmenim un nav ko mazgāt arī te, komentāros netīro veļu. Visi ļoti labi zin, ka šajā iestādē pastāv šī - tekstā minētā problēma un nav ko noliegt, to zin viss novads. Tā beidzot ir jārisina konstruktīvi un jāatrisina līdz galam- novada domei. Savādāk tas nebeigsies nekad. Un šeit nav runa par slinkiem cilvēkiem un netīrām trauku lupatām, šeit ir ieildzis iekšējs konflikts, kurš bez ārējas iejaukšanās neizbeigsies nekad un punkts.!

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 21:42

..... !

Nevajag nolaisties līdz klaču un apsaukāšanās līmenim un nav ko mazgāt arī te, komentāros netīro veļu. Visi ļoti labi zin, ka šajā iestādē pastāv šī - tekstā minētā problēma un nav ko noliegt, to zin viss novads. Tā beidzot ir jārisina konstruktīvi un jāatrisina līdz galam- novada domei. Savādāk tas nebeigsies nekad. Un šeit nav runa par slinkiem cilvēkiem un netīrām trauku lupatām, šeit ir ieildzis iekšējs konflikts, kurš bez ārējas iejaukšanās neizbeigsies nekad un punkts.!

pirms 6 gadiem, 2015.01.06 21:42

sinavilla

Laikam vadība ir īstā pēdiņās Pamū''sā

pirms 6 gadiem, 2015.01.07 20:59

an

Tiem , kas negrib strādāt vienmēr ir grūti...

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 10:28

māris

X un Viedoklim viena ip adresīte...ha...ha.

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 20:26

2X

Tu pēc komentāra redzi ip adresi... ha ha.

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 22:51

sonja

Bērnu dārzā Iecavā viss ir kārtībā,jānomet intriganti,tiem,nekad nav laika strādāt-jāklačojas,tas jau ir rādītājs.Tiem,kas strādā,nav laika klačām.Bet katrs jau saņem atpakaļ,ko citam nodaŕījis-Karmas likums.Lai intrigantiem laba veselība, ka mēle nenopūst.....

pirms 6 gadiem, 2015.01.08 20:32

aukīte

Tas notiek visos bērnudārzos kur ir stulba vadība jo saņem algu ne par ko un gruzī augumā garastāvokļa ietekmē un spēj tik izdabāt jūties kā pēdējais ***.

pirms 6 gadiem, 2015.01.09 20:02

pētere

izskatās,ka sonja runā par vadības darbu...jo ,ja viss nenotiktu klaču līmenī...un vadītāja pati nebūtu iniciatore klačām...tad arī tāds konflikts nebūtu.Ja vadītājas padomdevēji ir tādi kā sonja...tad nu šeit ir rezultāts.Un teikt,ka bērnudārzā viss ir kārtībā...sonjas liekulība un tumsonība,jo nav tādu uzņēmumu,kuros nebūtu konfliktu...bet tie tiek konstruktīvi risināti,jo ir kompetenti vadītāji..kuri ne tikai var lielīties ar savu ilgi pavadīto stāžu vadītāja amatā(bet labam vadītājam nekad nav sevi jāslavē...jo darbi runā skaļāk par vārdiem)Un viss kas notiek-notiek uz labu!! Un es ticu taisnīgam un pareizam iznākumam,jo nevar,viens cilvēks,tik daudzus gadus turēt savu intrigu gūstā strādāt gribošus cilvēkus.

pirms 6 gadiem, 2015.01.12 13:07

120

Pēterei
Tāpēc vēl joprojām esi apkopēja,strādā,mācies,audz,un būsi laimīga.Neskaud,neklačo...dzīvē labāk ies.

pirms 6 gadiem, 2015.01.17 21:45

pētere

hm....tur jau tā lieta,ka nav nicināmu amatu...un tas ir tik nožēlojami ka tev 120 apkopēja liekas kas nosodāms un necilvēcīgs.Un tev par nožēlu...neesmu apkopēja...(manu profesiju tautā dēvē par visai labu)bet ar prieku arī to varētu izdarīt,ja būtu tāda vajadzība.Un patiešām esmu laimīga...jo manā dzīvē ir daudz citu vērtību...nekā nosodīt un plucināt kādu.Bet tev tas 120 ir pārāk neaptverams...jo citu laimi nesaprast tādiem kā tu.Lai tev veicas!!!!

pirms 6 gadiem, 2015.01.21 14:57

Vietējās ziņas