Izstāde «Bauska bildēs» – skaudra liecība par zaudētām vērtībām 3

Bauskas muzejā apskatāma  unikāla izstāde «Bauska bildēs». Tās saturu veido muzeja krājuma vēsturisko fotoattēlu izdrukas un 2019. gadā veiktā vecpilsētas ēku fotofiksācija, kuras autori ir fotokluba «Bauska» dalībnieki Māris Kreitenbergs, Arnis Indriks un muzeja speciālists Raitis Ābelnieks. Izstāde būs atvērta līdz 3. septembrim.

Izstādes autore ir vēsturniece, Bauskas muzeja krājuma galvenā glabātāja Ilva Strautzele. Konceptuāli precīzi risinātais, ar īpašu izjūtu un zināšanām veidotais fotostāsts par vecpilsētas namiem vairāk nekā 100 gadu periodā ir izcila kultūrvēsturiska liecība. Tik uzskatāmas ekspozīcijas, kas atainotu pārmaiņas pilsētas tēlā un rosinātu pārdomas par arhitektūras mantojuma saglabāšanu, līdz šim Bauskā nav bijis.

Vizuālais fotostāsts, kas izvietots muzeja trijās zālēs, ikvienu apmeklētāju rosina meklēt atbildes uz jautājumu: kā Bauskas vecpilsētā  varēja izveidoties pašreizējā lēnas iznīcības situācija? Runa nav par Otrā pasaules kara postījumiem, bet gan par totālo vienaldzību, neizpratni, zināšanu trūkumu gan padomju periodā, gan mūsdienās. Dramatiski, ka vecpilsētas vēsturiskās apbūves stāvoklis  pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas straujā tempā pasliktinās.

Izstādes koncepciju skaidro Ilva Strautzele: «Man gribējās vairāk iedziļināties tēmā, tāpēc attēlus sagrupēju pēc noteikta principa, rādot namus Bauskas ielu krustojumos. Katrā fotoattēlu blokā ir vismaz septiņas un vairāk vizualizācijas, kas ataino ēkas 20. gadsimta dažādās desmitgadēs un šogad. Tikai daži nami, kā, piemēram, Bauskas luterāņu baznīca, ir saglabājušās sākotnējo apjomu un detaļas. Toties lielākā daļa apbūves ir zaudējusi izteiksmīgās detaļas – vārtus, slēģus, durvis, dekoratīvos elementus un siluetu. Daudzi nami padomju laikā pārbūvēti, divstāvu nami atgādina neizteiksmīgus klučus. Bauskas vecpilsēta man asociējas ar dāmu jaunās kurpēs un noskrandušā kleitā, kam piesprausta lēta broša. Arhitektūras visvērtīgākais mantojums jau ir aizlaists postā, saglabājušās tikai fotogrāfijas. Ja nemainīsies sabiedrības attieksme, atlikušās «kripatiņas» arī palēnām izzudīs un paliks tikai nosaukums «Bauskas vecpilsēta».»

Ilvas Strautzeles akcentēto tematu turpina Dainis Bruģis. Viņš daudzkārt ir izrādījis pilsonisko iniciatīvu, savu pozīciju darot zināmu pašvaldības amatpersonām, vietējiem uzņēmējiem un ēku apsaimniekotājiem, rakstot publikācijas, lasot ziņojumus konferencēs. Diemžēl centieni bijuši veltīgi. Turklāt valstī joprojām nav izstrādāta kultūras mantojuma vienota saglabāšanas sistēma.

Dainis Bruģis uzsver: «Bauskas novada pašvaldība allaž aizbildinās ar naudas trūkumu vecpilsētas sakārtošanai, bet visi taču redz, ka daudzās citās mazpilsētās  šim mērķim ir atrasti līdzekļi. Iedomāsimies Rīgu bez Vecrīgas – ir tikai Pļavnieki, Ķengarags, Zolitūde. Vai tūristi un citi viesi trauktos uz mikrorajoniem cerībā atrast neatkārtojamo Rīgas šarmu un kolorītu? Izstāde «Bauska bildēs» ir atgādinājums par zaudēto un kārtējais klauvējiens pie sirdsapziņas.»

Pievieno komentāru

Komentāri 3

vecs baušķis

Rātslaukumu, tikai bez Ļeņina , vajadzēja saglabāt tādu,kāds tas bija Atmodas sākumā. Aizbērt skaisto dīķi ,likvidēt to ieskaujošos kokus iepretim RIMI bija spējīgi tikai ar idiotisma šarmu un kolorītu pārsātināti ļautiņi-latvieši. Nu uz tām vietām pretīgi skatīties.

pirms gada, 2019.06.27 11:06

Bet

Bet ir taču vecpilsētas padome,ja nemaldos.Acīmredzot Bauskā vecpilsētu neuzskata par vērtību.Bet īstenībā viņa ir ļoti interesanta,kam protams vispār interesē Bauskas vēsture.Neizsakāmi žēl.Ja skolēns,dzimis Bauskā un mācās 11.klasē nezin,kur sākas un beidzas Bauskā Kalēju iela,tad tā ir gan vecāku,gan skolas vaina.Varētu jau rakstīt vēl un vēl,bet diemžēl maz ir to,kurus tas interesē.Skumji.Pie šī jautājuma jau bija sen,gadus atpakaļ jārunā novadā.DIEMŽĒL!!!

pirms gada, 2019.06.29 21:39

Par vecpilsētu

Izlasot rakstu un padomājot,pat asara nobira.Kā tas iespējams,ka Bauskā vecpilsēta nenozīmē neko.Ir Kuldīgā,ir Cēsīs,Talsos.Tur citādi,kaut kādi brīnumdari ir pie saimniekošanas.Vienkārši cilvēki,kuri grib lepoties ar savu pilsētu.Mēs esam "nolemtie".Labāk nebūtu šīs izstādes un šī raksta.Sabojājiet cilvēkiem garastāvokli.

pirms gada, 2019.06.29 22:21

Vietējās ziņas