Jaunieši Codē skolu brīvlaikā iepazīst fizikas likumus

Skolēnu brīvlaika nedēļā – piektdien, 25. oktobrī – ikviens ieinteresēts jaunietis varēja iesaistīties Bauskas novada Codes pagasta Jauncodes bibliotēkā rīkotajā tehniskās jaunrades dienā. Dalībniekiem vajadzēja veikt divus tehniskus uzdevumus – uzbūvēt makaronu tiltu un izveidot raķetes palaišanas sistēmu ar pacelties spējīgu raķeti. Jauniešu darbošanos vēroja arī «Bauskas Dzīve».

Eksperimentos piedalījās 15 jaunieši, kas tika sadalīti divās komandās. Pirmais uzdevums bija no  spageti uzmeistarot tiltu, kas spēj izturēt pēc iespējas lielāku svaru – vismaz trīs ar šķidrumu piepildītas divlitru pudeles. Svarīgi bija izplānot, kāda būs tilta forma, nācās pielietot arī matemātikas zināšanas. Bauskas novada Codes pagasta jaunatnes darbinieks Kaspars Kalējs pastāstīja, ka līdzīgi pasākumi ar dažādiem eksperimentiem rīkoti arī agrāk un tiek plānoti turpmāk. «Jauki, ka jauniešiem patīk eksakto zinību meistarklases. Šādos pasākumos nereti ieraugām nākamos līderus,» atklāja K. Kalējs.

Pēc vairāk nekā stundu ilga darba sākās tiltu izturības testi. Vienas komandas veidotais meistardarbs spēja izturēt 13 litru smagumu, bet otra komanda tilta izturības pārbaudi beidza, izvietojot uz tā piecus litrus šķidruma.

Četrpadsmit gadus vecā codiete Kristija Anna Kalniņa sacīja, ka šādi pasākumi ir ļoti vērtīgi, iesaistīšanos jauniešu aktivitātēs viņa atspoguļošot arī savā dzīvesgājuma aprakstā. «Man patīk gan fizika, gan ķīmija, gan matemātika, tiltu veidošanā bija vajadzīgs arī radošums. Ir interesanti, ja meistarklasēs piedalās vairāk cilvēku, jo tad vienmēr ir jautri. Es labi satuvinājos ar jauniegūtajiem draugiem,» stāsta K. A. Kalniņa, kas šādās izdarībās piedalījās pirmo reizi.

Pēc tam sākās raķetes būvēšana. Lai izveidotu palaišanas mehānismu, bija nepieciešama veļas mašīnas elastīgā caurule, plastmasas pudele un uzgaļi, ar ko savienot pudeli ar cauruli un raķeti ar mehānismu. Palaišanas mehānisma veidošana grūtības nesagādāja, taču ar raķetes izbūvi tik viegli neklājās. Bija svarīgi lidaparātu izveidot tā, lai, uzlecot uz plastmasas pudeles, gaiss paceltu raķeti «mākoņos». Pēc raķetes izveides sekoja veiksmīgs starts un lidojums. Raķete pacēlās aptuveni astoņu metru augstumā.

Madara Ennīte, kas Codes pagasta jauniešu aktivitātēs iesaistās aptuveni divus gadus, stāsta: «Nekad iepriekš nebiju veidojusi ne makaronu tiltu, ne raķetes. Bija interesanti un lietderīgi, jo šādas nodarbes attīsta domāšanu.» Jaunietei īpaši paticis tilta izturības tests un raķetes lidojums.

Kitija Kanapecka uzskata, ka ikvienam jaunietim vajadzētu iesaistīties šādās aktivitātēs: «Nesaprotu, kāpēc citi sēž mājās pie datora, ja ir šāda jauka iespēja, te ir jautri. Sākumā neticēju, ka makaroni izturēs tik lielu smagumu.» Codes pagasta jauniete interesanto eksperimentu iecerējusi mājās atkārtot.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas