Jaunieši Dāviņos iepazīst filmu veidošanas mākslu

Bauskas novada Dāviņu pagasta pārvalde sākusi pilotprojektu, kurā ikviens jaunietis var apgūt filmu veidošanas mākslu. Divas nodarbības aizvadītas kopā ar Kristeru Čakānu, kas stāstīja par kameras uzbūvi un salīdzināja profesionālu kameru ar mobilo telefonu, taču piektdienā, 12. jūnijā, Dāviņos nodarbību vadīja filmas «Dvēseļu putenis» masu skatu režisors, raidījumu «Adreses» un «Atslēgas» režisors Uģis Olte, kas jauniešus iepazīstināja ar Latvijas kino.

Filmu skola jauniešiem Dāviņos norisinās trīs reizes mēnesī. Nodarbībās ikviens jaunietis var uzzināt aktuālo filmu jomā, piedalīties īsfilmu veidošanā un tikties ar dažādiem šīs jomas pārstāvjiem. Nodarbības notiek Dāviņu pagasta jauniešu ideju mājā, kultūras centrā «Dāvis». Piektdien Uģis Olte pulcēja vairāk nekā 14 jauniešu.

Uģis Olte interesentiem pastāstīja, kā tapa Latvijā pērn visvairāk skatītā filma «Dvēseļu putenis»: «Mans uzdevums filmas tapšanā bija strādāt ar masu skatu dalībniekiem. Bija jānorāda grupa, rinda, kur katrs stāvēs kadrā. Gadījās, ka vienu filmas ainu veidojām laikā, kad temperatūra nokritās zem 25 grādiem zem nulles, bija auksts, taču vairākiem cilvēkiem kaujā bija jātēlo mirušie, sanāca, ka vienas ainas tapšana aizņēma 30 minūtes, tad viņi tik ilgi arī uz zemes nogulēja. Filmā skatītājs seko galvenā varoņa dzīves gaitai, kamera vienmēr bija blakus galvenajam varonim, tāpēc filmā nevar redzēt kaujas no putnu lidojuma.»

Septiņpadsmit gadu vecajam Agrim Tolam šī bija pirmā filmu skolas nodarbība. «Bija interesanti paklausīties zinošu cilvēku, kas pārzina savu jomu. Uģis Olte izstāstīja sīkas nianses par Latvijas kino tapšanu, šī Dāviņos bija nedaudz citādāka diena. Filmu skola nepieciešama tiem, kas grib darboties šajā jomā, pats neplānoju doties šajā ceļā, taču zināšanas iegūt ir labi, vēlāk var noderēt,» sprieda Agris. Viņš uzskata, ka piedāvājums jauniešiem Bauskas novada Dāviņu pagastā ir plašs.

Sanija Novicka iepriekš nav zinājusi, kas ir Uģis Olte. «Jauniešu aktivitātēs iesaistos kopš februāra. Filmu skolu gaidīju, jo kino mani interesē. Man pašai ļoti patika filma «Dvēseļu putenis», tāpēc bija interesanti paklausīties un pamācīties no cilvēka, kas piedalījies filmas tapšanā. Prasmes darboties ar kameru man noteikti noderēs,» atzina Sanija Novicka.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas