Jubilārs Imants Lancmanis: «Bija apsēstība ar pili, tagad apsēstība ar gleznošanu» 6

Rundāles pils muzeja bijušais direktors Imants Lancmanis šodien, 29.jūlijā, svin astoņdesmit gadu jubileju.

Kad Rundāles pagasta «Baltās mājas» kafejnīcas āra terasē 11. jūnija vakarā sarunas risinājās ar un par Bauskas novada biedrības «Meistars Gothards» izdotajā grāmatā «Mākslinieki. Bauska. Iecava. Rundāle. Vecumnieki» minētajiem no Rundāles nākušajiem gleznotājiem un grafiķiem, Imants Lancmanis šajā notikumā piedalījās kā gleznotājs.

13 gadus mācījies glezniecību – septiņus gadus Rozentāla mākslas vidusskolā, sešus gadus – Mākslas akadēmijā, un tad, kā viņš stāsta: «Nāca Rundāles pils, kam upurēju glezniecību. Piecdesmit gadus manā dzīvē bija apsēstība ar pili, tagad apsēstība ar gleznošanu. Kad atstāju pils muzeja direktora amatu, man pavērās mirdzošā brīvības aina, kas ir glezniecība, audekli – brīvības iemiesojums. Mana vēlme glezniecībā ne tikai pašizpausties, bet arī kaut ko pateikt citiem.»

Minētajā sarīkojumā Imants Lancmanis klātesošajiem, arī «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka astoņdesmit gadu jubilejas reizē Rundāles pils muzeja kolekcijai dāvināšot trīs savas gleznas par Kristus krustā sišanas un augšāmcelšanās tēmu. Bet tās vēl nav visas viņa dāvanas sabiedrībai – dzimšanas dienā I. Lancmanis atvēris savas monogrāfijas «Rundāles pils» trešo grāmatu, un jubileju svin kopā ar princi Ernstu Johanu Bīronu, kolēģiem, draugiem, kaimiņiem.

Lai brīvības ainu, kas Imantam Lancmanim ir glezniecība, nekas nenomāc! Daudz prieka dzimšanas dienā!

Ceturtdien, 29. jūlijā, Valsts prezidents Egils Levits piešķīris Cildinājuma rakstu mākslas vēsturniekam un gleznotājam Imantam Lancmanim, godinot Rundāles pils atjaunotāju 80 gadu jubilejā.

Valsts prezidents novērtē I. Lancmaņa mūža darbu Rundāles pils atdzimšanā, kas ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas valsts vēsturē: «“Jūsu intelektuālais devums ir spilgti izgaismojis latvisko un eiropeisko kodu mūsu kultūrā.» Cildinājuma raksts I. Lancmanim tiks pasniegts rudenī, "Bauskas Dzīvi" informē Valsts prezidenta kanceleja.

Imants Lancmanis dzimis 1941. gada 29. jūlijā Rīgā. Beidzis Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu (1959) un Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1966). Sadarbībā ar toreizējo Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja direktoru un Rundāles pils muzeja direktoru (1972-1975) Laimoni Liepu Imants Lancmanis iepazinās ar tolaik tuvu sabrukumam nolaisto Rundāles pili.

Nāca piedāvājums strādāt Rundālē. Pēc Mākslas akadēmijas beigšanas Imants Lancmanis jau bija diezgan iesaistījies muzeja apritē. 1972. gadā viņš kļuva par Rundāles pils muzeja direktora vietnieku, bet 1976. gadā par Rundāles pils muzeja direktoru. Šajā amatā strādājis un pili spodrinājis līdz pat aiziešanai pensijā 2018.gada nogalē.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

novadnieki

Daudz laimes un vēl daudz skaistu gleznu.

pirms mēneša, 2021.07.30 09:30

Skaisti

Paldies Bauskas avīzei :) kas seko līdzi notikumiem...pat ar trīs gadu jaunām fotogrāfijām. Bet vakar bija vēl viens svarīgs notikums Lancmaņu pāra dzīvē, pieļauju ka to arī pārkopēsiet no citiem portāliem...

pirms mēneša, 2021.07.30 16:05

to skaisti

Grāmatas atvēršana notika 2021.gada 11.jūnijā

pirms mēneša, 2021.08.02 14:13

mjā

Imants un viņa māsa Lauma.......

pirms mēneša, 2021.07.31 13:04

Vietējās ziņas