Ķīnieši novadu aptiekās izpērk sejas aizsargmaskas 29

Mūspuses četru novadu aptiekās strauji audzis pieprasījums pēc medicīniskajām sejas aizsargmaskām. Bauskā šīs nedēļas sākumā vēl nelieli krājumi saglabājušies, bet citviet apkārtnē tās vairs nav nopērkamas. Krājumus zāļu tirgotavas nevarot arī atjaunot, jo elpceļu apsēju vairs neesot arī noliktavās, un lieltirgotavas piegādes sola atjaunot vien aprīlī.

Ķīnā uzliesmojušā koronovīrusa dēļ pieprasījums pēc šiem aizsarglīdzekļiem audzis visā pasaulē. Aptaujātās pašmāju farmaceites gan atzīst, ka latvieši pagaidām vēl neizrāda, ka apdraudējums varētu skart arī vietējos ļaudis un tamdēļ dotos uz aptieku, lai nodrošinātos ar elpceļu apsējiem. Maskas mūspuses zāļu tirgotavās galvenokārt iegādājušies Latvijā dzīvojošie ķīnieši, kuri tās pirkuši pa vairākiem iepakojumiem.

Rundāles novada Pilsrundāles ciema «Velgas aptiekā» pēdējie vienkāršāko sejas apsēju piecdesmit gabalu iepakojumi pārdoti pagājušajā piektdienā. «Vienā reizē ķīniešiem iztirgoju veselu tūkstoti. Viņi dzīvo tepat Saulainē un aptiekā bija gan pagājušajā, gan aizpagājušajā nedēļā. Komunicējām ar tulkošanas aplikācijas palīdzību, svešzemnieki vēlējās preci iegādāties lielākos apjomos, taču nebija vairs, ko piedāvāt,» stāsta zāļu tirgotavas īpašniece Velga Gūtmane. Viņa atklāja, ka izpirkti arī visi dārgie digitālie termometri. Rundāles aptiekā izķerti arī roku dezinfekcijas līdzekļi, tos gan iegādājušies galvenokārt vietējie ļaudis.

«Maskas mūspuses cilvēkus neinteresē, es pat pati izrādīju iniciatīvu un piedāvāju tās personām, kuras grasījās ceļot uz Taizemi, Singapūru un citām Āzijas valstīm, jo ārvalstu mediji ziņo, ka tur aptiekās arī apsēju krājumi izsīkuši, taču mūsējos tas neinteresēja, un maskas tā arī nenopirka,» situāciju apraksta V. Gūtmane.

Viņa pieļāva, ka ķīnieši, iespējams, saskatījuši peļņas avotu vai arī tās sūta saviem radiniekiem, kuriem šie aizsarglīdzekļi nav pieejami. Vaicājot, vai arī lieltirgotavas paaugstinājušas masku cenu, V. Gūtmane atbildēja noraidoši un sacīja, ka arī pati, reaģējot uz noietu, cenu nav «uzskrūvējusi» un godprātīgi 50 gabalus tirgojusi par 2,30 eiro. Farmaceite gan dzirdējusi runas, ka galvaspilsētā iepakojumu jau pārdodot par desmit eiro un vairāk.

«Ja mūsējo vidū sāksies ažiotāža, nespēsim palīdzēt, jo maskas nu ir deficīta prece. Ja maskas mums sola tikai pavasarī, es jau sāku modelēt prātā, vai nevar kādu audumu ņemt, lai šuvējas rada ko līdzīgu,» spriež V. Gūtmane.

Iecavā situācija identiska. «Maskas ir beigušās, nav nekādu – ne dārgu, ne lētu,» paziņo zāļu tirgotavas «Apotheka» farmaceite Valentīna Sporne. Viņa atminas, ka janvāra beigās kopaina bijusi vēl mierīga, taču februārī ķīnieši nākuši masveidā. Kāda mediķe ceļošanas nolūkos esot interesējusies par maskām ar augstāku aizsargspēju, norādot noteiktu indikatoru FFP3. Mediķe apgalvojusi, ka parastās maskas nav efektīvas un šīs esot speciālās, labākas.

«Pārbijāmies, ka šīm cena milzīga, jo 50 gabalu iepakojums maksāja 130 eiro, un tās nepasūtījām, kad vēl bija pieejamas. Tagad domāju, ka šīs arī būtu «aizgājušas», ja ne iepakojums, tad pa atsevišķiem gabaliem noteikti. Taču tagad ir «vakuums»,» stāsta V. Sporne un piebilst, ka toties termometri ir krājumos un roku dezinfekcijas līdzekļi arī ir pietiekamā daudzumā, taču sistēmā redzot, ka tos jau no citām aptiekām meklējot, tātad arī šiem aizsarglīdzekļiem pienācis pirkšanas bums.

Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» piektdien, 14. februārī.

Pievieno komentāru

Komentāri 29

Jā un

Tikmēr epidemiologi skaidro, ka sejas maskas jāvalkā tad, ja cilvēks ir saslimis ar kādu vīrusu slimību un grib pasargāt apkārtējos ļaudis no saslimšanas, jo vīruss izplatās no elpceļiem runājot, klepojot, šķaudot. Maskas lietošanai der tikai vienu reizi, un tās nekādā gadījumā nav paredzētas ne mazgāšanai, ne atkārtotai lietošanai. Ja maska reiz ir noņemta, tad to atpakaļ uz sejas likt nevar – jāliek atkal jauna maska. Katru reizi, kad slimnieks aizticis savu sejas masku vai to noņēmis, viņam ir ļoti rūpīgi, kārtīgi ar ziepēm jānomazgā rokas.

pirms gada, 2020.02.12 21:24

!

Kad maskas savajadzēsies letiņiem, varēs Rimi vai Maximas maisus galvā stūķēt, jo masku nebūs.

pirms gada, 2020.02.12 21:25

13tā

Par tiem Rimi maisiņiem un bāšanu galvš nobalsoju, jo gadus atpakaļ tā lija un pie rokas nekā nebija! Francijā ražo ļoti kičīgus galvas lakatiņus no lietu necaurlaidīga materiāla, bet Latvijā pat par tādiem vispār nezina. Attīstāmies!

pirms gada, 2020.02.13 11:50

Marta

Varbūt tas tagad ir ķīniešu bizness. Varbūt šīs maskas jau ar aviopastu lielos daudzumos tiek nogādātas Ķīnas adresātiem. Vienkāršā sejas maska, lai būtu efektīva, jāmaina ik pēc divām stundām. Valstī vajadzētu pasludināt sejas maskas par stratēģiskas nozīmes precēm, izveidot sejas masku rezerves un aizliegt tās ar pasta sūtījumiem izvest no valsts. Ja gadījumā arī Latvijā sāksies epidēmija, vai mēs būsim nodrošināti ar sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un vai tie būs pieejami par adekvātām cenām? Ķīnā sejas masku ražotāju cenas jau ir kāpušas 10 un vairāk reižu. Arī lidostās, dzelzceļa stacijās, visas margas, durvju rokturus un citas kontaktvirsmas vajadzētu biežāk apstrādāt ar dezinfekcijas līdzekļiem. Atrodoties sabiedriskās vietās nēsāt cimdus. Mājās, gaisā, uz apaviem, apģērba izsmidzināt sudraba jonu ūdeni.

pirms gada, 2020.02.13 07:58

anna a

Un lielveikalos tos ratus un grozus kāds kādreiz dezinficē? Vai Rimi un Maximā ir tādas telpas vispār, kur var mazgāt un dezinficēt ratus un grozus? Tā tak vislielākā iespēja saslimt, jo grābjam un ķeram ratus un grozus nepadomājot. Es gan eju ar savu maisiņu, salieku tur visu vajadzīgo un izkrāmēju pie letes. Mans maiss nav sliktāks par groziem un ratiem, kurus jau apgrābstījuši cilvēku tūkstoši...

pirms gada, 2020.02.13 14:12

Nobijies

Šorīt biju Lietuvā, aptiekās masku vairs nebija, lielajā celtniecības veikalā drūzma, izdevās nopirkt trīs lielās kastes - pa 120 gab. katrā - M3 maskas. Rēķinos, ka ģimenei uz pusgadu pietiks, tad jau redzēs. Bauska, kā allažiņ, snauž saldā miegā.

pirms gada, 2020.02.13 10:33

?

Jāpriecājas par to, ka Latvijā vēl nav izsludināts epidēmijas stāvoklis. Jācer, ka līdz mums neatnāks. Ļoti jācer.
Bet aptiekāriem, piegādātājiem – kā aptiekā var nebūt pats pirmais, pats vienkāršākais aizsardzības līdzeklis??? Kāpēc mediķi neceļ trauksmi par masku neesamību???

pirms gada, 2020.02.13 10:47

Bet..

Kā jau teica pirmais komentētājs - maskas jānēsā slimniekiem, nevis otrādāk.. Tās nepasargās veselos no aplipināšanās..

pirms gada, 2020.02.13 11:22

Vieteja

Cerams,ka seit dzivojosie kiniesi nesaks savus radiniekus saukt uz Latviju.

pirms gada, 2020.02.13 11:40

Lasītāja

Vispār jau mums vajadzētu atbalstīt ķīniešus, jo tā ir milzu traģēdija viņu zemei. Un labi vien ir, ka viņi te varēja nopirkt tās maskas un aizsūtīt, lai savējiem palīdzētu.

pirms gada, 2020.02.13 13:30

.

Tev kalkulators ir pie rokas? - parēķini %, cik viņi ir saslimuši un nomiruši un cik Latvijā nomirst no "gripas parastās". Varbūt beidzot ķīniešiem būtu jāsāk uztraukties par mums?

pirms gada, 2020.02.13 14:21

Lasi vairāk

Pievienojos .
Ciparus esi redzējusi, lasītāja?
Trauksme jau sacelta tāpēc, ka nezin kā izplatās un nav pagaidām vakcīnas, tā jau tas vīruss, vismaz pagaidām, pat nav sasniedzis ik gadējās gripas upuru skaitu.

pirms gada, 2020.02.13 15:01

mandarīns

tu stulbs vai stulba, lai tie ķīnieši arī satraucās, bet vēl labāk būtu ja sāktu pirkt biļetes vienā virzienā

pirms gada, 2020.02.16 21:24

Zinis

Ko var cepties, ļoti labi var izmantot biksīšu ieliktnīšus, arī lietotus!

pirms gada, 2020.02.13 18:10

to zinis

Laikam pats jau izmeiģināji, ja jau iesaki.

pirms gada, 2020.02.13 18:28

E

Man šķiet, ka būs grūti elpot, libresēm taču vuens slānis ūdens necaurlaidīgs. Drīzāk marli lielā daudzumā var pirkt un šūt maskas, kā mums padomju laikos mācīja militārajā apmācībā. Vēl būvpreču veikalos ir respiratori, vēl jau ir riktīgas gāzmaskas, tikai maksā ap 100 eiro, bet nu tās toč ar garantiju.

pirms gada, 2020.02.13 20:00

Oho

Trešdien Ķīnas Hubei provincē reģistrēti 242 cilvēku nāves gadījumi no koronavīrusu paveida Covid-19. Tas ir vienas dienas rekords un milzīgs pieaugums, ņemot vērā, ka līdz trešdienai bija fiksēts nedaudz vairāk nekā 1100 no slimības mirušo, raksta BBC.

pirms gada, 2020.02.13 19:52

Trjans

Beidzot sāk parādīties reālāki cipari, bet šo skaitu joprojām būtu jāreizina ar 10 . Un viss šitais izskatās ka smagi ietekmēs daudzu valstu ekonomiku (piem ES un ASV jo pilns tur ar ražošanu ko tgd slēdz) un ķīna šobrīd sastāda 17% no pasaules apgrozījuma kas ir milzu daudz ja salīdzina ka pirms 16 gadi ķīna vien bija pie 4%

pirms gada, 2020.02.13 19:55

priekšs Trjana

beidzot varēs attīstīt ražošanu savās valstīs, un nevajadzēs dauzīties pa pasauli, lai nopelnītu iztiku. Beidzot būs attelpa no īpaši kvalitatīvajām ķīnas precēm "made in china" un varēs ražot paši

pirms gada, 2020.02.16 21:27

Mikrobs

Mikrobu sērga tuvojas ar visām izrietošajām dzīvības un nāves sekām

pirms gada, 2020.02.13 20:36

Maska

Sestdien vēl paspēju 4 pakas parastās maskas trīsslānenes paķert rimi aptiekā. Kādu laiku izvilkšu

pirms gada, 2020.02.13 20:39

andis1

Neizvilksi.....

pirms gada, 2020.02.17 14:57

Ve

Laiks cilvēku specijai pašattīrīties. Daba zin ko dara

pirms gada, 2020.02.14 17:56

P

kaut kur lasīju,ka ķīnieši okupējuši Sibīriju.

pirms gada, 2020.02.14 18:57

Guga

Dieviņ, glāb Sibīriju!

pirms gada, 2020.02.15 01:25

Vita

Domāju, ka vienam pircējam nevajadzēu tik daudz pārdot, lai citiem ar tiek!

pirms gada, 2020.02.15 17:28

Dita

ķīniešiem vispār neko nevajag tirgot

pirms gada, 2020.02.16 21:28

Vietējās ziņas