Klāt vietējo zemeņu laiks 13

Īslīces pagasta zemnieku saimniecība «Lauriņi» nedēļas vidū jau novāca pirmās zemenes, bet aktīvākai pārdošanai pie veikala «Elvi» gatavojās uz nedēļas nogali. Vietējās ogas tiek realizētas par astoņiem eiro kilogramā.

Saimniecības pārstāve Maija Lauriņa-Rimicāne pastāstīja, ka ražošana balstīta tikai uz ģimenes darbaspēku un katras kultūras audzēšanas apjomi ir tam pakārtoti.

Zemenēm izraudzīta vieta viena hektāra platībā, no kura 0,8 ha izmanto nesegtai audzēšanai, bet 0,2 ha audzē segtos tuneļos. Viņa atzīst, ka zemeņu augi labi pārziemojuši. Pēc siltās ziemas bijušas bažas, ka būs daudz kaitēkļu, taču vēsais maijs traucējis tiem aktivizēties. Arī pašlaik, kad tuneļos ogas sārtojas, ir labvēlīgas dienas – saulains, bet nav pārāk karsts.

Pārdošanai «Lauriņos» zemenes audzē ceturto gadu, izveidojusies sava klientūra, kas pērk tieši no saimniecības. «Vēl nevaram tik daudz ogu piedāvāt, cik pircēji jau gaida. Cilvēki mums uzticas, un produkta pašreklāma ir labākā reklāma. Sākumā pārdošanas cena parasti sākas no 8 eiro, pēc tam jāskatās – kāda situācija tirgū. Produkcijas fasēšanai cenšamies atteikties no vienreizējas lietošanas plastmasas iepakojuma. Pārdošanai izmantojam kartona trauciņus un koka kastītes,» pauda Maija Lauriņa-Rimicāne.

Viņa prognozē, ka uz lauka nesegtās platībās zemenes šogad nogatavosies tikai ap Jāņiem, vēlāk nekā pērn. Tas varētu nākt par labu segtajās platībās iegūtās ražas cenas noturēšanai. Domājams, ka tirgū šogad nebūs Polijas zemenes, pēc kurām parasti dodas mūsu pašu vietējie «zemeņu audzētāji».
«Šķirnes izraugāmies tā, lai ogas ievācamas pakāpeniski iespējami garākā laika periodā. Atklātajās platībās ražas laiks ir apmēram divi mēneši, vēlākās zemenes ienākas augusta sākumā,» stāstīja M. Lauriņa-Rimicāne. Gan segtajās platībās, gan laukā zemeņu audzes pastāvīgi tiek mitrinātas, izmantojot pilienu laistīšanas šļūtenes; arī mēslojumu augi saņem ūdens šķīdumā ar pilienlaistīšanu.

«Tādā veidā piegādājot zemenēm minerālmēslojumu, to var lietot mazāk nekā izkaisot; šķīdumā augs to uzņem pilnībā, un liekais neiziet gaisā, kā arī var nelietot maksimālo devu,» skaidroja audzētāja. Stādus platību atjaunošanai iegūst divējādi – iepērkot sasaldēto stādu materiālu un audzējot stādus paši. Atklājies, ka pašu audzētie dod lielāku ražu. Nezāļu ierobežošanai daļā nesegto platību izmanto salmus, taču no kaplēšanas tie gluži nepasargā. Pārējā daļā ieklāts melnais agrotīkls, taču nezāles pamanās izspraukties blakus zemenei, nākas ar nazīti tās izgriezt. 

«Zemeņu ražas vākšanas laikā no rītos ceļamies pussešos no rīta, lai sāktu darbu. Mums zemenes nav darbs, tas ir dzīvesveids, un te stundas neskaita,» atklāja zemniece. Vienlaikus ar ogu lasīšanu pastāvīgi jāgriež stīgas, lai zemene visus spēkus varētu veltīt tikai ogām. Šajā darbā iesaista arī vecāko atvasi – septiņus gadus veco meitu Māru, kamēr mazākajiem – Matīsam un Annikai – tas vēl priekšā. «Var teikt, ka pie zemenēm strādā visas trīs ģimenes paaudzes,» teic Maija.

Viņa pastāstīja, ka reģistrējuši integrētu saimniecību, kas saimniekošanā īsteno videi saudzīgas metodes. Tas nozīmē, ka var lietot tikai 10% no pieejamā augu aizsardzības līdzekļu klāsta un pašus vājākos.

Tikmēr pie tirdzniecības centra «Rimi Bauska» iespējams iegādāties grieķu zemenes par 3,20 eiro kilogramā. Bauzes tirgū par kilogramu grieķu zemeņu tiek prasīti 3,80 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 13

pacietību

Tiem kas var atļauties.Tu gaidi cenkriti.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 18:48

uzslava

Malači,tiek galā pašu spēkiem.Ne tā kā lielbudži kuri audzē produkciju simtos hektāru un bļauj pēc viesstrādniekiem.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 18:47

Anita

Argo veikalā gardas,smaržīgas grieķu zemenes 2,95 kg

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 18:49

njā

Vienīgā nelaime,ka apsmidzinātas ar konservantu lai transportētu un uzglabātos.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 19:11

Tiešām

Arī latvju zemenes smidzinātas un ar ķīmiju izdzītas

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 22:49

Elvis

Šīs ir dabīgi audzētas siltumnīcās.
Es esmu no šī paša pagasta kur dzīvo šie saimnieki
Un viņiem ir viņas garšīgas un dabīgi audzētas.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.30 23:07

Kika

Nu negribas ticet,ka neizmanto mineralus un vel visadus pesticidus utt...pagajuso gadu redzeju ogas tik lielas,ka nu negribas ticet,ka bez ķimijam.un 8 eur pa kg ir kosmoss..un sogad bus loti daudz polu zemenes,jo,jau sak ievest un cenas draudzigas.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.31 00:50

Ee

Visi izmanto minerāļus u.c.
Citādi nu nevar nevar izaudzēt.
Nestāstiet muļķības.Pats audzēju un Rīgā tirgoju.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.31 17:04

njā

Ir starpība starp minerāļiem un fungicīdiem kurus augs pats apēd un milzu starpība starp konservantiem ar kuriem apstrādā produkciju transportēšanai,uzglabāšanai.Ja neaptverat negvelziet tukšu.

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.31 21:06

Niklāvs

Grieķijas zemenēm NAV ne vainas ...
Reiz nopirkām pat par 1,80 eiro, bet citā ģeogrāfiskā vietā Latvijā.
Ja salīdzina 1,80 un 3.20 ar 8 eiro, tad bišķi jāiespringst naudas maiciņam un ģimenes budžetam.
Sorry! ja kāds jūtas dziļi kustināts!

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.31 20:15

Inam

Ari vietejàs zemenes tiel sajaultas ar poĺu un grieķu zemenèm diemźèl tà ir

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.01 00:56

P

Sapratu-ēdam ar pilnmēslojumu laistītas zemenes.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.03 17:26

Vietējās ziņas