Konkurss «Rudzu spēks» Vecumniekos noslēdzies 1

Noslēdzies Vecumnieku novada pašvaldības rīkotais radošo darbu konkurss «Rudzu spēks» un noteikti uzvarētāji. Kopvērtējumā par labāko atzīts 15 gadu vecās Enijas Zagorskas zīmējums «Rudzi sniegā».

Iespēju atklāt savas prasmes vizuālajā mākslā izmantoja dažāda vecuma autori, kopskaitā 101. Visvairāk interesentu bija grupā no 11 līdz 15 gadiem – 61, kā arī no 7 līdz 10 gadiem – 32. Divi jaunie mākslinieki bija 16 – 18 gadu veci, bet seši iekļāvās kategorijā, kurā vērtēja 19 gadu sasniegušu un vecāku dalībnieku veikumu, «Bauskas Dzīvi» informē žūrijas pārstāve Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.

Radošo darbu konkursa «Rudzu spēks» mērķis bija veicināt izpratni par senajām latviešu tautas tradīcijām, rosināt iesaistīties to saglabāšanā, daudzināt Meteņdienas svinības Vecumnieku novadā. Meteņu nozīmīgākais tēls Zemgales tradīcijā ir budēlis – auglības un labības gars. Maskotā tēla galvenais atribūts ir stāva konusveida cepure, kas darināta no rudzu stiebriem un rotāta ar sarkaniem dzīpariem vai lentītēm. Izmantojot vizuālās izteiksmes līdzekļus, konkursa dalībnieki tika aicināti attēlot rudzus kā Meteņu simbolu. Savu talantu varēja izpaust ikviens interesents – gan profesionāļi un topošie mākslinieki, gan amatieri un iesācēji no visas Latvijas.

Žūrijas pārstāvji atzīst, ka konkursam iesniegtie darbi bija ļoti daudzveidīgi un savdabīgi, to tehniskais izpildījums – atšķirīgs, tāpēc nebija viegli izraudzīties visveiksmīgāko tēmas «Rudzu spēks» risinājumu. «Katrs autors bija ļoti centies un, atspoguļojot rudzu spēku Meteņu tradīcijās, ieguldījis milzīgu radošo potenciālu. Zīmējumi, gleznojumi, grafikas, kolāžas un arī apvienotā tehnikā veidotie darbi atklāja konkursa dalībnieku plašo redzējumu. Priecē, ka izmantotas datorgrafikas sniegtās iespējas, un tas tikai apliecina, ka mūsdienu pasaule attīstās un virzās uz priekšu. Esmu gandarīta, ka interesi par konkursu izrādīja tik daudz dalībnieku,» teic I. Rakusova.

Konkursa uzvarētāja Enija Zagorska ir Vecumnieku vidusskolas 8. klases skolniece. Meitene mācās arī Mūzikas un mākslas skolā, ko šovasar absolvēs. Par audzēknes panākumiem priecājas viņas skolotāja, vizuāli plastiskās mākslas programmas vadītāja Anda Sproģe. «Enijas patstāvīgi izstrādātais darbs ir pārliecinoši pārāks par citiem, un meitene godam nopelnījusi galveno balvu,» vērtē pedagoģe.
 
«Enija tēmu uztvērusi ļoti precīzi. Zīmējumā ir gan budēļu jandalēšanās un ziemas projām dzīšana, gan Meteņdienas noskaņa – latviska, tautiska un dzīvīga. Autore veiksmīgi atklājusi ainavu, kas ļauj sajust tradīciju garu un spēcīgu vibrāciju,» jaunās mākslinieces veikumu raksturo A. Sproģe. Skolotāja atklāj, ka Meteņu tradīcijas un budēļa tēls bijis temats, kam mākslas programmas audzēkņi šopavasar pievērsušies tiešsaistes stundās. Bērni rosināti noskatīties filmiņu «Rudzu spēks», aplūkojuši fotogrāfijas, runājuši par tradīcijām.

Katrā vecuma grupā tika izraudzīti 1., 2., un 3. vietas ieguvēji, kuri saņems Atzinības rakstu un piemiņas balvu no Vecumnieku tautas nama, bet kopvērtējumā labākajiem piešķirtas naudas balvas: 1. vietai – 150 eiro, 2. – 100 eiro, 3. – 50 eiro. Pateicību pelnījuši visi konkursa dalībnieki.


Uzvarētāji kopvērtējumā:
1. vietā – Enija Zagorska (15 gadi),
2. vietā – Inese Matisāne (64 gadi),
3. vietā – Aļona Novika (8 gadi).
Avots: Vecumnieku novada pašvaldība.


Plašāk būs lasāms «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Irita

Kāds rudzu spēks? Kur paliek burkāni un āboli?

pirms 14 dienām, 2021.04.29 21:03

Vietējās ziņas