Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krāšņi zied Rundāles pils dārza rozes

Rundāles pils dārzā sācies krāšņais rožu ziedēšanas laiks. Silto laikapstākļu ietekmē ziedu karalienes savus pumpurus šogad raisījušas divas nedēļas agrāk, nekā ierasts. Apmeklētāji tieši šajā nedēļas nogalē tiek aicināti izbaudīt rožu burvību, portālu informēja Rundāles pils rožu dārza speciāliste Dainuvīte Brūvere.

Bieži rozes tā īsti nav saziedējušas pat uz Rundāles pils Dārza svētkiem, kas parasti ir jūnija beigās vai jūlija pirmajos datumos. «Tagad tās jau ir pilnos ziedos. Priecēs jau visu vasaru, taču pirmie ziedi ir tie lielākie un skaistākie,» atzīst D. Brūvere.

Lai košumu uzturētu, jāiegulda milzu darbs. Papildus slodzi sagādā karstums un sausums. «Suta ir pilnīgi nežēlīga. Pastiprināti laistam un dodam mēslojumu. Jāmēslo ir krietni vairāk kā citus gadus, jo, lai šādā karstā laikā iznestu ziedus, rozei  vajag ļoti daudz spēka. Ja par maz iedosim barības vielu un ūdeni, tad skats būs ļoti bēdīgs. Daba mums diktē pilnīgi visu, varam ieplānot jebko, bet visuvarenais spēks nokoriģēs savu,» situāciju raksturo D. Brūvere.

Viņa atklāj, ka ūdens tiek ņemts no tuvējā dīķa, kas savieno kanālu. Pilienlaistīšana ierīkota tikai parteriem, bet rozes valgmi gūst ar visparastāko dārza šļūteni. Katru dienu tiek laistīts, jo jābūt līdzsvarā gan mitrumam, gan mēslojumam, citādi - slimības un kaitēkļi būs klāt.

Dārza skaistules ziemu pārcietušas labi. «Pēdējās ziemas neļauj atslābt, nepārtraukti sekojam līdzi augiem arī aukstajos laikapstākļos. Sedzam, vēdinām, tie laiki kā pirms desmit gadiem, kad uzsniga sniegs un rozes iesnaudās ziemas miegā, noguļot līdz pavasarim, ir beigušies. Tagad bieži vien naktī ir lieli mīnusi, bet dienā jau pamatīgi plusi. Tas nozīmē, ka visu laiku ir jādarbojas,» skaidro dārzniece.

Precīzu rožu šķirņu skaitu D. Brūvere nenosauc, bet lēš, ka vairāk kā 2000 būs. Šogad, atjaunojot Latvijas rožu laukumu, iestādītas 23 šķirnes. Pašai dārzniecei visas mīļas un skaistas, nav vienas konkrētas, kura būtu tā īpašākā.

Ikgadējie Dārza svētki šogad paredzēti 30. jūnijā, portālu informēja Rundāles muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga.     Šā gada Dārza svētku tēma – «18. gadsimta izklaides». Svētkos varēs ne tikai apskatīt dārzu, parku un pili, bet arī uzzināt un apgūt ko jaunu – uzvedums uz lielās skatuves vēstīs par dažādu spēļu un laika kavēkļu vēsturi, dažas no iecienītajām nodarbēm būs iespējams izmēģināt pašiem.

Apmeklētājus uz lielās skatuves priecēs hip-hop mākslinieks Arvis Reiks, kā arī «Supernova 2018» finālists Markus Riva, svētku noslēgumā – grupas «Jumprava» koncerts.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas