Kristieši 25.decembrī svin pirmos Ziemassvētkus

Ziemassvētku vakars tiek atzīmēts dienā pirms Ziemassvētkiem. Rietumu kristietībā un laicīgajā pasaulē tas ir 24. decembrī.

Tā kā tradicionāli tiek uzskatīts, ka saskaņā ar Lūkas evaņģēliju 2:6—8 Jēzus Kristus ir piedzimis naktī, Ziemassvētku vakarā (parasti pusnaktī) notiek pusnakts mise Kristus dzimšanas piemiņai. Ar Ziemassvētku vakaru tiek saistītas arī dažādas tradīcijas, tai skaitā Ziemassvētku dziesmu dziedāšana, Ziemassvētku eglīšu rotāšana un izgaismošana, dāvanu iesaiņošana un/vai atvēršana, gatavošanās Ziemassvētkiem. Tāpat populārs ir stāsts par Ziemassvētku vecīti, kas Ziemassvētku vakarā dāvina bērniem dāvanas visā pasaulē.

24.decembrī Bauskas baznīcās notiks vairāki dievkalpojumi, katoļu draudze pulcēsies jau pulksten 6 rītā.

Bauskas baptistu draudze informē, ka 24. decembrī dievkalpojums būs plkst.11.

Bauskas Sv. Gara luterāņu draudze atklāj, ka baznīcā ceturtdien, 24.decembrī, būs divi Ziemsvētku vakara dievkalpojumi ar draudzes ansambļa piedalīšanos – plkst. 16 un plkst. 18.

25.decembris jau kopš kristietības pirmsākumiem tiek svinēts kā Kristus dzimšanas diena, pirmie Ziemsvētki, lai gan sākotnēji šajā datumā tika svinēta "saules atgriešanās" - pirmā diena, kad saule zemi apspīd nedaudz ilgāk kā iepriekšējā dienā. 25.decembris kristīgo Ziemassvētku svinēšanai izvēlēts, lai izkonkurētu kristietības pirmsākumos Romā populāro gaismas dieva Mitras kultu, kura atdzimšanas svētki tika svinēti ziemas saulgriežos.

Arī kristīgās tradīcijas šajā dienā ir atšķirīgas - pēc katoliskajām tradīcijām Ziemassvētku mielasts pēc gavēņa, kas ievērots adventes laikā, tiek rīkots tieši 25.decembrī, kamēr protestantu tradīcijās ciemiņi tiek mieloti 24.decembra vakarā.

Piektdien, 25.decembrī, Bauskas Sv. Gara luterāņu baznīcā plkst. 10 rīkos pirmo Ziemsvētku dievkalpojumu ar Svēto vakarēdienu, savukārt svētdien, 27.decembrī, plkst. 10 būs trešo Ziemsvētku dievkalpojums ar svētdienas skolas audzēkņu piedalīšanos.

Nodibinājums „Tavs līdzcilvēks” Ziemassvētku rītā, 25.decembrī, plkst. 9 Bauskas poliklīnikas zālē aicina uz svētku brīdi kopā ar Jēzu.

„Šajos Ziemassvētkos uzdāvināsim viens otram LAIKU un SEVI, kļūstot par dāvanu cits citam,” labdarības koncertā Dāviņu pagasta Bruknas baznīcā sacīja priesteris Andrejs Mediņš. „Bauskas Dzīve” pievienojas šim vēlējumam, aicinot ļaudis vairāk laika svētkos veltīt tuviniekiem nevis reidiem lielveikalos.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas