Kurmenē vērienīgi atzīmē Pēterdienu 21

Šogad tradicionālās Pēterdienas svinības Vecumnieku novada Kurmenē ir īpašas, jo tiek atzīmēta Svētā Pētera katoļu baznīcas 150. dzimšanas diena.

Citkārt ļaudis no malu malām gleznainajā vietā pulcējās 29. jūnijā, Pēterdienā, bet šoreiz svētkus ļauts baudīt desmit dienu garumā. Svētā Mise, koncerti, brīvdabas kino seansi, izrāde, dzejas lasījumi, amatnieku tirgus, cepļa atvēršana, laivošana un citi notikumi iekļauti svinību plašajā programmā un norisināsies vēl visu šo nedēļu – līdz pat svētdienai, 5. jūlijam. Tomēr vislielākais piedzīvojums daudziem, kuri dzimto vietu apmeklē tikai Pēteros, ir pagastā notikušās pārmaiņas. Nepilna gada laikā, kopš Kurmenē kalpo priesteris Andrejs Mediņš, sakārtots parks un muižas apkārtne, atdzimusi vēsturiskā pārvaldnieka māja un mūra baznīca, kas pastāv jau 150 gadu. Kuplāka un aktīvāka kļuvusi katoļticīgo draudze, mainījusies vietējo iedzīvotāju ikdiena.

Skaista dāvana svētkos ir literatūrzinātnieces, valodnieces un rakstnieces Janīnas Kursītes un katoļu draudzes izdotā grāmata «Mīlot Kurmeni». 27. jūnijā tā piedzīvoja atvēršanu.

Kurmenei veltītais izdevums «ir liela dāvana mums visiem, kas atgādina – Kurmene dzīvos, ja mēs to patiesi mīlēsim», teic A. Mediņš. Savukārt J. Kursīte grāmatas ievadā raksta: «Šis darbs ir veltījums Kurmenes baznīcai 150. gadskārtā un kurmeniešiem, kā arī priesteriem un viņu pašaizliedzībai, garīgo stāju saglabājot arī visgrūtākajos laikos.»

«Kurmenē esmu piedzimis. Daudzus gadus mani vecāki ir dzīvojuši mājās «Saulītes». Esmu dzimtajā vietā un ļoti pateicīgs, ka atkal varu augt no jauna savā zemē starp saviem cilvēkiem un tautiešiem. Pateicoties bīskapa lēmumam iecelt mani kalpot Kurmenē, Dievs mani atkal ir atvedis mājās,» priekšvārdā pauž A. Mediņš.

Grāmatā ir daudz fotogrāfiju, bagātīgs informācijas avotu klāsts. Izdevums pasūtīts 2000 eksemplāru lielā tirāžā, pirms svētkiem saņemti pirmie 500.
 
«Man bija izdevība grāmatu pārlapot jau iepriekš. Tajā ietverts daudz faktu, ir veikla valoda, tāpēc viegli lasās,» izdevumu raksturo Ildze Mašinska.

«Kurmene ir ļoti atdzīvojusies» – tā svētku dienās atzina ne viens vien ciemiņš un arī vietējie ļaudis. «Kopš šeit ir Andrejs Mediņš, Kurmene piedzīvo atdzimšanu. Ir pilnībā atjaunots parks. Sākumā daudzi bija skeptiski, ka koki tiek izzāģēti, taču tas notika speciālistu vadībā, turklāt izkopti vien bojātie koki. Tas ir attaisnojies, jo lielajā vētrā netika nogāzts neviens koks, lai gan citur vecos parkus spēcīgais vējš nesaudzēja,» teic Sarmīte Ķīse, tautas nama vadītāja. Viņa atzīst, ka pārmaiņas, ko skaistā vieta piedzīvo, ne visiem ir pa prātam. Ir cilvēki, kuri vēlas, lai Kurmene ir klusa un mierīga kā iepriekš, «lai neviens te nebrauc un netraucē». Atjaunošanas darbos iesaistījās ļaudis no visas Latvijas, arī no Lietuvas, pašu vidū aktīvistu bijis krietni mazāk.

«Cilvēki ir stīvi, nomākti, gluži kā «nozombēti», tāpēc grūti viņus «atvērt», iedvesmot, iedrošināt. Kaut kas viņos ir miris – nav ne dzīvesprieka, ne dzīvotprieka, zinu daudzus, kuri atklāj, ka vairs neredz sevi šajā dzīvē, attiecībās,» pauž priesteris. Vienlaikus viņš atzīst, ka pēdējo mēnešu laikā Kurmenē bijusi ļoti aktīva darbošanās, iesaistījušās vairākas vietējās ģimenes – Briči, Kāpiņi, Mašinski, Edgars Gulbis un citi, taču viņš «bija sacerējies», ka atsaucība būs lielāka.

Par godu dievnama apaļajai jubilejai svētdien, 28. jūnijā, dievkalpojumu vadīja Romas katoļu baznīcas bīskaps Andris Kravalis, bet svētku koncertā jaunajā brīvdabas estrādē muzicēja Renārs Kaupers un citi zināmi mākslinieki. Vakarā izskanēja Kurmenes tautas nama rīkotais tradicionālais Pēterdienas koncerts, kurā, kā katru gadu, piedalījās Bārbeles folkloras kopa «Tīrums», Skaistkalnes tautas nama jauniešu deju kolektīvs «Vanadziņi», dzejnieks Knuts Skujenieks. Tika dziedāta Kurmenes himna, uzstājās Latvijas Nacionālā teātra aktieri. «Tā kā izpalika grāfu Komorovsku dzimtas pārstāvju vizīte, ieradās citi «augstmaņi». Baronu atveidoja amatierteātra «Kurmene» režisors Ingus Pavinkšnis, bet aktieri – viņa svītu,» atklāj S. Ķīse.


Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» otrdien, 30. jūnijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

ppensionare

KAS VAR BUT SKAISTAKS MAZAJAI KURMENEI!!!!
LAI SPEKA,SVETIBAS PIETIEK TALAKAM CELAM GOD.MEDINA KUNGAM!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 07:55

io

Frāze par vēlmi un cerībām pēc lielākas aktivitātes- loģiski! Cilvēki ir izsīkuši. Nav par to jābrīnās. Ir izdarīts daudz.Baznīcai. Bet tas nav viss.....

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 08:49

bijusī kurmeniete

Pašvaldība arī varētu pastrādāt, nevis plūkt laurus tikai ar Mediņa izdarītajiem darbiem. Kauns un negods pašvaldībai- apciemojot savus senčus Kurmenes kapsētā jābrien pa garu zāli. Ne tikai pagasta centrs ir pagasta vizītkarte, arī kapsēta ir pagasta vizītkarte. Paldies Mediņam par lielajiem darbiem vide sakopšanā! Un paldies tiem dažiem čaklajiem, kas kapsētā appļāvuši dažas taciņas, bet ne visiem ir iespēja to izdarīt un tāpēc jau uzkopšanas darbus jāorganizē pašvaldībai, kas laikam pat noteikta ar likumu

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 08:55

zināšanai

Par kapu uzturēšanu ir Vecumnieku novada Saistošie noteikumi no 29.03.2017.g.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 09:49

turpinot

9.3.uzturēt kārtībā un labiekārtot kapsētas koplietošanas teritoriju ir kapu apsaimniekotāja pienākums, bet kapiņu uzkopšana ir uzturētāja ( piederīgā) pienākums.GARA ZĀLE SAAUG TAD, JA KAPIŅUS RETI KĀDS APMEKLĒ UN KOPJ. Katram pašam tomēr jākopj savu piederīgo atdusas vietas, ne jau pašvaldībai.
Tik tālu nu jau mēs esam- pašvaldība nekopj mūsu piederīgo atdusas vietas !!!!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 17:09

visiem gudrajiem

Es arī izlasīju tos noteikumus un tik skaisti jau nu nav kā te raksta gudrīši! Konkrēti iet runa par koplietošanas celiņiem un es saprotu, ka 9.3 p nosaka, ka kapu apsaimniekotājs uztur kārtībā koplietošanas teritoriju un 2.11.p šajos pašos noteikumus ir paskaidrots, kas ir kapu apsaimniekotājs - pašvaldība vai izraudzīts uzraudzītājs. Cik zinu, tad Kurmenes kapos nav konkrēta uzraudzītāja, un līdz ar to pašvaldībai jādomā par koplietošanas teritorijas sakopšanu. Un Tev turpinātāj, varu paskaidrot, ka mani senču kapi ir sakopti un nav nekādu problēmu ar kopšanu, tikai lai aizbristu līdz tai kopiņai, rodas skumjas pārdomas par darbu organizāciju.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.02 19:41

bitīt matos

Jau par tradīciju tv ziņās kļūst sižeti no Kurmenes. Jauns topiks. Bilžu sērija ar tirgotājiem, kuru klātbūtne ir dekorācijas un darbības imitācijas dzīvei, kur sauc, tur atbrauc visā valsts teritorijā un nav nekāda sakara ar šo apdzīvoto vietu. . Daudz lielāka vērtība būtu detalizētāks apraksts par baznīcas arhitektūru, interesantiem faktiem un cilvēkiem, kas kalpojuši, vērtībām, kas piemīt šai ēkai. Sory, trafareti, garlaicīgi.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 14:05

Jancis

Tas, par ko gribi izlasīt, ir ļoti izsmeļosi aprakstīts jaunajā grāmatā par Kurmeni. Tur ir par baznīcu, cilvēkiem kas kalpojuši u.t.t. Te dokumentēts konkrētajā dienā notikušais. Mani iepriecina ka tagad arī tirgus laukums atdzimis, ka tradīcijas atdzimušas. Ar to arī mēs kurmenieši lepojamies.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 14:30

bitīt matos

paldies, JANCI! Esmu pārliecināta, ka Tev ir saistība ar šo vietu.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 14:57

Bitītei matos

Jā, es te dzīvoju un ar savu skaisto Kurmeni lepojos. man nepatīk, ka kāds kaut ko grib nopulgot.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.01 16:11

apmeklētājs

Jā, viss tiešam skaisti un labi, bet Kaupera koncerta organizācija sagādāja mieles. Ja koncerts ir izsludināts par labdarības vai par ziedojumiem, vai tad par sēdēšanu zemē vai cieta beņķa būtu jāmaksā 20.00Eur. Ieguvēji bija tie, kuri biļetes nadabūja un noklausījās visu aiz lentas. Un nav jau runa tikai par naudu, bet attieksmi. Draudzes vecākā meitas piebilde:,, Nāciet vakarā, tad varēs visi tikt iekšā un par brīvu."

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.02 16:44

nu re

Turpmāk būsi gudrāks. Vajadzēja taču saprast, ka skaņu ar lenti apsiet nevar, tā skanēs arī aiz lentes. Un vai tad tas Kaupers jau nav apnicis?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.02 19:29

Peteris Kaptans

Tapec jau tie 20 eiro bija jamaksa lai nakamos koncertos butu kartigi beņķi kur sedet Jo vajaga naudu par ko tos beņķus uztaisit tapec jau riko koncertus un pa tiem ienakumiem var ko uztaisit

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.08 00:54

Pēteris

Un kvalitāti arī padomājiet organizatori

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.02 17:46

Peteris Kaptans

Par kvalitati ir ta kad ne visi ir profesionaļi ir ari pulku amatieru muziķi un viņi jau ari grib ustaties Protams kad profesionaļiem ir laba kvalitate bet jasaprot ari tos amatieru muziķus

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.08 00:59

G.Kallings

Kurmenes kapi ir Vecumnieku novadā. Tāpēc, lai uzturētu kārtību, ir nepieciešams nodibināt Vecumnieku novada domē Kapu pārlūkošanas departamentu un pašā Kurmenes pagastā - Kapu uzraudzības sabiedrisko attiecību nodaļu. Problēma ar kadriem, kas varētu aizpildīt šos naudas pumpja amatus, jo visi savējie un zināmie jau ir pie vietas un naudas.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.02 22:28

tikai jau nevajag

Tevis te vēl vienīgi trūka- padomu devējs, tādu jau pilna Latvija , ko jēdzīgu tad pats esi izdarījis?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 08:59

ku-kū

Kurmenē ir pagasta pārvalde ar pārvaldnieku un darbiniekiem, ej un ziņo.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.03 19:09

Peteris Kaptans

Ja ļoti skaisti Mediņš visu uztaisija Es ari sakuma biju skeptisks kad baznīca vairs nav nēsturiska veidola bet kad rēdzeju visu tad domas mainijas Kad tagat Kurmene un ari baznīca ir vel skaistak ka tas vesturiski bija daudzkas ir pilnveidots dažadu uzlabojimi Kurmenes parka pie macitaj mājas Lai Dievs dod kad Mediņam ari ērģeles izdodas rstauret

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.08 01:05

Peteris Kaptans

Pie Kurmenes baznicas erģelem ari bus liels darbs tur bus japarlimes visas izjukušas koka stabules plešas veja ladi Tur bus daudz darba

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.08 01:08

Vietējās ziņas