Laboratoriski apstiprina toksiskās zilaļģes Mūsā 22

Nedēļu pēc ūdens paraugu ņemšanas analīzēm Mūsas peldvietā pie Bauskas stadiona laboratoriski apstiprināta potenciāli toksisko zilaļģu klātbūtne. Ņemot vērā slēdzienu, Veselības inspekcija noteikusi aizliegumu peldēties.

Pēc Bauskas novada domes pasūtījuma ūdens paraugus Mūsas peldvietā pie pilsētas stadiona 6. augustā ņēma zinātniskā institūta «BIOR» vecākā eksperte Erita Kalniņa. Šonedēļ speciāliste ziņoja, ka mikrobioloģiskie rādītāji ir pat labāki nekā jūlijā, taču atbilde no Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes, kur veikta aļģu pārbaude, apliecināja, ka Mūsā izplatījušās zilaļģes, turklāt masveidā savairojies to indīgais paveids.

Bioloģijas zinātņu doktore Maija Balode izpētījusi, ka no zilaļģēm Mūsas peldvietā dominē eitrofiem ezeriem raksturīga suga, kas spēj uzkrāt slāpekļa rezerves un parasti ir saistīta ar paaugstinātu antropogeno slodzi. Tā spēj producēt dažādus cianotoksīnus: hepatotoksīnus-mikrocistīnus, neirotoksīnus-anotoksīnu un paralītiskos toksīnus. Mūsā nelielā koncentrācijā konstatēta vēl viena zilaļģu suga, taču tā nav pieskaitāma pie potenciāli bīstamām.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniece Ieva Bārda skaidro, ka zilaļģes ir mikroskopiskas aļģes, ko ar neapbruņotu aci var saskatīt tikai tad, kad tās masveidā savairojušās. Aļģu attīstību veicina silts un mierīgs bezvēja laiks, ūdenim jābūt sasilušam vairāk par 16 °C, un tajā vajag pietiekami daudz barības vielu. No tām vissvarīgākie ir slāpekļa un fosfora savienojumi, kas ūdenstilpēs nonāk no mēslotas lauksaimniecības zemes, lietusūdeņiem, sadzīves notekūdeņiem, neapēstas zivju barības u. c. Masveidā savairoties var tikai ap 6% no visām pasaulē sastopamajām aļģēm, un tikai ap 2% no visām aļģēm var būt toksiskas.

Zilaļģes Latvijas ezeros sastopamas katru vasaru, to ziedēšanas intensitāte atkarīga no laikapstākļiem. Upēs zilaļģes tik intensīvi nezied, biežāk tās vērojamas rāmos ūdeņos un līčos, atzīmē  I. Bārda.

Aļģes var producēt spēcīgus toksīnus, kas var saindēt un nogalināt citus organismus – zooplanktonu, gliemjus, zivis, putnus un jūras zīdītājus. Zilaļģu toksīnus esot grūti noteikt, tiem nav ne krāsas, ne smaržas, tie var saglabāties ūdenī vairākas nedēļas pēc ūdens «ziedēšanas».

Vieni no spēcīgākajiem toksīniem, ko izdala zilaļģes, ir ir hepatoksīni, kas ietekmē aknu šūnas un dzīvniekiem var izraisīt akūtus, bet cilvēkiem hroniskus aknu darbības traucējumus. Savukārt neirotoksīni rada ādas kairinājumu, piemēram, maziem bērniem acu gļotādas iekaisumu, niezi, smagos gadījumos – organisma vājumu, muskuļu kram­pjus, elpošanas un gremošanas sistēmu muskuļu darbības traucējumus.

Atsaucoties uz laboratorisko slēdzienu, Veselības inspekcija brīdina – nedrīkst pieļaut, ka šādu ūdeni, kurā savairojušās zilaļģes, dzer mājdzīvnieki. Dzīvnieki ar ūdenī esošajiem toksīniem var saindēties un pat aiziet bojā. Tāpat peldvietā ir aizliegts peldēties un izmantot ūdeni saimniecībā. Bauskas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Pinne apliecināja, ka no piektdienas, 14. augustā, peldvietā tiks izvietots brīdinājums, ka peldēties šajā vietā nedrīkst.

Veselības inspekcijā paskaidroja, ka upē atšķirībā no dīķiem un ezeriem ūdens ir plūstošs un situācija var mainīties ļoti strauji. Līdzko laiks kļūst vēsāks, vējaināks un lietaināks, zilaļģu ziedēšana rimstas, mazinās arī toksīnu daudzums, sajaucoties ūdens masām.

Tomēr nevarot paredzēt, ka drīz zilaļģes neparādās no jauna, kā tas novērots vairākās peldvietās. Tālab atpūtnieki jāinformē, ka pastāv risks potenciāli toksisko zilaļģu masveida attīstībai peldvietā, aicinot sekot līdzi pazīmēm, kas liecina par zilaļģu savairošanos. Ja ūdenī visā peldvietas akvatorijā novēro ūdens saduļķošanos un tā iekrāsošanos zaļā krāsā vai netīri zilganzaļu plēvi virs ūdens un/vai aļģu saskalojumus, peldēties nevajadzētu iet.

Jau ziņojām, ka zaļgans, necaurredzams ūdens ar nepatīkamu smaku Mūsā novērots jau jūlija beigās un augusta sākumā. Šonedēļ upē ūdens ir krietni dzidrāks. Atpūtnieki labprāt veldzējas ūdenstilpnē un atklāj, ka peldējušies arī duļķainajā ūdenī. «Brīvdienās, kad karsēja saule, tveici pārlaidu tepat pie Mūsas, iegremdēšanās tās necaurspīdīgajos ūdeņos nekaitēja. Mēmele ir patālu no mājām, un tās dzelmes man nepatīk,» teic Mūsas krastā sastaptā atpūtniece Linda.

Ūdens temperatūra  13. augusta dienas vidū Mūsā bija plus 20,3 °C. Atbilstīgi pašreizējai meteorologu prognozei ūdens temperatūras paaugstināšanās gaidāma, sākot no brīvdienām, kad gaiss iesils līdz plus 27 °C.

Bauskas novada pašvaldība atkārtotas analīzes upē sola veikt 20. augustā.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

tātad

novada vadība lēma, ka Mūsas ūdens kļuvis toksisks tikai trīs nedēļas pēc zilaļgu parādīšanās upē, kaut visas pazīmes liecināja par to klātbūtni. Arī "Islīces ūdens" speciālists, autoritāte novada domē, pat pļaudams aizaugumu 'Mūsā, neņemot vērā redzamos "simptomus" vien deklarēja- nekas traks, ūdens zied. Labi ka neteica, ka kādam no vadības, bijušajam lauksaimniekam- hm, hm- rudzi zied..., jo Jelgavas pašvaldība, kaut arī zilaļges tur parādījās apmēram nedēļu vēlāk, peldēšanās un ūdens izmantošanas aizliegumu noteica jau apmēram pirms pusotras nedēļas

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 08:35

Joske

Man liekas, ka visuzjautrinošākais ir pašas Domes vēstītais. Proti, 11. augustā tā ziņo, ka „BIOR” veicis ūdens kvalitātes testus Mūsā un zilaļģu u.c fitoplanktona aļģu ziedēšana, naftas produkti, virsmas aktīvās vielas, piesārņojums ar peldošiem un citiem atkritumiem nav konstatēts. Ir konstatēts vien ūdens saduļķojums!!! Peldēties atļauts. Pēc dažām dienām ziņo, ka zilaļģes konstatē un peldēties aizliegts. Kad vietējie ļaudis jau ūdeni smādēja jūlijā, nelikās ne zinis. Droši vien no domes tajā zampā peldēties neiet, bet ir pašiem savs privātais akvatorijs pagalmā :-)

Saņemtie testa rezultāti apliecina, ka ūdens kvalitāte ir laba un peldēties ir atļauts.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 08:47

varētu būt domnieku viedoklis

kāda mums daļa par ūdens kvalitāti, 20 tūkstošus šogad jau 'apgūstam" ar "truksora" darbināšanu un , iespējams, vēl 60 tūkstošus 'apgūsim' ar dabas taku gar Lielupi

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 13:33

?

Kur tad tu Mēmelē ieteiktu peldēt? Vai slavenaja peldvietā ar pontonu no kura bariem bērneļu lec un visapkārt sīņi sasēduši, kas nepiedienīgi lūr? Visam kronis jauniešu bars, kas uzstutē divas tumbas un mūziku rībina, kas sasniedz teju pilskalnu. Pretīgi tur uzturēties.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 12:00

no laukiem

Pēc paldēšanās vajag muti izskalot ar govs vai cūku urīnu,
tas neitralizē zilaļgu negatīvo iedarbību.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 10:33

bet,

lietots kopā un iekšķīgi tas varētu atgriezt "lauciniekam" skaidro saprātu

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 13:35

bet bet

Urīnterapijas tehnika
Pastāv divi veidi urīnterapijas tehnikas:
1. Iekšķīga lietošana, kas paredz urīna lietošanu no 1 glāzes dienā, līdz visa urīna, ko izdala organisms, izdzeršanai.
2. Ārīga lietošana (ierīvēšana).
Pamatprasības
1. Vienmēr vajadzētu izmantot vidējo porciju.
2. Urīnu, kas iegūts līdz 3 naktī lietot nedrīkst.
3. Izslēgt no ēdienkartes stipra, sālīta, kā arī olbaltumvielām bagāta ēdiena lietošanu.
4. Dienas laikā obligāti izdzert 1 litru ūdens.
5. Urīna daudzumu, ko nepieciešams izdzert nosaka individuāli.

Sagatavošanās periods
Šajā periodā tiek pārvarēti dažādi šķēršļi . Kad Jūs esiet morāli sagatavojies praktiskai urīna lietošanai, savāciet nelielu daudzumu urīna un sāciet ierīvēt ķermeni. Sajūtiet urīna tekstūru, smaržu, paskatieties, vai tiešām tas attīra ādu. Pēc 5 minūtēm nomazgājiet aukstā ūdenī, neizmantojot ziepes. Nākošajā ķermeņa un prāta pielāgošanas fāzē nepieciešams uzpilināt 1 pili urīna sev uz mēles. Garšai un smaržai ir liela loma tā izcelsmes izpratnei.
Urīna lietošanas pareiza tehnika:
Ø 1 reizi dienā
Izmantojiet vidējo urīna porciju, izlejot pirmos un pēdējos 10 ml. Vislabākais laiks 3-4 no rīta. Pirms urīna lietošanas, veiciet rīta tualeti. To vajadzētu darīt katru rītu 1 vai divas nedēļas, ja ir kāda saslimšana vai arī lietot neierobežotā daudzumā, lai uzlabotu savu veselību. Vēlams ieturēt diētu ar zemu olbaltumvielu un sāls daudzumu.
Ø 3 reizes dienā
1) no 3-4 rītā;
2) pusdienās vai 1 stundu pēc pusdienām;
3) 1 stundu pēc vakariņām.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 11:50

tgeg

Cik saprotu no iepriekšējiem rakstiem, ka tam varētu būt saistība, ka Lietuvas kaimiņi kaut ko ir sadarījuši. Tas būtu jāpēta dziļāk un ar viņiem jāsadarbojas un jāprasa info.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 10:52

to,

ka kaimiņi Lietuvā jau laiciņu atpakaļ kā "sadarījuši", uzcēluši uz Mūsas Sarkanpamūšā varenu dambi, kā arī mazākus uz Mūsas pietekām, jau labu laiciņu vajadzēja zināt Bauskas vadībai, jo tieši šie aizsprosti ir galvenie vaininieki ledus uzkušanai 'uz vietām" un mazajam ūdens līmenim upē, bet baušķinieki tikai pļauj...

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 13:40

Mūsmalietis

krampjaini zilaļģots tas šķidrums

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 15:37

Aldonis

Aizcilpoju šodien uz upi un raugi pastalniekiem ideju netrūkst. Solīto soliņu pludmalē tak nav, parādījies ir stabs, kur izkarināts par aizliegumu peldēt. Ko tad ļautiņi - uzkrāmē savas drānas, beidzot ir pakaramais, kur tās novietot. Pa taisno dodas upē, peld gan lieli, gan mazi, nekādas indes netraucē. Vispār jau tas ūdens ir caurspīdīgs un tiešām šādus uzrakstus vajadzēja izvietot, kad bija duļķains un smirdēja. Taču diez vai sabiedrības veselība rūp vietējai varai!

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 16:25

Tauta

Tur pretīm atrodas Deputāta Jura L.māja,kurai nav pilsētas pieslēguma kanalizācijai. Diezin,kur notek viņa mājas kanalizācijas ūdeņi??? Varbūt ar to sāciet???

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.14 23:30

ko tur

šajā vietā, gar Mūsas kreiso krastu vajag kārtējo "dabas taku" un viss būs okej, kāda vēl tur kanalizācija?

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 07:58

Juta

Šodien biju aizgājusi līdz deputāta mājas upes nogāzei un neticēsiet,tiešām redzēju ar lapām,zariem noslēptu kanalizācijas izteces vietu!!! Vai tiešām Bauskas novada deputāts tur ir vainīgs? Un ,kur skatās Gabrāna kungs???

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 21:39

bibis rakstīja

tāpat kā visa pasaulē, vai tad tas "strautiņš" labāks par citiem tādiem pašiem visas upes garumā? Tikai tā pasaulīte ir maza gan bibim, gan atbildīgajām amatpersonām domē

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.16 10:53

Kristīna

Baktērija Sintija nav vēl upju ūdeņōs atrasta?

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 11:31

nedaudz pagaidi

atvērs baseinu un tur arī savu Sintiju ieraudzīsi

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 12:56

Baktērija

Vai tad vērs baseinu vaļā šajā jokainajā laikā?

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 19:00

Bibis

Latvija aiz.. Sta tieši tāpat kā visa pasaule. Ne mēs labāki ne sliktāki

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.15 20:31

bibi

toties jūs tur pašvaldībās sēžat krietni vairāk, kā jebkurā citā valstī pasaulē, ar to arī atšķiramies

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.16 14:25

laimīgā neziņa

Kanalizākācija tek no akas pie Mūsas gājēju tiltiņa, vairāk vai mazāk tek jau gadiem. Mūsu kanalizācijas kantoris varētu publicēt Bauskas kanalizācijas karti un tad tauta karti varētu papildināt ar Svētiņa kungam nezināmajiem "strautiņiem", ja reiz pats nevar atrast vai arī izliekas neredzam.

pirms 2 mēnešiem, 2020.08.17 09:04

Vietējās ziņas