Latvijas Skolēnu 44. zinātniskās pētniecības darbu konferencē augstu novērtēts Bauskas un Vecumnieku jauniešu veikums

Aizvadīts Latvijas Skolēnu 44. zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferences valsts posms, kas saistībā ar Latvijā izsludināto ārkārtas situāciju šogad pirmo reizi norisinājās attālināti. Skolēni savu darbu prezentācijas iesūtīja videoformātā, kā arī iesaistījās tiešsaistes diskusijās ar vērtēšanas komisiju. Konferencē godalgoto vidū augstu novērtēti arī mūspuses skolēni.

ZPD kopumā vērtēti vairākās zinātņu grupās: dabaszinātnēs, humanitārajās un mākslas zinātnēs, sociālajās zinātnēs, medicīnā un veselības zinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās, lauksaimniecībā, kā arī meža un veterinārajās zinātnēs, kam pakārtotas kopumā 22 nozares, informē Valsts izglītības satura centrā.

No Bauskas novada izglītības iestādēm uz zinātniski pētniecisko darbu konferences valsts posmu bija uzaicināti septiņi audzēkņi, vienu darbu bija izstrādājušas divas meitenes, informē L. Kirilko, Bauskas novada izglītības nodaļas metodiķe. Otrā pakāpe piešķirta Bauskas Valsts ģimnāzijas (BVĢ)11. klases skolēnam Mikum Kampusam par darbu «Jaunu bioloģiski augstvērtīgu kartupeļu klonu izveide», otrā pakāpe arī BVĢ 11. klases audzēknei Dārtai Ušackai par darbu «Īpaši jūtīgu cilvēku izplatība Latvijas sabiedrībā», trešā pakāpe – Vecumnieku vidusskolas 11. klases skolniecei Rūtai Ansonei par darbu «Patērētāju izvēles un paradumu maiņa».

BVĢ bioloģijas skolotāja Alda Baranova, Mikus Kampusa zinātniski pētnieciskā darba vadītāja, stāsta, ka darba tēmu puisis izvēlējies kopā ar vecākiem – Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācībspēkiem. «Paldies vecākiem, kas ievirza bērnus! Darba aizstāvēšana bija grūta, jautājumi neatbilda tam, ko māca vidusskolā,» stāsta pedagoģe. Jautātāji bijuši universitātes mācībspēki. Atbildēt vajadzējis tiešsaistē, izmantojot «WhatsApp» videozvana iespējas. Pirms tam elektroniski bija jāaizsūta trīs  minūšu garš prezentācijas video. Bijis jāveido arī darba plakāts ar mērķiem, uzdevumiem un secinājumiem. Par to Mikus no desmit punktiem ieguvis deviņus.

Ar darbu M. Kampuss strādājis divus gadus – tas sākts 10. klasē. Diemžēl laikapstākļu dēļ nenotika apputeksnēšanās, jaunās šķirnes kartupeļu hibrīdi netika iegūti. Skolēns darbu turpināja nākamajā gadā, tad viss izdevās. «Vairāk sekoju tehniskajam procesam, atbilstīgam noformējumam. Turklāt liels datu apjoms, bet jāiekļaujas 16 lappusēs, darbam jābūt ļoti koncentrētam. Malacis! Man prieks par Miku! Lielu darbu ieguldījis, kompetents, atbildīgs,» vērtē skolotāja.

Mikus teic, ka gribējies darbu paveikt pēc iespējas profesionālāk. «Tiešsaistē bija pat vienkāršāk, turklāt sūtāmo video jau varēja «noslīpēt». Aizstāvēšanā gan jautājumi bija sarežģīti,» atzīst jaunietis. Pētījuma mērķis bijis iegūt kartupeļus ar paaugstinātu karotīna (nosaka dzelteno krāsu) un antocianīna (noteic sarkano, violeto krāsu) daudzumu. Abi vienādā daudzumā kartupeļos parasti nemēdzot būt. «Ja viena viela daudz, tad otra ir maz. Krustojot izdevās iegūt plankumainus kartupeļus,» priecājas Mikus. Septiņus neparastos, vērtīgos tupeņus jaunietis pavasarī stādīs dārzā.

Laboratoriskie darbi puisim nelikušies grūti, bijis aizbraucis arī uz Priekuļu selekcijas un izmēģinājumu staciju, tur guvis vērtīgus padomus par kartupeļu krustošanu. Smagākā daļa šķitusi literatūras meklēšana un darba noformēšana.

Valsts posmam šogad tika izvirzīti 580 skolēnu 478 zinātniskās pētniecības darbi (ZPD). ZPD valsts posmā šogad godalgoti 216 darbi, kurus prezentēja 266 skolēni. No tiem pirmās pakāpes diplomus ieguva 49 darbi, otrās pakāpes diplomus saņēma 64 darbi, bet trešās pakāpes diplomus – 103 darbi. ZPD valsts posmam šogad tika izvirzīti skolēni no 121 izglītības iestādes, no tām godalgotas ir 83. Par apbalvotāko mācību iestādi valsts posmā kļuva Āgenskalna Valsts ģimnāzija ar 14 darbiem, otrajā vietā ierindojas Rīgas Valsts 1. ģimnāzija ar desmit darbiem, bet trešo vietu ar deviņiem godalgotiem darbiem savā starpā dala Jelgavas Valsts ģimnāzija un Rīgas Franču licejs, informē Valsts izglītības satura centrs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas