Lauki apsēti nākamajai sezonai

Zemgales laukos iesēti un sadīguši ziemas kvieši un rapši, pēc šogad novāktās rekordražas gatavojoties nākamajai. Kā liecina pašu laukkopju aprēķini, kopumā Latvijā šovasar novākti 2,58 miljoni tonnu graudu, pēc pagaidām oficiāli neapstiprinātiem datiem uzrādot vidējo ievākumu 3,9 t/ha.

Bauskas novada Codes pagasta kooperatīva «Saimnieks V» valdes priekšsēdētāja Mārīte Ķikure «Bauskas Dzīvei» teic, ka liela daļa no biedru saimniecību laukiem piegādāto graudu un rapšu noglabāti pārdošanai vēlāk, jo patlaban tiem pasaules tirgū ir zemāka cena. Tagad graudu cena ir 120 – 140 eiro/t, pērn vidēji tā bija 165 – 170 eiro/t.

«Nevaram vēl teikt, ka esam ievākuši rekordražu, un zeme ir dažāda – Vecsaules pusē nekad nebūs tāda raža kā Rundālē,» skaidro kooperatīva vadītāja, «laiks bija labs, kopumā tonnu ir vairāk nekā pērn, bet galarezultātā finansiāli gads varētu būt līdzīgs iepriekšējam. Ir mazāk graudu ar augstāko A klases kvalitāti. Precīzi novērtēt varēsim pavasarī, kad raža būs pārdota, taču jāteic, ka šis bijis labs gads.»

Zemnieki priecājas par pagājušās nedēļas pēdējās dienās sagaidīto lietu, jo tas palīdzēja atdzerties pirmās sala naktis līdz mīnus 5 grādiem pārcietušajiem kviešiem un rapšiem, kas laukos jau krietni sadīguši. «Apsējuši ziemājus ir visi, ar vienu kultūra – līdz 75% platību, ar divām – līdz 95%. Daļa paredzēta pupām,» skaidro M. Ķikure, «ja rudens būs tik sauss kā sākumā, iespējams, pavasarī kaut ko nāksies pārsēt, jo vietām ziemāji metas dzelteni.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas