Laukos izžūst akas 7

Dažviet viensētās, kapu akās ļaužu laistais spainis atduras pret akas dibenu, bet ūdens tajā nesmeļas. Sausums – šī rudens problēma.
Rundāles novada Viesturu pagasta «Āriņos» dzīvojošā Jadviga Āriņa portālam apliecināja, ka tik maz kā pašlaik ūdens akā sen nav bijis: «Labi, ka nav vairs nekādu lopu. Paši sev vēl varam iesmelt, ja būtu jādzirda gotiņa, tad ūdens nepietiktu.»
 
Sausas akas ir arī dažās mājās Bauskas novada Gailīšu pagasta Pograničas ciemā. Kādā sētā ūdens astoņu grodu akā ir tikai pašā apakšā. Ja pa dienu izsmeļ pāris spaiņu, līdz nākamajam rītam aka stāv sausa. Cilvēki sazinās, iet pie kaimiņiem, lai «aizlienētu» ūdeni. Pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis apliecināja, ka pašvaldībā līdz šim neviens palīdzību nav prasījis.

Bauskas novada Īslīces pagasta sociālā darbiniece Ināra Kričalo stāsta, ka šomēnes nācies pāris akās liet ūdeni. Pagasta vadītājam Jānim Baranam izdevies rast kopēju valodu ar vietējo uzņēmumu SIA «PS Līdums», kas izlīdzējusi bez ūdens palikušajai īslīcietes Kristīnes Gulbes ģimenei. «Bauskas Dzīvei» K. Gulbe stāsta, ka pašvaldība organizējusi ūdens ieliešanu vienā akā, bet tas pavisam drīz aizplūdis. Tagad tas saliets citā akā, tur tas vēl turoties.

Īslīces pagasta «Spēlmaņu» mājas saimniece Regīna Punkele «Bauskas Dzīvei» parādīja aku savā sētā, tā iepriekš bijusi gandrīz sausa. Tagad tajā ieliets ūdens. Pati viņa šo aku gan izmanto tikai vasarās, jo istabā ūdens nāk no agrāk ierīkotā dziļurbuma.
 
Codes pagasta pārvaldes speciāliste Solvita Rotberga pastāstīja, ka pie viņiem iedzīvotāji pēc palīdzības neesot vērsušies, taču runas par sausajām akām ir dzirdētas: «Pati par to pārliecinājos pirms pāris dienām Butku kapos. Sakopuši kopiņas, gribējām ieliet vāzē ūdeni, bet aka tukša.» Līdzīgi stāsta arī Brunavas pagasta pārvaldes vadītāja Baiba Marčenkova. Iedzīvotāji no viensētām palīdzību neesot lūguši, taču pašvaldībai ziņots par izžuvušo aku Brunavas kapos. Ir rasta iespēja aku iztīrīt.

Vides speciālists Valērijs Gabrāns skaidro, ka šāda masveida aku izžūšana ir reta parādība mūsu pusē. Tomēr šogad tā notiek, jo kārtīgs lietus nav bijis apmēram mēnesi. Arī augusts bija silts un saulains. «Gruntsūdens līmenis viszemākais parasti ir rudeņos. Taču šogad tas ļoti sarucis. Krities arī ūdens līmenis upēs,» skaidro speciālists.
 
Valērijs gan piebilst, ka šai likstai drīz esot jābeidzas. Ja mēneša beigās sagaidīsim pamatīgākas lietavas, ūdens līmenis celsies. Novembrī, iespējams, tas notiks, nokrišņiem parādoties sniega un slapja sniega veidā.

V. Gabrāns apliecina, ka pašvaldības SIA «Bauskas ūdens» šis sausums neietekmē. Uzņēmumā ūdeni iegūst no 235 metru dziļa urbuma, tur tā ir pietiekami. Daži hidrologi izteikuši pesimistiskākas prognozes. Tieši rudeņos parasti veidojas pazemes ūdeņu krājumi ziemai, tādēļ tuvākajos mēnešos, iestājoties salam, ūdens var pazust vēl lielākā apjomā. Jācer uz biezu sniega segu, kas, tai kūstot, atjaunos ūdens krājumus pazemē, akās un grāvjos. Taču novembrī tas var arī nenotikt.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

no New Yorkas

Ciest nevaru lauciniekus. Beidzot izmirs kā prusaki bez ūdens.

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 15:43

Neaptēstam

Tu laikam esi cilvēks ar garīgām problēmām, tāpēc tevi pat nenosodīšu.

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 19:07

tev no plekas

galiigi slims cilvek. ko tu darisi bez lauciniekiem, uz akmeniem pilsetaa pats nomirsi kaa prusaks no bada.

pirms 5 gadiem, 2015.10.22 08:52

es

Ciest nevaru durakus. Cerams, ka iznīksi no sava stulbuma un nekaunības!!!

pirms 5 gadiem, 2015.10.22 12:10

...

Cik tad var naftu pumpēt? Daba necieš tukšumus.

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 17:34

Vietējās ziņas