Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki ziemu izmanto tīrumu iekopšanai

Iecavas pievārtē šoziem tīrumos pārtop divi jauni lauki, ko nomā paņēmis biogāzes rūpnīcas «Iecava Agro» lauksaimniecības uzņēmums SIA «Zeltezeri». Šonedēļ rosība valda teju desmit hektārus plašajā vecā ābeļdārza teritorijā pie šosejas A7 un Dartijas ceļa krustojuma Iecavas pievārtē.

Līgums ar privātīpašnieku par zemesgabala nomu noslēgts vairāku gadu termiņam, paredzot arī izpirkuma iespēju. SIA «Zeltezeri» valdes priekšsēdētājs Egils Trumpe «Bauskas Dzīvei» gan atzīst – tas vēl nenozīmē, ka uzņēmums tagad sakārtojamo tīrumu iegūs savā īpašumā, jo patlaban saimnieki nav nadzīgi uz zemes pārdošanu, turklāt var atrasties naudīgāks pircējs, kas pārsola platības kopēju.

Zemesgabala īpašnieks, kas vēlas saglabāt anonimitāti,portālam atzina, ka gabalu nodevis apstrādātājam, lai tas tiktu savests kārtībā. Uzņēmuma strādnieki iepriekš attīrījuši platību no kociņiem un krūmiem. Tagad ar smago tehniku un traktoriem tiek izvestas saliktās kaudzes.

Tuvāk pavasarim tiks noteikts, ko sēs jaunajā gabalā, – graudus vai kukurūzu, stāsta E. Trumpe. Tad tiks sagatavots arī mēslošanas plāns, visticamāk, par pamatu izmantojot biogāzes stacijas izstrādāto biomasu jeb digestātu un pēc vajadzības pievienojot minerālmēslu komponentes.

Šoziem tiks sakopts vēl viens zemesgabals A7 kreisajā pusē, iebraucot Iecavā no Bauskas puses. Arī tur vēl palikuši koki no kādreizējā ābeļdārza. «Šo zemi nomājam no Iecavas luterāņu baznīcas draudzes,» stāsta E. Trumpe. Te uzņēmums apstrādās 23 ha. Rosība uz šī zemesgabala pēdējā desmitgadē bijusi redzama ik pa laikam, daļa veco koku ir izcirsti. Tomēr pastāvīga apstrādātāja tam kādu laiku nav bijis, tāpēc platība izskatās aizlaista.

E. Trumpe skaidro, ka zemes platības tiek vērtētas pēc izdevīguma – kopumā paplašinoties, no atsevišķiem gabaliem uzņēmums tomēr atteicies, jo to apstrāde prasījusi pārāk daudz ieguldījumu.

«Iecava Agro» biogāzi galvenokārt ražo no kukurūzas zaļās masas, pievienojot mēslus no novada ražotnēm – putnu fabrikas «Balticovo» un piensaimniecības «Jumis». «Zeltezeri» Iecavas un Vecumnieku novadā apstrādā ap 2000 ha zemes, kopumā gada garumā izmantojot ap 20 lauksaimniecības tehnikas vienību. Šogad uzņēmuma laukos ziemāji iesēti divreiz lielākā platībā nekā pērn – ap 900 ha.

Ziema ir arī laiks, kad lauksaimnieki attīra meliorācijas grāvjus no krūmiem. Tiem, kuri saņem Eiropas atbalsta maksājumus, jāuztur kārtībā meliorācijas infrastruktūra, turklāt ūdeņiem bagātajās vietās tīri grāvji palīdz novadīt no laukiem lieko mitrumu, lai tas nebojātu sējumus. Jāizcērt krūmu saaugumi un mazākie kociņi, bet ainavai vietumis grāvja malā var atstāt pa bērzam vai citam lielākam kokam, iesaka lietpratēji.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas