«Lauku gurķis» uzjautrina skatītājus + FOTO

Uz Vecumnieku novada amatierteātra «Kurmene» pirmizrādi «Lauku gurķis» Kurmenes tautas namā sestdienas, 30. maija, vakarā sanāca gandrīz pilna zāle skatītāju.

Ar šo iestudējumu pagastā iesākās vasaras sarīkojumu sezona, kas solās būt interesanta. Kurmenē norisināsies gan tradicionālie, gan vēl nebijuši pasākumi, uzrunājot publiku, atklāja Sarmīte Ķīse, tautas nama vadītāja. Viņa aicināja vērtēt jauno lugu, lai līdz rudenim, kad notiks Vecumnieku novada amatierteātru skate, aktieru kolektīvs un režisore Gunta Drezova varētu izrādi «pieslīpēt».

Sadzīves komēdija stāsta par kādu vienkāršu latviešu ģimeni laukos, kas cenšas sadzīvot ar vairumam ļaužu zināmām ikdienas problēmām – bezdarbu, naudas trūkumu u. c. Tāpat kā bieži vien tas notiek dzīvē, arī lugas varonis – ģimenes galva Alfrēds Zirnis (Egidijs Kondrots) neuzņemas iniciatīvu, lai situāciju mainītu. Saņemot kārtējos rēķinus un brīdinājumu par elektrības atslēgšanu, izpakojot no somas veikalā uz parāda paņemtos pārtikas produktus, punktu finansiālajām grūtībām nolemj pielikt viņa sieva Zilga (Kristīna Kondrotaite). Viņai rodas ideja, kā, sperot visai radikālu soli, varētu uzlabot ģimenes labklājību.

Jau ar izrādes pirmajām ainām zālē atskanēja smiekli. Skatuvei tuvāk sēdošos bērnus uzjautrināja tēva un dēla Didža (Olafs Bērziņš) dialogs, apspriežot personiskās higiēnas tēmu. Pieaugušie neslēpa emocijas un  dzīvoja līdzi situācijām, ko nācās pieredzēt par samaksu iznomātajam vīram. Viņa «pakalpojumus» vēlējās saņemt cūku fermas īpašniece Marianna Zupa (Sarmīte Ķīse), sportiste Ida (Rūta Bērziņa), dzejniece Mētra (Sandra Ņērbule) un netradicionāli orientēts dizainers Āris Neaizmirstule (Sandijs Siliņš).

Vīrietim «pēc izsaukuma» nācās kastrēt sivēnus, kļūt par mūzu un kailam skriet pa rasotu pļavu, pavadīt lodes grūdēju uz apbalvojuma pasniegšanas ceremoniju. No jaunās peldbikšu kolekcijas izrādīšanas «lauku gurķim» gan izdevās izsprukt.

Izrādās, sievas izvēlētā metode spēja pārliecināt dzīvesbiedru, ka vīrietis ir tas, kurš gādā par savu ģimeni. Vai tā ir sirdsapziņa, kas beidzot pamodās? To var uzzināt, noskatoties šo izrādi.

Lugā paslēptais vēstījums vīriem – nenokaitiniet savas sievas, jo var sanākt visādi – rosina aizdomāties tos darba meklētājus laukos, kuriem šķiet, ka «Latvijā nav, ko darīt», un kuri uzskata, ka «darbs gaterī neatbilst viņu kvalifikācijai».

Izrādot šīs sezonas veikumu, uztraukušies bija gan aktieri, gan režisore G. Drezova, kura ir arī lugas «Lauku gurķis» autore. Pēc nepilnu stundu garās izrādes zālē atskanēja skaļi aplausi un ovācijas, skatītāji savu patiku izteica ar smaidiem un ziediem. Kurmenieši atzina, ka vērot vietējo aktieru darbošanos uz skatuves ir daudz interesantāk, nekā sekot līdzi viesmākslinieku sniegumam.

«Mums ļoti patīk spēlēt tās lugas, ko uzraksta Gunta, un arī skatītājiem tās ir vismīļākās,» atzina trupas dalībnieki.

G. Drezova pateicās amatierteātra saimei par sniegumu un klātesošajiem palepojās, ka kolektīvam piepulcējušies divi jauni mākslinieki – Sandijs Siliņš un Olafs Bērziņš.

«Iespēlēsimies un brauksim ar lugu visur, kur mūs aicinās. Tā piemērota arī izrādīšanai brīvā dabā,» sacīja S. Ķīse.

«Lauku gurķis» ir jau ceturtā G. Drezovas sarakstītā luga. «Kad rodas iecere, domas lido tik ātri, ka knapi spēju pierakstīt. Ainas virknējas, marinējot gurķus, pirms gulētiešanas... Šis darbs ir pagājušās vasaras veikums, taču varu uzrakstīt lugu arī nedēļas laikā,» atklāj amatierteātra «Kurmene» režisore.

Kolektīvs, kas darbojas jau piecus gadus, iepriekš uzvedis viņas darbus «Cita Sarkangalvīte un Albīns vilks», «Pārvaldnieka nedienas» un «Kāzas Bazūnēs». Pašlaik lugu «Kāzas Bazūnēs» iestudē Rudbāržu amatierteātris, kas solījies aicināt G. Drezovu uz pirmizrādi. Šo darbu uzveduši arī skatuves mākslas daudzinātāji Galgauskas pagastā un Cesvainē. «Ir prieks, ka manas lugas dzīvo arī citur!» teic G. Drezova.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas