Lauku tūrisma uzņēmēji Mežotnē izvērtē sezonu 3

Lauku tūrisms ieņem aizvien nozīmīgāku vietu valsts ekonomikā. Tā 30. oktobrī, uzrunājot nozares pārstāvjus konferencē Mežotnes pilī Bauskas novadā, apliecināja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Konferencē «Lauku tūrisma spēks: uzņēmēju, pašvaldību un vietējās kopienas sadarbība» Mežotnes pilī strādāja vairāk nekā pusotra simta nozares profesionāļu. Mūspuses novadu pārstāvju konferencē nebija daudz, no Bauskas novada pašvaldības administrācijas speciālistiem vispār neviens nepiedalījās. «Šodien ceru dzirdēt jaunas idejas darbības tālākai izvēršanai, tikties un parunāt ar kolēģiem,» tā pirms konferences «Bauskas Dzīvei» sacīja Bauskas kafejnīcas «Pils krogs» vadītājs Edgars Kozlovskis.

Konferences dalībnieki ar interesi ieklausījās biedrības «Zināšanu un inovācijas sabiedrība» ekspertes Vitas Brakovskas iedvesmojošajās un noderīgajās atziņās. Viņa uzsvēra neprātīgu ideju lomu uzņēmējdarbības attīstībā un dažādošanā. Kā pozitīvs piemērs tika nosaukts projekts «Ezera skaņas» Madonas novadā. Savdabīgie koncerti Kāla ezerā pāris gadu laikā no entuziastu grupas projekta pārvērtušies par plaši apmeklētiem sarīkojumiem. Tika uzteikts amatnieks Jānis Nīmanis. Viņa pēc klasiskām metodēm darinātos cirvjus, nažus un kaltus pasūtītāji gaida vairākus mēnešus. Savukārt uzņēmuma «Puzurs» pārstāvji pratuši sagatavot savai produkcijai tik intriģējošu pieteikumu, ka viņu divmetrīgie niedru darinājumi Japānā atraduši pircējus, kas par tiem gatavi maksāt pat piecus tūkstošus dolāru.

Asociācijas «Lauku ceļotājs» prezidente Asnāte Ziemele analizēja lauku tūrisma jomā paveikto un stāstīja par iespējām nākamajā gadā. Statistika liecina, ka pretēji prognozētajam nav sarucis tūristu skaits no Krievijas. Arvien vairāk Latviju apceļo vietējo iedzīvotāju ģimenes, pieaudzis aktīvās atpūtas piekritēju, kā arī skolēnu ekskursantu skaits.

Lauku tūrisma jomā strādājošajiem A. Ziemele nākamajā sezonā ieteica lielāku uzmanību pievērst SPA tūrismam, turpināt izkopt latviskās pirts rituālus. «Klusums un miers kļūst arvien ekskluzīvāki produkti, par kuriem naudu nežēlo ārvalstu tūristi. Mūsu laukos mēs spējam viņiem to piedāvāt,» rosināja A. Ziemele. Viņa arī aicināja vairāk domāt par senioru tūrismu, jo arī šajā segmentā iezīmējas klientu pieaugums.

Konferencē tika pasniegti «Zaļie sertifikāti», kas ir vides kvalitātes zīme un apliecina, ka tūrisma uzņēmums saimnieko videi draudzīgi. No Valsts prezidenta šo kvalitātes zīmi jau otro reizi saņēma Daugavpils novada Vaboles pagasta brīvdienu mājas «Meža skuķi» saimniece Aija Skuķe. «Bauskas Dzīvei» viņa šo sertifikātu nosauca par ļoti spēcīgu mārketinga rīku. To novērtē ārvalstu tūristi, sekmīgāk veidojas attiecības ar vietējo varu. A. Skuķe spriež, ka sertifikātu iegūt nav bijis grūti, jo tas atbilst viņas zaļajam dzīvesveidam.

Vēl viens «Zaļais sertifikāts» turpmākos trīs gadus rotās Dundagas novada kempingu «Laimes māja». Tā īpašnieks Klāvs Lisovskis «Bauskas Dzīvei» pauda, ka šādi viņš vēlas iedvesmot līdzcilvēkus lielāku vērību pievērst vides aizsardzībai, mainīt sabiedrības domāšanu. Aizvadīto sezonu uzņēmējs atzīst par veiksmīgu. Pie viņa daudz viesojušies tūristi no Francijas, kas par neparastajām lielajās mucās iekārtotajām naktsmājām bija uzzinājuši videosižetos.

Mūsu puses uzņēmēji «Zaļos sertifikātus» šoreiz nesaņēma. Ir zināms, ka 24. novembrī kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis pasniegs «Lauku ceļotāja» sertifikātu «Latviskais mantojums». To šogad saņems skaistkalniete Inita Medne par Jāņu sieru daudzināšanu. «Latviskā mantojuma» sertifikāts līdz šim piešķirts Bauskas novada Codes pagasta zemnieku saimniecībai «Vaidelotes» un lauku tūrisma objektam Vecumnieku novada Bārbeles pagastā «Ausekļu dzirnavas».

«Bauskas Dzīves» aptaujātie konferences dalībnieki ļoti augstu novērtēja tās gaitā gūto informāciju un darbībai noderīgās interesantās idejas.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Kā tad tā?

Vai tiešām neviens pārstāvis no Bauskas novada administrācijas Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas?

pirms 5 gadiem, 2015.11.02 10:51

Lasītāja

Nu tā tā, viņiem ne zināšanas, ne idejas nav nepieciešamas. Tāpat viss rit ekskluzīvi, interesanti, neredzētām un nedzirdētām idejām pārpilni.

pirms 5 gadiem, 2015.11.02 12:05

averto.lv

Teltis un nojumes tūrismam un brīvdabas pasākumiem: www.averto.lv

pirms 5 gadiem, 2015.11.04 00:36

Vietējās ziņas