Ledus iešana mūspuses upēs varētu sākties jau brīvdienās 1

Zemgales upēs ledus uzlūšana lielākoties gaidāma līdz 28.februārim. Agrāk ledus uzlūzīs un ies mazajās upēs un straujākajos upju posmos, informēja Latvijas Hidroloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC). 

Ceturtdien, 25. februārī, Zemgales upēs ūdens līmeņa kāpums kļuvis straujāks. Lielupē pie Mežotnes tas pagaidām ir lēns, naskāks tas ir Lielupes pietekās. Ledus biezums lielupē pie Staļģenes ceturtdien bija 23 cm, par Mežotni datu vēl nebija. LVĢMC hidroloģe Līga Klints prognozē, ka tuvākajās dienās ūdens līmenis kāps strauji un mūspuses upēs sāksies ledus kustība.

Parasti posmā starp Mežotni un Staļģeni ledus kustība esot apgrūtināta, visbiežāk te veidojas vižņi. Hidroloģe pieļauj, ka, visticamāk, šāds scenārijs būs arī šogad. Pagaidām esot grūti prognozēt, kāda būs ūdens līmeņa celšanās. Sākotnējās prognozes liecinājušas, ka siltums būs ilgstošāks, bet jaunākās liecinot par sala atgriešanos. Jau no 3. marta gaisa temperatūra pazemināsies un 4. martā  arī dienas laikā gaidāmi mīnusi. Ja līdz šim laikam ledus kustība nebūs aktīva, process varot apstāties, līdz atkal kļūs siltāk.

Prognozētais maksimālais caurplūdums Lielupē pie Mežotnes ir zemāks nekā vidēji šajā posmā. «Sastrēguma gadījumā caurplūdumu ir grūti prognozēt ilgu laiku uz priekšu. Katrā ziņā šajā gadā plūdiem nevajadzētu būt tādiem, kādi bija 2010. gadā. Toreiz bija gan ļoti biezs ledus, gan arī liels daudzums nokrišņu. Pašlaik ūdens līmeņa kāpums ir no kūstošā ledus un sniega, daļa jau no šī visa ir aizplūdusi. Arī turpmākajās dienās tādi nozīmīgi nokrišņi netiek solīti, tālab pakāpeniski daļa ūdens aiztecēs. Ceturtdiena bija ļoti silta, tas arī veicinās ūdens līmeņa kāpumu,» situāciju ataino hidroloģe L. Klints.

Lietuvas pusē Mēmelē pie Tabokienes, kā arī Mūsā augšpus Bauskas pie Uztuķiem vēl ir ledus sega. Tur jau pašlaik ūdens līmenis ir sācis kāpt par vairāk nekā desmit centimetriem. «Ūdens sāk pieplūst, ledus var sākt lūst. Pēc prognozes ledus kustībai Mūsā un Mēmelē vajadzētu sākties šosestdien, svētdien,» atklāj L. Klints.

Bauskas novada pašvaldība cieši sadarbojas ar LVĢMC, apliecināja Bauskas novada domes pārstāve Ieva Šomina. Viņa norādīja, ka regulāri tiek saņemti ziņojumi par aktuālo situāciju. Arī Mežotnes pagasta pārvaldes darbinieks katru dienu apsekojot situāciju pie Cepļa un pie Mežotnes pils. «Ja parādīsies reāli draudi, tiks sasaukta Civilās aizsardzības komisija un tiks lemts par rīcību. Tāpat ir apzinātas mājsaimniecības, kas varētu tikt pakļautas potenciālajam riskam, pašvaldībā ir kontaktinformācija, kas, situācijas pasliktināšanās, gadījumā ļaus ātri sakontaktēties ar šīm mājsaimniecībām,» stāsta I. Šomina. Viņa precizēja, ka aptuveni 40 mājsaimniecību Mežotnē atrodas plūdu risku zonā. Pašlaik situācija esot raksturojama kā normāla.
 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Guņča

Gājēju tiltiņš pār Mēmeli netika pacelts augstāk! Nu kas būs tas būs! Cerams ka izturēs!

pirms mēneša, 2021.02.26 11:47

Vietējās ziņas