«Lejeniekos» norisināsies Lielās dienas svinības 1

Bauskas novada Ceraukstes pagasta muzejā «Lejenieki» sestdien, 21. martā, no pulksten 11 risināsies Lielās dienas svinības, informē Zemgaļu kultūras biedrības «Upmale» projektu vadītāja un pasākuma organizatore Elīna Kūle-Braže.
 
Sarīkojumā novada iedzīvotājiem un viesiem būs iespēja apgūt olu krāsošanas dažādās metodes, Lielās dienas rotājumu gatavošanu, kviešu karašu un maizes cepšanu, kā arī grīdceliņu aušanu. Jaunākie apmeklētāji varēs iesaistīties rotaļlietu gatavošanā un svilpaunieku izmantošanā, savukārt lauku sētā ikvienam būs iespēja izšūpoties uz nebēdu, mēroties spēkiem olu ripināšanā, kā arī iet rotaļās un sadziedāties kopā ar Ceraukstes pagasta folkloras kopu «Laukam pāri», iecerēto atklāj E. Kūle-Braže.

Viņa ir gandarīta, ka pirmais sarīkojums – Meteņu svinēšana – «Lejeniekos» ir guvis atsaucību un pierādījis, ka iedzīvotāji interesējas par tautas tradīcijām. «Daudzviet šādu darbošanos dēvē par radošajām darbnīcām, bet es to labprātāk nosauktu par praktisku kopā būšanu. Tāpēc aicinu ikvienu sestdien iesaistīties gadskārtu svētku radīšanā dabiskā vidē,» teic pasākuma rīkotāja E. Kūle-Braže.
Viņa uzsver, ka projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Bauskas novada dome, V. Plūdoņa memoriālais muzejs «Lejenieki» un Latvijas Folkloras biedrība.

Latvijas Folkloras biedrības izplatītajā paziņojumā vēstīts, ka Lielā diena iezīmē laiku, kad diena un nakts kļuvusi viena garuma, gaisma uzveic tumsu, dienai kļūstot garākai jeb lielākai par nakti. Iestājas pavasaris. Šogad Astronomiskais pavasaris iestājas naktī no 20. uz 21. martu, bet saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt veselas trīs dienas. Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas – tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai. Lieldienu svinēšanā svarīga vieta ir saullēkta sagaidīšanai tieši saulgriežu rītā, kad, saulei lecot, jāmazgā mute pret rītiem tekošā strautā vai avotā

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas