Lēmums par ūdeļu likteni vēl nav pieņemts

Pirmdien, 12. aprīlī, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori veica pārbaudi Iecavas novada uzņēmuma SIA «Baltic Devon Mink» kažokzvēru novietnē, lai novērtētu dzīvnieku veselības stāvokli, pārbaudītu barības un blakusproduktu apriti, izvērtētu ūdeļu mirstības rādītājus un citus ar novietnes darbību saistītus aspektus, portālu informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

Viņa atklāja, ka, aplūkojot ūdeļu audzētavu klātienē, konstatēts, ka dzīvnieki jūtas labi, tiem nav novērojamas saslimšanas pazīmes. Fiksēti seši miruši dzīvnieki, no tiem četriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar «Covid-19». I. Meistere norādīja, ka, izmeklējot bojā gājušās ūdeles, netika veikta citu bojāejas iemeslu izslēgšana, līdz ar to nevarot apgalvot, ka tieši «Covid-19» izraisījis konkrēto dzīvnieku nāvi. «Nobeigušies seši dzīvnieki neliecina par mirstības pieaugumu, gluži pretēji – tas šādā lielā novietnē vērtējams kā zems,» atzīst I. Meistere, papildinot, ka pašlaik ūdeļu audzētavā nomitināti 60 000 dzīvnieku.

Pagaidām lēmums par turpmāko rīcību ar dzīvniekiem nav pieņemts un neesot iespējams arī prognozēt, kad tas būs zināms. Kā akcentē I. Meistere, to nepieņems tikai PVD eksperti. «Covid-19 ir cilvēku slimība, tādēļ lielā mērā būs jāieklausās Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) epidemiologos un viņu vērtējumā,» teic I. Meistere.

SPKC epidemiologi patlaban veicot pārbaudes darbinieku vidū. Ievāktie dati liecina, ka iknedēļas «Covid-19» testēšanu uzņēmums nepraktizēja. Darbiniekiem ik rītu tikusi mērīta vien ķermeņa temperatūra.

Pētījumi apliecina, ka ūdelēm saslimšana var noritēt bez simptomiem, tālab testēt plānots dzīvos kažokzvērus. Kad vīrusu pagājušā gada rudenī atklāja ūdeļu fermās Dānijā, teju divas trešdaļas valstī turēto dzīvnieku nolēma likvidēt. Taču, ņemot vērā labo dzīvnieku pašsajūtu Iecavas fermā, pagaidām šādu lēmumu pieņemt esot pāragri.

Jau vēstījām, ka pagājušajā nedēļā SIA «Baltic Devon Mink» kažokzvēru audzētavā deviņām mirušām ūdelēm konstatēta «Covid-19» infekcija. Pastiprināta uzraudzība kažokzvēru novietnēs tiek īstenota kopš pagājušā gada vasaras, taču šogad, lai nodrošinātu infekcijas atklāšanu agrīnā stadijā un iespējami operatīvi novērstu tās tālāko izplatību, sekojot Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) norādēm, PVD kažokzvēru audzētavās sāka nobeigušos ūdeļu regulāru laboratorisko izmeklēšanu uz «Covid-19» vīrusa klātbūtni. Saslimšanu «Baltic Devon Mink» kažokzvēru audzētavā PVD konstatēja šīs pastiprinātās laboratoriskās uzraudzības ietvaros.

Patlaban tiek pieļauts, ka dzīvniekus inficējis kāds «Covid» pozitīvs darbinieks. Vai ūdeles var inficēt arī cilvēkus – tas īsti izpētīts nav, taču šāds gadījums iepriekš esot konstatēts Dānijā.

Inficēšanās perēkļi ūdeļu fermās iepriekš konstatēti vairākās Eiropas valstīs – Itālijā, Grieķijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Polijā, Lietuvā, bet Dānijā pagājušā gada novembrī pēc jaunas vīrusa mutācijas atklāšanas tika likvidēts miljoniem ūdeļu.

Kāpēc tieši ūdeles slimo ar Covid-19, zinātniekiem pagaidām nav pilnībā skaidrs.

Latvijā ir deviņas ūdeļu fermas.Pievieno komentāru

Vietējās ziņas