Lieldienas svin pareizticīgie un vecticībnieki

Pareizticīgie un vecticībnieki svētdien, 12. aprīlī, svin Lieldienas. Gatavošanās šiem reliģiskajiem svētkiem sākusies jau laikus.
Iecavas Vissvētās Dievmātes piedzimšanas draudzes vecākā Margarita Ananjeva portālam pastāstīja, ka priecīgajiem Kristus piedzimšanas svētkiem draudze sākusi gatavoties jau laikus: «Līdzīgi kā citi, mēs, svētkus gaidot, sakopjam mājokļus un izdaiļojam savu dievnamu. Olas sākām krāsot ceturtdien, sestdien tās varēs baznīcā iesvētīt. Tāpat tiek gatavota pasha, kuličs.»
 
Lieldienu dievkalpojums Iecavas pareizticīgo baznīcā notiks svētdienas rītā. Lieldienās, līdzīgi kā Ziemassvētkos, dievnamā ļaužu sapulcējas krietni vairāk nekā ikdienā. Uz Iecavas baznīcu brauc cilvēki no Vecumnieku novada Misas, ierodas pareizticīgie no Plakanciema, arī no Zālītes. M. Ananjeva stāsta, ka Iecavas Vissvētās Dievmātes piedzimšanas draudzē ir ap 60 locekļu.

«Dzīvojam nemierīgā laikā. Tādēļ pareizticīgajiem un visiem labas gribas cilvēkiem šajās Lieldienās vēlu mieru. Mieru dvēselē, mieru ģimenē un mieru visā pasaulē. Tāpat vēlu visiem veselību un priecīgus Kristus augšāmcelšanās svētkus,» tā ar «Bauskas Dzīves» starpniecību cilvēkus uzrunā Margarita Ananjeva.

Bijušajā Bauskas rajonā ir tikai divi pareizticīgo dievnami: Iecavā un Bauskā. Lieldienu dievkalpojumus tajos abos vadīs Bauskas Sv. Georgija Uzvarētāja pareizticīgo baznīcas priesteris Nikolajs Prikazjuks.
 
Skaistu, simbolisku dāvanu Lieldienās ticīgajiem sarūpējusi Bauskas pareizticīgo draudze. Šomēnes Bauskas pareizticīgo baznīcā sākusies kupolu zeltīšana. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Zemgales reģionālā inspektore Mārīte Putniņa skaidro, ka draudzes vēlme apzeltīt kupolus tika akceptēta. Pēc latviešu arhitekta Jāņa Frīdriha Baumaņa projekta 1881. gadā uzbūvētā dievnama kupolus nav klājis zeltījums, taču inspekcija neiebilda pret jauno iniciatīvu.

Mārīte Putniņa uzsver, ka Latvijas pareizticīgo konfesija baznīcu atjaunošanā iesaista augstas kvalifikācijas restauratorus, jo īpaši zeltītājus. Jau agrāk Bauskas Svētā Georgija draudze veiksmīgi tikusi galā ar dievnama interjera un eksterjera restaurāciju un remontdarbiem, pirms to sākšanas konsultējoties ar VKPAI. Nākamais projekts būs baznīcas griestu apgleznošana.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas