Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Livonijas ordeņpils Bauskā svētdien svinēs 570. jubileju

Bauskas pils muzejs svētdien, 4. augustā, ikvienu gaida viesos Livonijas ordeņpils 570 gadu jubilejā. Tā ziņo pils speciāliste pētniecības jautājumos Taiga Skane.

«Bauskas Dzīvei» T. Skane pastāstīja, ka ordeņpils 570 gadu jubilejas svinēšana 4. augustā ir iesākums tradīcijai, ko pils speciālisti cer uzturēt turpmāk ik gadus. Tieši šis ir arhīvos pieejamais senākais konkrētais datums, kur rakstiski ziņots par sāktajiem būvniecības darbiem Bauskas pilī. «Šajos svētkos vēlamies apmeklētājus iepazīstināt ar pils dzīvi laikā no 15. gadsimta vidus līdz 18. gadsimta sākumam,» skaidro T. Skane.

Svētdien pils un skatu tornis strādās ierastā režīmā un to varēs apmeklēt par maksu, taču aktivitātes pils vecajā daļā un uz vaļņiem būs bezmaksas. Svētkus atklās novada domes vadītājs Raitis Ābelnieks un pils muzeja direktors Māris Skanis. Seno cīņu klubs «Lībeka» sniegs viduslaiku cīņu paraugdemonstrējumus. Koncertā uzstāsies Bauskas pils seno deju grupa «Galms» un senās mūzikas ansamblis «Modus Vivendi».

Ārpus pils nogāzēs iecerētas dažādas izzinošās aktivitātes. Paredzēts arbaleta šaušanas turnīrs, darbosies ādas apstrādes meistaru un podnieku darbnīcas, būs dažādas veiklības spēles un stafetes. Varēs uzdot jautājumus cīņu klubam «Lībeka» un iepazīties ar bruņinieku aprīkojumu.

Kā vēsta pils muzeja speciālisti mājaslapā bauskaspils.lv, Bauskas pils ir pēdējā Livonijas ordeņa laikā Latvijas teritorijā celtā pils. Tā kalpoja kā militāra aizsargbūve un vienlaikus arī kā Livonijas ordeņa valsts administratīvās vienības - Bauskas fogtejas centrs. Ordenī valdīja noteikta kārtība un stingri noteikumi, par kuru neievērošanu draudēja dažādi sodi.

Pils celta vēlīnās gotikas stilā, tās dekoratīvās formas izpaužas pils dzīvojamo telpu velvēs, logu un durvju ailu formā, apdarē un arhitektūras detaļās, kuru pēdas mūsdienās vairs tikai nojaušamas.
Precīzāks pils celtniecības sākuma laiks noprotams no vēstules, ko Livonijas ordeņa mestrs Heidenreihs Finks fon Overbergs rakstījis Rēveles (Tallinas) rātei. Vēstule datēta ar 1443. gada 4. augustu. Oriģinālais dokuments glabājas Tallinas pilsētas arhīvā.

Par pils celtniecības pabeigšanu liecina 1451. gada jūlijā sastādītais Livonijas ordeņa komtureju un fogteju vizitācijas protokols, kurā minēta kāda jauna ordeņa fogteja ar pili un visām tajā mītošajām personām. Pils ar nosaukumu „Haus czu Pawszcke” (nams pie Bauskas) minēta kādā dokumentā, kas datēts ar 1454. gada novembri.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas