LLKC Bārbelē rīko mācības par labturību lopkopībā 1

No 26. februāra līdz 1. martam Vecumnieku novada Bārbeles pagasta «Tīrumos», tautas namā, norit mācības par lauksaimniecības dzīvnieku labturības prasībām ražojošajās saimniecībās, kas nodarbojas ar piena un gaļas liellopiem. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas birojs ik gadu organizē vairākus mācību kursus lauksaimniekiem par jaunāko un aktuālāko nozarē.

Anita Vismane, Bauskas biroja laukkopības konsultante, mācību pirmās dienas ievadā atgādināja par ES regulām un direktīvām un Ministru kabineta noteikumiem dzīvnieku labturībā, ko pienākas zināt un atcerēties. Pēc tam tika apskatītas divas svarīgas tēmas: dažādu sugu lauksaimniecības dzīvnieku turēšanas veidi, kā arī dzīvnieku ēdināšana un barības devu sastādīšana atbilstīgi noteikumiem un labas saimniekošanas praksei.

A. Vismane aicināja zemniekus uz sarunu par savu pieredzi un novērojumiem un atklāt svarīgākās atziņas, kas gūtas ilgajā lopkopības praksē. Piemēram, ir dažādi viedokļi par slaucamo govju piesieto un nepiesieto turēšanu, bet galvenais – dažādas ir ganāmpulku īpašnieku iespējas. Daudzviet vēl kalpo vecās ēkas, kas ir atbilstīgas un labi uzturētas. Ja ziemas periodā šādās kūtīs govīm izkustēties maz iespēju, tad «ganu dienā» tām tiek īsta brīvība un zaļa pļava.

Mācībās piedalās galvenokārt mazo ganāmpulku īpašnieki un ģimenes saimniecības, kur liellopu un slaucamo govju skaits ir no dažām govīm līdz varbūt piecdesmit. Labi aprūpēt un pārredzēt šādu lopu skaitu ir krietni vieglāk nekā vairākus simtus, bet vēl svarīgāk, ka šīs saimniecības «notur» laukos cilvēkus. Par to nākotni LLKC speciālisti ir norūpējušies, jo gados jaunu zemnieku piena lopkopības nozarē ir ļoti maz.

Viens no jaunajiem, kas piedalās mācībās, ir Andris Ķēniņš. Viņš Vecumnieku novada Bārbeles pagasta zemnieku saimniecību «Cedelmaņi» pārņēmis no vecākiem. Saimniecība pastāv kopš 90. gadu sākuma. Zeme 35 ha un ganāmpulkā 24 gan gaļas liellopi, gan slaucamās govis, ko laiž arī zaļajās ganībās. Pienu pārdod «Rīgas piena kombinātam», taču cena ir zema pat ziemas periodā, kad izslaukums no govs ir jūtami mazāks un daļu gotiņu nemaz neslauc. A. Ķēniņš ilgstoši sadarbojas ar Kaspara Ādama izsoļu namu, ir apmierināts.

Mācību otrā diena veltīta veterinārmedicīnai, kas ietver gan kūts aprīkojuma nozīmi dzīvnieku veselībā un produktivitātē, gan izpratni par mājdzīvnieku agrīniem signāliem – «sūdzībām», kas aicina pievērst pastiprinātu uzmanību viņu veselības stāvoklim. Par šiem jautājumiem referents ir Dainis Arbidāns, LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā. Ar dzirdētās teorijas darbību praksē mācību grupa iepazīsies Neretas novada Mazzalves pagasta «Krastos».

Pievieno komentāru

Komentāri 1

pojolītis

Kad tiks organizētas mācības par valsts iedzīvotāju labturības noteikumu ievērošanu?

pirms gada, 2019.03.02 10:47

Vietējās ziņas