Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lopkopji karstumā ievāc sienu 5

Draudi par sausu bada vasaru līdz šim laimīgā kārtā nav piepildījušies, secina mūsu novadu zemkopji, cerot uz labu ražu pēc auglīgā lietus un nelielā karstuma perioda. Lietus ap Jāņiem briedinājis vārpas un dārzeņus, bet jūlija sākumā siltais un sausais laiks ļāvis ievākt sienu lopbarībai.

Vecumnieku novada Kurmenes pagasta bioloģiskās piensaimniecības «Zālītes» īpašnieks Ilgonis Mašinskis gandarīts par vērtīgo sienu, ko izdevies savākt sausajā periodā jūlija sākumā. Kaut arī «Bauskas Dzīves» apmeklējuma rītā salūzusi pļaujmašīna, Ilgonis to cer jau tajā pašā dienā Vallē saremontēt un turpināt darbu. Viņš rāda pļavu, kur nopļautā zāle nav dabūjusi ne pilītes lietus un smaržo pa gabalu. Daļa jau satīta ruļļos, atlikušo iecerēts pieveikt pēcpusdienā.

Romantiskās siena kaudzes zārdos arī Kurmenē jau esot retums, atzīst Ilgonis. Viņa govīm jāsavāc 200 ruļļu siena. «Zālītes» gotiņām dod tīru sienu un bez ķīmijas audzētas lopbarības bietes. «Desmit gadus saņemu Eiropas atbalstu kā bioloģiskais zemnieks, bet citādi cena par pienu Latvijā pagaidām augstāka nav,» stāsta saimnieks, «taču pietiek paša ģimenei, un bērni izskoloti.»

«Zālītes» slauc deviņas govis, izslaukums no vienas govs ir tuvu 7000 kilogramiem gadā, stāsta I. Mašinskis. Te baro arī četras jaunās telītes. «Tas nav daudz, taču mūsu piens ir ļoti vērtīgs,» uzsver lopkopis. Barību piena devējām sagādā no 25 hektāriem zemes, ir pašiem sava tehnika, tās izmantošanā zemnieki sadarbojas.

Pienu I. Mašinskis un citi Kurmenes saimnieki nodod Jēkabpils piena kombinātam, kas faktiski ir savācējs, nododot produktu galvenokārt Lietuvas pārstrādātājiem. «Ceram uz «Sigilo KV», kas plāno atjaunot pārstrādi Bauskas rūpnīcā, vienmēr esam bijuši tai uzticīgi,» apliecina Ilgonis.

Kurmenes apkaimes un kopumā Vecumnieku novada pļavas ir ļoti piemērotas lopkopībai, jo te zeme nav tik trekna, ir krūmāji, raksturo I. Mašinskis. Viņš uzteic novada lauku konsultanti Aigu Saldābolu, kas esot ļoti kompetenta un pacietīga, sniedzot lielu atbalstu katram zemniekam.

Pats I. Mašinskis ir veterinārais pārraugs vēl četrām Kurmenes pagasta bioloģiskajām piensaimniecībām. «Skaits ir stabils, mazumā neejam ne saimniecības, ne govis. Visas ir veselas, piens – labs,» raksturo speciālists.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

avatars

Kā no deviņām govīm gadā var izslaukt 7000 tonnas piena? Laikam esmu dumjš, jo nesaprotu.

pirms 6 gadiem, 2014.07.09 10:57

ku-ku

laikam ka pac dumjsh.acim redzot kaa esi pilseetnieks.es varu pateikt vairaak.kaa no vienas govs gada var izslaukt 3.tonas un pat vairaak piena.

pirms 6 gadiem, 2014.07.09 12:03

lasi rūpīgāk

«Zālītes» slauc deviņas govis, izslaukums no vienas govs ir tuvu 7000 kilogramiem gadā. 1kg nav tas pats, kas 1 tonna.

pirms 6 gadiem, 2014.07.09 14:38

hi

sņabi ar nemēra kilogramos, bet saka!

pirms 6 gadiem, 2014.07.10 09:00

Vai tiešām?

kOPŠ KURA LAIKA SIENU IEVĀC? vARBŪT TOMĒR VĀC?

pirms 6 gadiem, 2014.07.09 19:06

Vietējās ziņas