Mājsēdes pirmā nakts Bauskas novadā aizvadīta samērā mierīgi 1

Komandantstundas jeb mājsēdes pirmais vakars 21. oktobrī un 22. oktobra nakts aizvadīta salīdzinoši mierīgi – saistībā ar tās neievērošanu Latvijā kopumā sāktas 228 administratīvās lietvedības, paudis Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks. Arī Bauskas novadā nakts bijusi bez klajiem pārkāpumiem, mierīga.

Kopumā laikā starp plkst. 20 un 5 VP Latvijā uz ielām pieķērusi 692 cilvēkus bez aizpildīta pašapliecinājuma, no tiem 228 gadījumos sākta administratīvā pārkāpuma lietvedība. VP sākusi 170 lietvedības, bet pārējās sākušas pašvaldību policijas. 95 no lietvedībām par mājsēdes neievērošanu sāktas Rīgas reģionā.


Sadarbībā ar pašvaldības policiju

«Bauskas Dzīve» skaidroja, kā komandantstunda aizritējusi Bauskas novadā.
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Bauskas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Egīls Gailis stāsta, ka darbojušies kopā ar Bauskas novada pašvaldības policiju, zemessargi vēl netika piesaistīti.

«Paši tikām galā ar saviem resursiem, strādājām kopā ar pašvaldības policiju. Lai arī skolēnu brīvlaiks, arī bērni apkārt neklīda. Galvenais, lai cilvēki saprastu, ka visas sabiedrības interesēs ir ievērot šos ierobežojumus, mēs esam tikai izpildītāji. Svarīgi bez iemesla neiet laukā aizlieguma laikā. Protams, tie, kas klaji ignorēs prasības, tiks saukti pie atbildības. Sodi ir lieli,» uzsver E. Gailis.

Skaļrunī kā iepriekšējās komandantstundas laikā nekas neticis atskaņots, apdzīvotās vietās tikai ieslēguši policijas auto zilās bākugunis.

Likumsargi sākuši septiņas administratīvās lietvedības – trīs pret fiziskajām personām par pārvietošanos pēc noteiktā laika, savukārt četras pret juridiskām personām par tirdzniecības vietā konstatētiem pārkāpumiem, rezumē E. Gailis.

Broņislavs Ostrovskis, Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks, teic, ka komandantstunda aizritējusi mierīgi. Pašvaldības policijas darbinieki strādājuši no plkst. 20 līdz pusnaktij. «Mērķis nav sodīt, katru situāciju vērtējam un vērtēsim individuāli. Cilvēkiem nav jāuztraucas, ka nu ķers aiz rokas un sodīs. Pašlaik mums visiem vienoti jāuzņemas atbildība, lai «kovids» ietu mazumā un ātrāk varētu atgriezties pie ierastās dzīves,» uzsver B. Ostrovskis.

Tirdzniecības vietu pārbaude vairāk esot Valsts policijas kontrolē, turklāt pašlaik jau daudzi veikali slēgti. Paliek mutes un deguna aizsegu lietošanas režīma ievērošanas pārbaude, bet «vairs nav daudz tādu cilvēku, kas nezina, kā pareizi lietot masku».

Pēc plkst. 20 pašvaldības policijas darbinieki uz ielas nesastapuši ne jauniešus, ne transportlīdzekļus. Pirms šī laika pusaudži bijuši, tad pazuduši. Arī laikapstākļi nebija labvēlīgi pastaigām, jo lija lietus un pūta stiprs vējš. «Visi cītīgi ievēroja noteikumus, tikai Mežotnē sastapām vienu cilvēku, kurš vispār nezināja, ka ir mājsēde, izskaidrojām viņam noteikumus,» stāsta pašvaldības policijas priekšnieks.


Ar pašapliecinājumu – no darba
Arī Gundars Dzenis, Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas nodaļas priekšnieks, apliecina, ka «pārkāpumus nekonstatējām». Viņš uzteica labo sadarbību ar Valsts policiju. Pēc pulksten 20 sastapti kādi cilvēki, kas ar pašapliecinājumiem nākuši no autobusa, devušies uz mājām pēc darba. Savukārt citi no agra rīta mērojuši ceļu uz darbu.

«Pārbaudīsim cilvēku pulcēšanās vietas, autoostu. Savukārt tirdzniecības vietās visi paši ievēro noteikumus, tirgotāji ir ieinteresēti, lai viss būtu kārtībā un varētu strādāt. Ja nu vienīgi kāds neapzinīgs pircējs ierodas,» teic G. Dzenis.

Pašvaldības policijas inspektors Mārtiņš Brikers Rundālē informē, ka pirmajā komandantstundas vakarā kārtību Rundāles pusē uzraudzījusi Valsts policija, savukārt šovakar, 22. oktobrī, iesaistīsies arī pašvaldības policijas darbinieki.
«Visā šajā laikā uzraudzīsim gan sabiedrisko transportu, gan to, lai nepulcējas. Tirdzniecības vietās skatīsimies maskas. Tur gan būtiski pārkāpumi parasti netiek konstatēti. Iespējams, pulcēšanas varētu būt problēma. Kā būs informācija, reaģēsim. Pašlaik arī laikapstākļi attur cilvēkus no sanākšanas ārā. Ceru, ka iedzīvotāji būs apzinīgi, jo sodi par pārkāpumiem ir ievērojami,» uz atbildību aicina inspektors.


«Slikts laiks nāk palīgā»

Arīdzan sabiedriskās kārtības nodaļas vadītājs Edgars Polis Vecumniekos apliecina, ka «mierīgi viss bija», izsaukumu nebijis. Darbojusies arī Valsts policija. «Jaunieši nepulcējās. Arī slikts laiks nāk palīgā,» teic E. Polis. Viņš atzīst, ka sabiedriskās kārtības nodaļas darbiniekiem nav tik lielas pilnvaras kā pašvaldības vai Valsts policijai, kam nodaļas darbinieki ziņo par fiksētu pārkāpumu.

«Darbojamies diennakts režīmā visu nedēļu. Līdz Vecumniekiem Valsts policija pa slikto ceļu nevar tik ātri tikt, mēs esam priekšā pirmie. Bieži vien pietiek ar to, ka ierodamies, citreiz jāsauc Valsts policija. Iepriekšējā «lokdaunā» viņi te bija katru nakti,» stāsta E. Polis.

Mājsēdes kontroles pasākumu rezultatīvie rādītāji laikposmam no 21. oktobra līdz 22. oktobra rītam:
VP ZRP apkalpojamajā teritorijā pārbaudītas 684 personas (pašvaldības – 257), no kurām 582 (pašvaldības pārbaudītajām – 236) bija pašapliecinājumi.

Desmit gadījumos sākti administratīvā pārkāpuma procesi, un 82 gadījumos sniegti preventīvi norādījumi.
Mājsēdes kontroles pasākumu laikā VP ZRP kopumā iesaistīts 91 darbinieks un 30 dienesta transportlīdzekļi, informē informē Arlita Dolgā, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākās speciālistes pienākumu izpildītāja.


Sods līdz 2000 un 5000 eiro

Valsts policija uzsver, ka arī turpmāk katru dienu līdz 14. novembrim no plkst. 20 līdz 5 ir spēkā pārvietošanās ierobežojumi jeb stingra mājsēde. Tas nozīmē, ka ikvienam iedzīvotājam ir pienākums atrasties savā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā vienas mājsaimniecības ietvaros. Valsts policija atgādina, ka iedzīvotāji pašlaik ir policijas sabiedrotie, un aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un atbildīgiem ierobežojumu ievērošanā. Policijas primārais mērķis nav sodīt, bet gadījumos, kad personas klaji un apzināti neievēro noteiktos ierobežojumus, sods ir neizbēgams – par ārkārtējās situācijas neievērošanu privātpersonām var piemērot naudas sodu līdz 2000 eiro, bet juridiskām personām līdz 5000 eiro, skaidro Krista Andersone, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.

Mājsēdes laikā pārvietoties var tikai neatliekamas vajadzības gadījumos, obligāti aizpildot apliecinājumu un līdzi ņemot pasi vai ID karti. Apliecinājumu var atrast Valsts policijas mājaslapā: https://www.vp.gov.lv/lv/pasapliecinajums. Apliecinājumu var aizpildīt elektroniski un uzrādīt telefonā, izdrukāt vai rakstīt ar roku uz baltas papīra lapas.


Par situāciju Latvijā kopumā rezumējumu sniedz K. Andersone:
Kopumā Latvijā deviņu stundu laikā pārbaudītas 4789 personas, no tām 4097 personām bijuši aizpildīti apliecinājumi. Nakts laikā likumsargi sāka 228 administratīvā pārkāpuma procesus par noteikto ierobežojumu neievērošanu, bet 707 gadījumos deva preventīvus norādījumus. Jāpiebilst, ka konstatēti vēl vismaz 35 pārkāpumi, kuros vēl tikai lems par administratīvā procesa uzsākšanu.

Ceturtdien, 21. oktobrī, pa dienu saistībā ar «Covid-19» pandēmijas dēļ noteikto prasību neievērošanu sākti arī deviņi pārkāpuma procesi tirdzniecības vietās un vienas tirdzniecības vietas darbība apturēta par to, ka tajā pārdotas preces, kuru tirdzniecība patlaban ir aizliegta.

Nakts laikā likumsargi nekonstatēja būtiskus pārkāpumus vai privātas pulcēšanās, tomēr ir fiksēti atsevišķi gadījumi, kad personas klaji neievēro noteiktos ierobežojumus un pat sēžas pie transportlīdzekļa stūres reibumā,

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Fakts

Toties otrajā naktī viss iegāja "ierastajās sliedēs". Aurojošie alkaši trijos naktī mierīgi klīda pa kvartāliem! Bet, varbūt tie bija policisti - ja jau "viss bija mierīgi"?

pirms mēneša, 2021.10.24 23:44

Vietējās ziņas