Mazāko skolēnu ēdināšanai Vecumnieku novadā gadā būs nepieciešami 70 000 eiro 15

Lai sadarbībā ar valsti nodrošinātu brīvpusdienas 1.-4.klašu skolēniem, Vecumnieku novada pašvaldībai gadā būs nepieciešami aptuveni 70 000 eiro, aģentūru LETA informēja novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš (LRA).

Šodien, Vecumniekos tiekoties ar Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputātiem, pašvaldība izteikusi savas bažas par nākamā gada budžetu. Līdzīgi kā pausts Ministru kabineta (MK) un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projektā, arī vietējo pašvaldību uztrauc dažādu nodokļu un arī kopējā valsts budžeta ieņēmumu sadalījums.

Kalniņš klāstīja, ka viens no aktuālākajiem jautājumiem ir brīvpusdienas 1.-4.klasēm. Lai brīvpusdienas nodrošinātu, pašvaldībai, iespējams, nāksies atteikties no pusdienu apmaksas citiem izglītības iestāžu audzēkņiem, jo pašlaik brīvpusdienas novadā ir visiem. Taču, pēc Kalniņa teiktā, izdevumi vidusskolēnu un mazāko skolēnu ēdināšanai nav salīdzināmi - vidusskolēnu brīvpusdienām vajadzīgi 11 000 eiro, bet 1.-4.klašu skolēniem - 70 000 eiro.

Ar komisijas deputātiem pārrunātas arī īpašumu atgūšanas problemātika, un šī jautājuma iniciators bijusi Kurmenes baznīcas draudze. Tāpat pašvaldība paudusi savu nostāju par plānoto administratīvi teritoriālo reformu.

Komentējot MK un LPS 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, Kalniņš aģentūrai pauda, ka pašvaldība atbalsta LPS darbu, un sniedz arī savus priekšlikumus. Viņaprāt, protokolā iekļautās domstarpības nav LPS piekāpšanās, jo tādas pastāvējušas arī iepriekš.

Jau vēstīts, ka valdība otrdien atbalstīja MK un LPS 2020.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu, kurā paredzēts pašvaldībām vairs neatvēlēt konkrētu daļu no nodokļu ieņēmumiem.

Minētajā protokolā ir ietverti tie pasākumi, par kuriem puses ir vienojušās, kā arī uzskaitīti pasākumi, par kuriem vienošanās nav panākta.

Ja iepriekš valdības un LPS vienošanās protokolā tika paredzēts pašvaldībām no kopbudžeta ieņēmumiem novirzīt 19,6%, tad šodien pieņemtais protokols to vairs neparedz. Tomēr LPS aprēķini liecina, ka pašvaldību budžetiem nākamgad tiks novirzīti 18,8% no kopbudžeta ieņēmumiem.

Valdībai un pašvaldībām 2020.gada budžeta kontekstā ir domstarpības par azartspēļu nodokļa un dabas resursu nodokļa ieņēmumu pārdali no pašvaldību budžeta uz valsts budžetu, par pašvaldību aizņemšanās nosacījumiem, par finansējumu pašvaldību ceļiem un ielām, par valsts reģionālo un vietējo ceļu sakārtošanas programmu, par brīvpusdienām 1.-4.klases skolēniem, kā arī par visu pirmsskolas pedagogu darba samaksas finansēšanu no valsts budžeta.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Māmuļa

Pašvaldība negrib barot savus bērnus. Kaitniecība.

pirms gada, 2019.10.09 15:16

māmuļai

Vai pašvaldība taisīja tavus bērnus, ka tai viņus jābaro? Baro pati!

pirms gada, 2019.10.09 15:25

jop

es nedotu nevienam brīvpusdienas.Cik daudzi vispār apēd porciju? Ēdiena izcūkošana tā ir.Bērni,nepagaršojuši ,nes projām ēdienu.Kāpēc viņiem vajag par velti/ Vecākiem zem paraksta,ja bērns no 10 ēdieniem 8 neēd,tad kāda suņa pēc viņam kaut kas pienākas par velti.

pirms gada, 2019.10.09 17:16

citāds viedoklis

Varbūt tas mazais ķipars no trūcīgas ģimenes izmācīsies,strādās un maksās nodokļus,lai tādus bērnu apsmējējus vecumdienās uzturētu pansionāts.Šie trīs komentētāji vairāk kā pansionātu nav pelnījuši.

pirms gada, 2019.10.09 18:48

Ūsainā lauciniece

Rodas iespaids, pašvaldībās ir idioti, īpaši laukos.

pirms gada, 2019.10.09 18:57

Lauku viltība

tagad atteiksies no šī- pirms vēlēšanām atkal būs ko tautai solīt:)...

pirms gada, 2019.10.10 10:51

bitīt matos

Butība ir kaut kur citur: lai iegūtu balsis, popularitāti, partijas izmantoja brīvpusdienu ideju kā vienu no biļetēm Saeimā, neskatoties uz finansiāliem aprēķiniem un ilgtermiņa plānošanu. Tagad ,"pie siles tikuši", pārveļ finansēšanu uz pašvaldībām. Tās nav ieplānojušas savos budžetos tādas izmaksas. ( potams, daudzas savus skolēnus ēdināja tāpat vai arī izvēlējās piemaksāt valsts noteiktajai summai ko klāt, lai ēdienreize ir bagātīgāka. Otra lieta, kas noteikti ir pozitīva un jau nes augļus veselības jomā un ilgtermiņā, ir bērnu pareizs un veselīgs uzturs, paradums ēst ēdienu, nevis saldumus. Tas, ka daudzi neēd skolas ēdienu ir rādītājs atkal divām lietām- viena un ļoti kliedzoša- neēd ,jo nepazīst, tātad mājās negatavo, otra- pārāk izvēlīgi, vecāku dzīvesstila upuri( vēģetārieši, svaigēdāji, vegāni.....) Bļaut jau esam pieraduši, komentēt tāpat, bet mazliet aizdomāties arī derētu.

pirms gada, 2019.10.10 09:36

Vecumniekos pustukšajām skolām tērē 48% novada nau

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/vecumniekos-pustuksajam-skolam-tere-48-novada-naudas-bet-tas-reformet-nesteidz.a297363/
Varbūt sakārtot šo, kā arī veikt profesionālu izglītības reformu un nauda visam atradīsies. Ja novadā tik vien kā 808 skolojami/barojami bērni, kā vēstīja BDz

pirms gada, 2019.10.10 10:27

No malas

Tauta t.i. NA jau neļauj (un neļaus!!!) neko sakārtot un samazināt - atmiņai piemērs par Valles skolas un bērnudārza apvienošanas mēģinājumu - skandāls ar Bdz palīdzību tika uzpūsts, lai nevienam negribētos ķerties klāt svētām lietām un ierastajai kārtībai...
Galu galā jau nav tik slikti - Iecava un Baldone izglītībai tērē ap 60% novada naudas

pirms gada, 2019.10.10 12:58

?

Ar komisijas deputātiem pārrunātas arī īpašumu atgūšanas problemātika, un šī jautājuma iniciators bijusi Kurmenes baznīcas draudze
------------------
Vai A.Mediņa kungs Kurmenes draudzei galvu nav sagrozījis- ka nesanāk kā ar cietumu- dodiet, dodiet, kā jāapsaimnieko pašam, tā vairs nevajag...

pirms gada, 2019.10.10 10:36

Kurmenes draudze

Kāpēc dome atteicās apsaimniekot cietumu,ko saņēma dāvanā no TM, kas notiks ar pamesto Kurmenes skolu un citiem neapsaimniekotajiem domes īpašumiem ?

pirms gada, 2019.10.10 15:31

Ja jau tik gudri runā, tad Kurmenes draudzei vajadzētu arī zināt, kāpēc dome piekrita saņemt "dāvanā" šo cietumu. Un tagad Tā atkal paliek malējā. Piekrītu "?"

pirms gada, 2019.10.15 15:03

citādam viedoklim

Ja bērnam nav pietiekama uztura savā ģimenē, par ko vainīgi ir viņa vecāki, un bērnam uzturu par velti gādā valsts vai pašvaldība, tad bērns jau no mazotnes saprot, ka normāli var izdzīvot uz sveša rēķina. Tad ir jautājums - kāpēc jāstrādā, ja var dzīvot uz pabalstiem, ziedojumiem.

pirms gada, 2019.10.10 13:50

gudriniekam

Valstij jāgādā lai būtu cilvēkiem normālas algas.Tādas kādas patreiz ir ārpus Rīgas?Vai ar tādām algām var normāli pabarot bērnus.

pirms gada, 2019.10.11 20:22

Jamulejs

Vecumnieki izmirst. Un domē sēdosie draugi un radinieki nav pirksta melnuma vērti. Paskatieties, kas notiek citās pašvaldībās. Naudu var piesaistīt no n-tajām vietām...ja zin un māk, nevis ir draugs/draudzene vai radinieks. Ja nebūtu naudu iztērējuši kārtējā domes remontā, pietiktu nauda bērniem pusdienām
Vai remontējot domes ēku, Saldābolas kabinetam bija paredzēts remonts? Viņš ir tāmē?

pirms gada, 2019.10.10 20:18

Vietējās ziņas