Mazie veikali tomēr vēl paliek slēgti 9

Šis ir tas brīdis, kad valdībai būtu jāskandina «trauksmes zvani» un jābrīdina sabiedrība par nenovēršamu trešā Covid-19 viļņa parādīšanos Latvijā, otrdien medijiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP). Viņš tostarp uzsvēra, ka patlaban būtiskākās ziņas ir, ka valdībai kopā ir jāizstrādā rīcības plāns, ņemot vērā šo jauno situāciju. «Ja mēs ļausim šiem vīrusiem ieskrieties un pārņemt, tad šis jaunais paveids mums būs nopietns drauds,» uzskata ministrs.

Operatīvajai vadības grupai līdz nākamai nedēļai būs jāizstrādā vismaz divi rīcības varianti Covid-19 krīzē - pastiprināt vai mīkstināt ierobežojumus.

No pirmdienas, 1. marta, ievērojot stingrus drošības nosacījumus, darbu atsākuši daļa skaistumkopšanas speciālistu – frizieri, manikīri, pedikīri un podologi. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs iepriekš aicināja operatīvajā vadības grupā izstrādāt kritērijus, kurus ņemot vērā, varētu lemt par mazo veikalu atvēršanu. Taču atbildē saņēma kategorisku «Nē!» no Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un veselības ministra Daniela Pavļuta.

Ekonomikas ministra paustais «Bauskas Dzīves» aptaujātajiem vairāku mazo veikalu īpašniekiem tomēr bija devis cerību atgriezties ierastajā darba rutīnā, apkalpojot klientus ne tikai virtuālajās vietnēs, bet arī tirdzniecības telpās.
Negodīga politika
SIA «Kvēle» īpašnieks Ģirts Karpovičs kopā ar komandu ievēro visus Ministru kabineta noteikumus, apstādinot preču pieeju veikala telpās un pārejot uz to iegādi attālinātā vidē. «Kvēles» veikalā plašā klāstā tirgo elektropreces, apģērbu aksesuārus, rotaslietas, traukus. Tās visas valdības ieskatā nav pirmās nepieciešamības lietas. Mazumtirdzniecības veikala īpašnieks atzīst, ka pabalstu nesaņem. Nepārdotas ziemas sezonas preces tiekot atstātas uz nākamo ziemu. Lai iegādātos jaunās sezonas preces, uzņēmumam ir iespēja veikt šķērssubsīdiju.

Uzņēmums ir rīkojies sociāli atbildīgi pret klientiem un sabiedrību, bet Ģ. Karpoviču sarūgtina valdības negodīgā izturēšanās. «Lielie veikali «Rimi», «Maxima» un ārzemju tirgotāji var pārdot visu, taču mazumtirdzniecības vietās liegta iespēja atrasties pat vienam apmeklētājam, kamēr lielveikalā drūzmējas cits pie cita,» pauž uzņēmējs.

Nedomā padoties

Daudzi cīnās par to, lai viņu viedoklis par veikalu atvēršanu tiktu sadzirdēts. Tiem, kuru plauktos ir pirmās nepieciešamības preces, lielu problēmu nav. Šim sektoram pieder Māra Gļaudas un Māra Freimaņa vadītā SIA «MGM» ar saimniecības un higiēnas preču veikalu «Veltas centrs» un veikalu «Lapa». Tā kā šajās vietās tika nodrošinātas arī pirmās nepieciešamības preces, tirgotavas neslēdza. Bija iespēja iegādāties preces arī attālināti, piezvanot uz norādīto tālruni. Līdz ar to mazumtirdzniecības veikalā nav sezonālo preču pārpalikuma.

«Mūsu veikali strādā jau 25 gadus, un nav pat domas padoties šajā krīzes situācijā. Sekojam līdzi pircēju vēlmēm, mūsu prioritāte ir nodrošināt, lai viņi būtu apmierināti,» stāsta M. Freimanis.

SIA «Enzik» īpašniece Aiga Kizne kopā ar veikala «Apavu namiņš» komandu līdz šim ir strādājusi attālināti, cītīgi veidojot interneta veikalu. Viņa stāsta, ka darbinieki ir nodrošināti ar dīkstāves pabalstu. Arī A. Kizne ir pieteikusies pabalstam, bet joprojām to nav saņēmusi.
 
Daļu neizpārdoto ziemas sezonas preču uzņēmums dāvā trūcīgajām ģimenēm, daļu – tirgo ar atlaidēm, ir arī tādas lietas, ko novieto noliktavā līdz nākamajam gadam. Jaunās kolekcijas preces pasūta pusgadu iepriekš. Lai par precēm varētu samaksāt, atliek cītīgi strādāt. «Mēs cīnīsimies un nepadosimies,  strādāsim un esam gatavi strādāt,» pauž A. Kizne.

Rosīgi darbojas
Saimnieciskās darbības veicējs Vismants Šulcs, kurš vada datoru un foto salonu, arī līdz šim ir rosīgi darbojies. Mazumtirdzniecības veikalā iespējams saremontēt datoru un, iepriekš pasūtot, iegādāties datortehnikas preces. Fotostūrī top fotogrāfijas. Šāda darbošanās līdz šim bija atļauta. «Veikala darba vietā esam nobarikādējušies. Vienīgā brīvā pieejamā vieta, lai fotografētos, ir atstāta klientam, pārējais viss ir aiz barjeras,» stāsta V. Šulcs.

Viņš nesaņem valsts pabalstu. Galvenais – ka uzņēmumam ir  līdzekļi, lai papildinātu plauktus ar jaunām precēm. «Mums nav kā apģērbu veikalā, jo netirgojam sezonas preces. Protams, ir sortiments, kas ir pieejams tiem, kam prece nekavējoties nepieciešama,» tā
V. Šulcs.


Pievieno komentāru

Komentāri 9

Protobalts

''veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP). '' BDz.
Nav VM bet šarlatāns ,šādā terminoloģijā medicīnas nozare dēvē personas ,kuras piekopj jebkadu medicīnisko praksi ,bez atbilstošas medicīniskās izglītības ,kads ir Pavļuts ,tam ir vien mūziķa izglītība.

pirms mēneša, 2021.03.03 12:30

Sajega

Mēs visu laiku esam dzīvojuši ar šim slimībām un tagad tikai atklāj ka tas covid ir lipīgs smiekli nāk mums katram tas iekšā kuram vairāk kuram mazāk nejau veikalā viņš sēž uz drēbēm vai plauktiem un gaida mūs pamostamies valdība jums ir bērnu prāts smilšu kastē jūs varat spēlēties nevis valdība esot ar cilvēkiem spēlēties

pirms mēneša, 2021.03.04 07:26

Doma

Sajēga vairāk izskatās pēc nejēgas, it īpaši gramatikā. :)

pirms mēneša, 2021.03.04 08:58

sc

-> Domai: jā, Sajegai ar gramatiku tā ir kā ir, taču tam, ka COVIDa problēma ir pamatīgi "uzpūsta", pilnīgi piekrītu! Sagraujam ekonomiku, izglītību, kultūru u.t.t., toties - varbūt - veseli un arī - varbūt - dzīvosim mūžīgi (jo mirst tikai un vienīgi no COVIDa!), bet pilnīgā postā, tad gan būs OK? MOSTAMIES!!!!!!!!!!

pirms mēneša, 2021.03.04 09:31

kode

Regulāri skatos B.dz. sēru vēstis. Paanalizējot par iepriekšējiem gadiem skaita ziņā nekas nav mainījies. Dabiski , cilvēki mirst dažādi, par ko ir žēl. Malacīši, Bauskas iedzīvotāji, ar jums covids nedraudzējās.

pirms mēneša, 2021.03.04 10:57

sc

-> kodei: tieši tā, arī Latvijas mirstības statistika 2020.gadā nav krasi palielinājusies! Kāda pandēmija?! Kāpēc mūs cenšas (jo ne visus izdodas!) iebiedēt?! Kāpēc jācieš mazajiem uzņēmējiem? Kāpēc cilvēki nevar normāli iepirkt drēbes, apavus u.t.t., t.sk. bērniem? Nu cik var...

pirms mēneša, 2021.03.04 11:09

Humanoīds

Jā jā, mirstība neesot palielinājusies, tie +20% gada nogalē un tagad janv/feb neskaitās.. šito tev urālu propaganda pastāstīja vai fejsbūka komentārs?

pirms mēneša, 2021.03.04 18:30

?!

Kāda Kvēle, kāds apavu namiņš?? Mums ir Rimi, Maxsima , visu tur var nopirkt, tikai nedaudz jāpasalst rindā , jāpaņem groziņš(varbūt pabijis slapjā tualetē) kā viens čalis stāstija no savas pieredzes. Ieelpojam no kabatām izvilktās maskas saturu. Ja jau būtu tāda rūpe, tad pie veikaliem izsniegtu vienreizējās maskas, atrastos slēgtie konteineri kur novietot. Iznesti ārā pāris krēsliņi ,kur vecīšiem apsēsties!Tā varētu saukt un saukt... AIZDOMĀJIETIES!

pirms mēneša, 2021.03.04 11:09

humanoīdam

Ja tev kaut cik smadzenes ir - paskaties tabuliņu un mazāk klausies "speciālistus". Un SPKC nesatradā tik ātri, lai jau būtu apkopojuši šā gada rezultātus.
https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/Health__Mirstiba/MOR10_Iedzivotaju_naves_celoni_menesi.px/table/tableViewLayout2/

pirms mēneša, 2021.03.05 11:50

Vietējās ziņas