Mednieki gatavi uzticēt šaujamos sešpadsmitgadniekiem 32

Pirms nedēļas Saeima pēc ilgām un pretrunīgiem viedokļiem piepildītām debatēm atbalstīja priekšlikumu nepilngadīgajiem no 16 gadu vecuma atļaut medībās izmantot šaujamieroci. Lai gan šis jautājums sabiedrībā izsauca samērā plašas diskusijas, paši mednieki uzskata, ka minētais vecums ir piemērots, lai piedalītos medībās ar ieroci. Šobrīd Latvijā oficiāli reģistrēti aptuveni 22 tūkstoši mednieku, liecina apkopotie statistikas dati.

Likums paredz, ka fiziskajai personai, kura sasniegusi 16 gadu vecumu, ar vecāku vai likumisko pārstāvju atļauju ieroča īpašnieka vadībā, būs tiesības medībās izmantot tām paredzētu šaujamieroci. Par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu būs atbildīgs ieroča īpašnieks.

Jāatgādina, ka sākotnēji tika rosināts tiesības medībās izmantot šaujamieroci noteikt no 14 gadu vecuma, tomēr atbildīgā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija vēlāk vienojās noteikt 16 gadu vecuma robežu.

Mednieku kluba «Codes bebri» medību vadītājs Raitis Čekšs Saeimas atbalstīto priekšlikumu vērtē pozitīvi. «Kritiķi droši vien paši nav bijuši medībās, neko par tām nezina, un pieredzes viņiem nav. Daudzi nezina, ka pat pēc likuma pieņemšanas nemaz tik vienkārši 16 gadus veci jaunieši uz medībām netiks. Paiet gandrīz gads, kamēr mednieks iesācējs tiek pie šaušanas. Vispirms jāmācās kursos, jāpierāda, ka vari būt mednieks, un tad jāatrod medību kolektīvs. Tas nav vienkārši – kolektīvi ir lieli, un ne visi ir gatavi jaunos pieņemt. Mēs savās rindās pašlaik uzņemam tikai radiniekus,»skaidro R. Čekšs.

Viņaprāt, ja ievēro drošības noteikumus, starpgadījumu nav. Jaunieši, kas gājuši tēviem līdzi dzinējos, zinot, kur jāstāv un kā jādarbojas. «Būtu labi, ja jaunieši tik daudz nesēdētu pie datora, bet gan mežā svaigā gaisā iepazītu dabu un dzīvniekus. Bangu dīķī ļaujam jauniešiem līdz 15 gadu vecumam kopā ar vecākiem bez licences makšķerēt zivis. Lai iemācās un gūst izpratni, kas tas ir! Bez medībām nevar – vilki un lūši jāizšauj, citādi to savairosies pārāk daudz. Iespējams, ka noteikumi ļautu piesaistīt vairāk jauno mednieku. Mūsu kolektīvā pašlaik jaunākais ir mans dēls. Kopumā jauniešu daudz nav. Zinu, ka likumā būs virkne ierobežojumu, vecākiem un kolektīvam pildāmu nosacījumu,» norāda R. Čekšs.

Par mednieku bērnu iesaistīšanu medībās, par ietekmi uz psihi, veselību un ģimenes kontaktu portālam la.lv stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas virsārsts Artūrs Miksons.

“Nāves uztvere ir atkarīga no vecuma, kad bērns vai jaunietis tiek nolikts fakta priekšā un veida, kā tas notiek. Parasti tas ir neplānoti. Nomirst sunītis, kaķītis, akvārija zivtiņa vai arī pēkšņi aiziet kāds no radiniekiem. Ja tas notiek līdz deviņu – desmit gadu vecumam, un tas ir novērots diezgan bieži bērēs, bērns īsti nesaprot, kas notiek. Viņam vēl nav izprotams nāves koncepts. Ja piecus sešus gadus vecs bērns redzēs bērēs, kā apglabā omīti vai opīti, viņam šķitīs, ka tā ir spēle. Tas ir notikums dzīvē, pēc kura vectēvs vai vecmamma noteikti nāks atpakaļ. Toties apmēram desmit gadu vecumā bērns pirmo reizi sāk apzināties reāli nāves faktu – par sevi un saviem vecākiem. Viņa apziņā tas kļūst par reālu notikumu, kas kaut kad skars arī viņu. Dažreiz vecāki var ievērot, ka šajā vecumā bērni sāk uzdot eksistenciālus jautājumus: kas ir pēc nāves, vai tu mirsi, vai es miršu?

Tie ir mentālās attīstības posmi un ir svarīgi, kurā no tiem bērns vai jaunietis tiek iepazīstināts ar nāves elementu medībās. Neatkarīgi no vecumā, kurā tas notiek, par to ir jārunā, jāpaskaidro procesi un medību būtība.

Ir grūti iedomāties pretargumentu, kāpēc nevest bērnu vai jaunieti medībās, taču ir būtiski, kāpēc tas notiek. Runa ir par motivāciju. Ja tas ir ar mērķi arī viņu ieinteresēt par medībām, par kopā pavadītu laiku, par dabas procesiem, tā ir viena lieta.

Ja nodoms ir parādīt, “kā īsti vīri uzvedas”, ka medības ir vienīgais vērtais hobijs… Tad tas viss var ļoti šķērsām aiziet. Bērniem medību process – medības, medījuma godināšana, nogāde medniekmājā, apstrāde, gaļas sadalīšana, jāpaskaidro. Kāpēc tas notiek, ko nozīmē cieņa pret medījumu, kāpēc vairāk medījam mežacūkas, kāpēc izvēlējāmies tieši šo dzīvnieku – slimu, vecu, traumētu, populācijai nevērtīgu?

Bērns, iespējams, loģikas līmenī to visu nesapratīs, bet viņš zinās, ka viņš tiek ņemts vērā. Viņam visu paskaidro, viņu neuzskata par mazu dumiķīti, kurš neko nesaprot – viņš tiek iekļauts procesā. Bērnā rodas izjūta, ka viņu pieņem kolektīvā. Viņš nevar vēl turēt ieroci vai celt medījumu, bet viņš var iet dzīt, meklēt pēdas un dot savu ieguldījumu šajā pieaugušo procesā, kas ir medības. Tās ir arī attiecības, kopā pavadīts laiks, kontakts ar vecākiem pēc būtības.

Pusaudžu vecumā iepazīstinot jaunieti ar medībām pirmo reizi, riski ir lielāki. Personīgi neizvērtējot, nevaru garantēt cik stabilā psihes stāvoklī jaunais cilvēks šobrīd ir. Vecākiem var šķist, ka ar viņu viss ir kārtībā un varbūt pat tā arī ir. Iesaistīs viņu medībās, viņam iepatiksies vai neiepatiksies. Tā vai citādi, viss mierīgi ritēs savu ceļu. Un tikpat labi jaunietis vai jauniete var būt iekšējā konfliktā, nesaprotot, kas viņš ir, ko grib vai negrib, glabājot sevī ar nāvi saistītus jautājumus bez paskaidrojuma, bailes no nāves, nevēlēšanās būt tās tuvumā.

Ja vēl šī situācija sakrīt ar ģimenes spiedienu, tad jaunietis to darīs vai nedarīs baiļu, izteiktas pretestības, dusmu un kauna pārņemts. Pretstatā varam salīdzināt ar mazākiem bērniem, kuriem nav šo problēmu un kuri dodas medībās intereses, zinātkāres un pārsteiguma vadīti. Pamatā visam ir vecāku un bērnu komunikācija, medību procesu skaidrojums un jaunā mednieka sagatavošana.

Ikvienam bērnam mēs cenšamies parādīt, ka dzīvē ir daudz dažādu lietu un iespēju, kā vari savu dzīvi piepildīt. Reizēm ir manītas ģimenes, kur medības ir tikai viens no hobijiem, ko vecāki ir apguvuši dzīves laikā un bērniem ir iespējas izvēlēties. Atkal, ja bērns tiek iesaistīts medībās agrā vecumā, nevar zināt, kāda ir emocionālā bagāža. Nevajag galējībās. Bērnam un jaunietim vajadzētu parādīt dažādus izpausmes ceļus, nodarbes un iespējas, un tikai tad spriest, vai viņam ir nosliece un aicinājums iesaistīties medībās.

Ja bērns ir audzis mednieku ģimenē, viņam visi procesa posmi ir izskaidroti, jo viņš no agras bērnības ir piedalījies medībās, jo tētis vai mamma redzēja viņā interesi un vēlēšanos, nevis to darīja piespiedu kārtā – “jo mūsu ģimenē tā ir pieņemts”. Ja viņš pusaudža gados apzināti mācījies mednieka kursos un ir nokārtojis nebūt ne vieglo eksāmenu, sešpadsmit gados izšaujot ar ieroci medībās, psihe noteikti necietīs. Faktiski nekādas kontrindikācijas jauniešu iesaistei medībās nebūtu. Protams, ar atbilstošu sagatavošanos.

Viens no galvenajiem nosacījumiem, ir šaušanas treniņi, kas ietilpst mednieku apmācībā un nereti rosina jauniešus nodarboties arī ar šaušanas sportu. Šeit galvenais arguments ir drošība. Ja topošais mednieks nav trenējies un tagad, būdams “baigais džeks”, no tēva vai onkuļa paņem bisi un šaudīsies, ir liels risks, ka aizšaus garām un kāds cietīs. Nevar ļaut nesagatavotam jaunietim lietot ieroci, apdraudot apkārtējos.

Turpretī, ja viņš gadiem ir gatavojies, ja viņš ir pierādījis, ka spēj tikt galā ar stresu mācībās un šautuvē, ka spēj uzņemties atbildību un pastāvēt par šīm lietām, viņš ir izgājis apmācību, visus juridiskos momentus un saņēmis mednieka apliecību, nav kontrindikāciju, kāpēc jaunietis nevarētu to darīt. Jebkurā gadījumā viss, kas notiek ar jauno mednieku, iekams viņam aprit astoņpadsmit, ir pieaugušo atbildība. Gan viņa interešu un spēju novērtēšana, gan apmācība, gan pielaides medībām.

Un vēl. Iespēja legāli izmantot ieroci medībās no sešpadsmit gadiem dos arī ievērojamu stimulu jauniešiem agrāk sākt mācīties, nopietnāk pieiet mednieku kursu vielas apgūšanai un, galu galā, stimulēs mednieku sabiedrības izglītošanos un kultūras līmeņa izaugsmi. Vienlaikus atļauja jauniešiem izmantot ieroci medības no sešpadsmit gadiem dos tik sen vēlamo efektu – mednieku sabiedrība kļūs gados jaunāka.“


Pievieno komentāru

Komentāri 32

Cilvēks

....stimulēs mednieku sabiedrības izglītošanos un kultūras līmeņa izaugsmi.....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ka var stimulēt to kas pats par sevi ir nonsenss ? Mednieks - kultūra .....nesavienojami jēdzieni principā.

pirms gada, 2019.02.08 11:07

cilvēks

Ir mednieki, kas apzinīgi pilda likuma normas, bet ir tādi, kas ir ļoti bezatbildīgi paši, tad ko nozīmēs tādam medniekam vēl uzņemties atbildību par sešpadsmit gadnieka rīcību.? Ir mednieki ar stāžu, kuri paši bezatbildīgi rīkojas, tad ko no tādiem var gaidīt.... tikai brīdi, kad uzticot tam sešpadsmit gadnieku ar ieroci medībās notiks nelaime...un tad jau būs pa vēlu.......

pirms gada, 2019.02.08 11:35

Pēterītis

Nu vecais!Mēģini man kaut ko aizliegt!

pirms gada, 2019.02.08 19:55

pūkainais

''Bangu dīķī ļaujam jauniešiem līdz 15 gadu vecumam kopā ar vecākiem bez licences makšķerēt vimbas'' R. Čekšs.
kopš kura laika dīķos dzīvo vimbas>>????

pirms gada, 2019.02.08 12:12

speciālists

mums valstī ir ļoti daudzi speciālisti it visos jautājumos, tas pats pūkainais pamanās mūsu upēs pat skumbrijas noķert, un Tu te par vimbām Bangu dīķī šaubies?

pirms gada, 2019.02.09 10:20

opis

Labāk lai iedod kādam sešpadsmitgadniekam stroķi,un aizsūta uz saeimu...

pirms gada, 2019.02.08 12:59

kesons

Aha... vodku drīkst pārdot no 21 gada , bet šaujamo lietot no 16 ?? Tad kas ir bīstamāk ? Izskatās , ka Saeimā sēdošie nedraudzējas ar smadzenēm.

pirms gada, 2019.02.08 13:22

to ksenons

pie mums jau vienmēr ir tā, ka kamēr nenotiek nelaime.. tikmēr viss kārtībā.......par iespējamām sekām nedomā......

pirms gada, 2019.02.08 13:32

memento mori

Bērns ar nāves faktu jāiepazīstina pēc iespējas agrāk. Vienvārdsakot,līdzko šis spējīgs kautko nosist,nožņaugt,nospiest,tā jāatrod laiks viņam palīdzēt to praktiski apgūt. Vēlāk, alkohola reibumā un arī bez tā, šīs jau bērnībā apgūtās iemaņas lieti noderēs tiekoties aci pret aci ar tādu pašu latvisko primātu.

pirms gada, 2019.02.08 13:48

...

jau pāris vegāni- šuvēji savu viedokli ir teikuši! :)

pirms gada, 2019.02.08 14:28

Ahuns

Francijā pašlaik gan ir aptuveni 26 000 cilvēku, kuri atrodas specdienestu redzeslokā. Aptuveni 10 000 no tiem ir radikalizējušies medībās.

pirms gada, 2019.02.08 15:23

Žūpa

Vispirms tam sīcim iemāci nokaut un sadalīt vistu! Tad cūku un beidzot nokaut un nodīrāt gaļas bulli. Pēc tam viņš vairs negribēs medīt.

pirms gada, 2019.02.08 18:05

Tā tas ir !

+ 100 par šo komentāru.

pirms gada, 2019.02.08 21:36

cilvēks

Manuprāt tas visu laiku neloģiskākais likums.Pilnīgi nesaprotami.Tie,kas balsoja ir saucami pie atbildības.

pirms gada, 2019.02.08 19:53

trhn

Smaga bērnība bija?

pirms gada, 2019.02.09 11:40

To peterītis

Lai nedod Dievs kādu no Tavējiem tāds sīcis ar bezatbildīgu tētuku nošauj...pirmais bļausi,ka likums ir pakaļā...

pirms gada, 2019.02.08 21:26

Cilveks

Kas to likum izdoma ,ar pratu nedrudzejs ,ja kads cietis ,tad lodi tam vajadzet paradit. Cies jau 35 gad medniek , kas tag kas 16 gadu vecum var tad tas ir murgs,kapraciem bus darbs

pirms gada, 2019.02.08 22:03

RP

Neņemos spriest par likuma pareizību/nepareizību, bet...velns nemaz nav tik melns, kā viņu mālē. No pieredzes. Atcerieties, kādreiz Bauskā bija šautuve. Man pašai ļoti gāja pie sirds trāpīt mērķī un ar savu 7-gadīgo puišeli nekad nepagājām garām. Sīcim pat bija labāki rezultāti. Vēlāk pat gājām līdzi medībās. Paši nešāvām, bet puikas iznesa no purva nošautās pīles. Tā nu mans dēls no pavisam mazām dienām izauga par kārtīgu mednieku.

pirms gada, 2019.02.08 23:02

Nunu

Kārtīgs mednieks viens no desmit...ne visi tādi paliek citiem kaut kas aizveras ciet...kā saka trauma un viņš bez nogalināšanas vairs bevar dzīvot....

pirms gada, 2019.02.09 11:55

RP

Padomijas laikos tika rīkotas dažāda veida sacensības- sportošana. Mūsu sovhozā pat bija ierīkota šautuve un ne viens vien mazgadīgais tika pie rokas un acs trenniņiem. Laikam jau legāli tas nebija, bet viss notika pieaugušo uzraudzībā. Tāpat arī stadionā lielajās ciemata sacensībās bija mērķī šaušanas disciplīna. Liekas, ka manam dēlam tad bija tikai 12 gadiņi, bet rezultāts bija otrais labākais no visiem lielajiem dalībniekiem.

pirms gada, 2019.02.09 12:43

To RP

Viena lieta ir šautuve...otra medības,kur ir gan dzīvnieki,gan mednieki,gan sēņotāji vai ogotji,vai mežstrādnieki...

pirms gada, 2019.02.09 14:25

ai,ha

tā tik spriet analfabēti,saprašana par medību kultūru nekāda. tad ka pa mežiem skrien jaunsargi,zemesargi mazgadīgi ar ieročiem un māca kā nošaut cilvēku,tad tas ir normāli

pirms gada, 2019.02.10 22:16

To ai ha

Zini...medību kultūra uz doto brīdi ir degradējusies....reti kurā klubā ir tradīcijas....,kur viss notiek kulturāli....daudziem tās ir gaļas medības...mājās pieraduši gaļu rītā un vakarā ēst un ,kad nav uzburbušiem deguniem skrien uz medībām,jo mājās nav gaļas un tad šauj visu,kas pagadās..

pirms gada, 2019.02.11 05:55

Normāli

Āfrikā ir 12 gadīgie ar kalašņikoviem, mums laukos ar šautenēm tikai no 16 .

pirms gada, 2019.02.09 12:58

komentētājam To RP

Nu nevajag līst mežā sēņot un ogot medību sezonas laikā (ziemā). Gan jau ar mežstrādniekiem arī ir sarunāts, kuros iecirkņos šaudīsies.

pirms gada, 2019.02.09 15:07

To komentētājam

Dzinējmedības sākas rudenī...un turpinās ziemā....slikti informēts..nekas netiek sarunāts ar mežstrādniekiem....dzen un šauj,kur domā,ka ir zvēri....

pirms gada, 2019.02.09 16:10

✝ ✝ ✝ ✝ ✝ ✝ ✝ ✝

PIRMDIEN aiznesīšu tēva jauno bisi uz skolu klasesbiedriem parādīt.

pirms gada, 2019.02.09 16:18

cilvēks

Varējāt nelikt avīzē to šausmīgo bildi ar smaidošo slepkavu.

pirms gada, 2019.02.10 10:16

to>>cilvēks

Ko nu māžojies! Neticu, ka esi absolūts veģetārietis. Veikalu plaukti pilni ar gaļu. Vai gaļu iegūst bez slepkavošanas?

pirms gada, 2019.02.10 16:11

to to cilvēks

Apnikuši tie skati ar nošautajiem dzīvniekiem......ēdam vai neēdam gaļu, bet vai tiešām ar līķiemir jālielās.....

pirms gada, 2019.02.10 19:03

Vietējās ziņas