Mežotnē skatāma padomju laika rotaļlietu izstāde 3

Bauskas novada Mežotnes bibliotēkā līdz septembrim bērni var apskatīt, ar ko spēlējās viņu vecāki un vecvecāki, un pieaugušie var gremdēties atmiņās, aplūkojot bērnu dienu spēļmantiņas un kulta lietas.

Mežotnes bibliotēkas vadītāja Elīna Nagliša atklāja, ka izstāde tapusi pavisam nejauši: «Pagasta pārvaldē man stāstīja par kolekcionāru Jāni Biti. Palūdzu viņam, vai iespējams izveidot grāmatu un rotaļlietu izstādi. Nepagāja ilgs laiks, kad kolekcionārs jau bija piekritis. Ekspozīciju plānojām atklāt aprīlī Bibliotēku nedēļā, taču vīruss visu mainīja.»

Izstāde skatāma līdz septembrim. «Man mīļākais eksponāts ir veļas mašīna. Bērnībā, kad brālēns kopā ar brāli to izjauca, ilgi pārdzīvoju. Veļas mašīna rūca, tajā varēja ieliet ūdeni, kas pēc tam iztecēja, – bērniem tas ir ļoti svarīgi. Šī izstāde patīk bērniem, un arī pieaugušie priecājas. Līdzās rotaļlietām skatāmas arī bērnu grāmatas: «Zelta atslēdziņa jeb Buratino piedzīvojumi», «Lācīša Rūcīša raibā diena», grāmatas par Karlsonu un citas,» stāsta E. Nagliša.

Izstādes eksponātu autors Jānis Bite pastāstīja, ka Mežotnes bibliotēkā skatāma tikai daļa no viņa krājuma: «Kolekcija ir diezgan liela, improvizētā izstādē redzama tikai puse no visām vēsturiskajām rotaļlietām. Pirms deviņiem gadiem sāku domāt par rotaļlietu kolekcionēšanu. Te aplūkojamās mantas tapušas līdz Atmodas laikam. Gribējās bērniem parādīt, ar ko viņu vecāki un vecvecāki spēlējās, un vecākiem raisīt atmiņas par bērnību.»

Viena no lellēm 1880. gadā veidota no skaidām. «Ekspozīcijas sākuma daļā izvietots 1870. gadā darinātais muižas fotoalbums, netālu no tā ir bērnu šūpulītis. Man ir viena no lielākajām «Straumes» ražoto lietu kolekcijām, esmu savācis 93% no uzņēmumā gatavotā. Ar laiku varbūt pašam būs savs muzejs,» atklāj kolekcionārs, kurš uzskata, ka, izmantojot rotaļlietas, var pētīt attiecīgā laika ģeopolitiku. «Pagājušā gadsimta 70. gados, aukstā kara laikā, piemēram, tapuši rotaļu ieroči, tanki ar Padomju Savienības sarkano zvaigzni un citas lietas,» stāsta Jānis Bite.

«Bauskas Dzīves» sastaptais Raimonds Ziediņš izstādi apmeklēja kopā ar bērniem. «Man ļoti patika, tas bija kā ceļojums laikā. Bērniem parādīju rotaļlietas, ar ko pats savulaik spēlējos. Man bija tanks, kur varēja ielikt lodes un šaut. Kaimiņam bija kājminamā mašīna, ar ko esmu pat braucis,» atceras Raimonds, kurš gribētu, lai šādas izstādes varētu skatīt plašāka auditorija ne tikai Mežotnē, bet arī Bauskā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

zemessargs

Beidziet noliegt okupāciju! Nav pareizi okupāciju mīļi un pūkaini saukt par padomju laiku!!

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.24 10:58

ff

nevajag visur politiku jaukt klāt.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.24 11:12

Vārtusargs

Padomju laiks bija padomju laiks un, vai tas pūkains vai spalvains, katrs tāpat izlems pats. Un šādam formulējumam nav nekāda sakara ar okupācijas noliegšanu.

pirms 9 mēnešiem, 2020.08.24 12:04

Vietējās ziņas