Mežotnes pilī atklās mākslinieces Ērikas Kumerovas darbu izstādi «Sapņu vibrācijas» 2

Ar mākslinieces Ērikas Kumerovas darbu izstādi «Sapņu vibrācijas» 6. septembrī Mežotnes pilī atklās mākslas galerijas «Lielupe» otru izstāžu zāli, tādējādi papildinot latviešu mākslinieku gleznotāju Džemmas Skulmes, Jāņa Anmaņa, vitrāžistu Eilas Vikmanes, Oleksija Krasnova, juveliermākslinieka Oļega Auzera izstādīto darbu kolekciju, portālu informēja Mežotnes pils galerijas «Lielupe» vadītāja Inga Jaunzeme.

Viņa atgādina, ka Mežotnes pilī galerija  atklāta 2018.gadā ar Džemmas Skulmes darbu izstādi «Oranžās tautasdziesmas» un šogad tai ir trīs darba gadu «mazā jubileja». Mākslas galerija izveidota ar mērķi attīstīt Mežotnes pilī ne tikai tūrismu un viesmīlības pakalpojumus, kā tas bijis līdz šim, bet arī pulcināt to auditoriju, kam interesē māksla, latviešu modernā māksla - glezniecība, stikla māksla, juveliermāksla. Par «Lielupi» tā nosaukta, jo vien dažu desmitu metru attālumā no vēsturiskās ēkas plūst caurteces ziņā otra lielākā Latvijas upe – Lielupe.

Šogad galerijas jaunajā izstāžu zālē būs aplūkojami gleznotājas Ērikas Kumerovas darbi, kas īpaši atlasīti šai ekspozīcijai un tapuši laika posmā no 2013. līdz 2019.gadam. Gleznas veidotas eļļas tehnikā uz audekliem. Dabā novēroti motīvi mākslinieces redzējumā pārtop intuitīvās fantāzijās.

«Savas gleznas radu intuitīvi, ļaujoties priekšnojautai un sajūtām,» teic māksliniece Ērika Kumerova. Viņas darbi ir atpazīstami ar izteiksmīgiem krāsu triepieniem, ļaujot vaļu krāsu triumfam uz audekla. Mākslinieces darbos vērojami dzidri krāsu toņi, eleganta kompozīcija, viegli, nesamāksloti triepieni un veikla tehnika. Tie rada pozitīvas un dzīvi apliecinošas emocijas skatītājos.

Gleznotāja lauž stereotipus un spēlējas ar tēliem un mērogiem. «Sapņu vibrācijas» ienāk apziņā, uzpeldot no neapzinātā dzīlēm un vēstī par telpas un laika organisko saskaņotību vienotā veselumā un aicina uztvert šī brīža realitāti kā bezapziņas plūsmas izpausmes un atskaņas no pasaules, kuru mēs nevaram tiešā veidā uztvert, izmērīt, nosvērt, bet kura pastāv un ietekmē mūs. Tas, ka kaut kur tālumā tiek atvērtas durvis tavai ienākšanai, atspoguļojas šajās sapņu vibrācijās, kaut gan šodien šeit un tagad to tiešā veidā mēs netveram, taču tas nebūt nenozīmē ka tā nav. To var tikai sajust.

Galerijas īpašnieks Gunārs Salmiņš norāda: «Toreiz 2018. gadā, dodot galerijai upes vārdu, tika iezīmēta tās mierīgā plūduma asociācija un spēks, ko vēlējāmies netieši transformēt galerijas darbā. Jau 1866.g Lielupe pie Mežotnes iekļautajā elitārā Kurzemes skatu krājumā ceļotājiem «Album baltischer Ansichten». Tajā teikts, ka tieši šeit –Lielupes ielejas augstākās vietas vainagotas ar slaidiem skuju kokiem un ēnainām birztalām, kur skats var atpūsties un sagatavoties priecīgajai ainai, kur zaļi zaigojošā plakankalne, ko pārtrauc Lielupes rotaļīgie viļņi, nākot panorāmas veidā pret skatītāju. Jau toreiz šeit tika apbrīnota dabas un cilvēku radītās vides harmonija un skaistums. Šajā 19.gs. aprakstā laika gaitā praktiski nekas nav mainījies. Šo priekšrocību un vērtību mēs centāmies izcelt un tas mums šo trīs gadu gaitā ir izdevies – daba un māksla šeit organiski savienojas un papildina viena otru, tā dodot īpašu baudījumu ceļotājiem, pils apmeklētājiem no tuvienes un tālienes.»

Mežotnes pagasta vadītājs Zigurds Kalējs atzinīgi vērtē faktu, ka Mežotnē  tālāk attīstīta pirms diviem gadiem izveidotā mākslas galerija. «Atbalstam aktivitāti, kas vērsta uz mūsu kultūrvēsturiskās vides saglabāšanu, attīstīšanu un popularizēšanu. Latviešiem ir brīnišķīgi mākslinieki, ar ko lepojamies. Mākslas valoda ir universāla – neatkarīgi no tautības, izcelsmes, dzimuma vai vecuma, tā vieno, raisa domāšanu, vērtību apzināšanos un lielāku savstarpēju sapratni,» tā Z. Kalējs.

Plānots, ka galerijas jaunās zāles un izstādes «Sapņu vibrācijas» atklāšanā piedalīsies Saeimas deputāte Ļubova Švecova, kas ir ilggadēja mākslas galerijas aktivitāšu atbalstītāja, Valsts Nekustamo Īpašumu valdes loceklis Andris Vārna, Mežotnes pagasta pārvaldes vadītājs Zigurds Kalējs, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks, Bauskas novada domes deputāts Jānis Dūmiņš, biedrības Latvijas piļu un muižu asociācijas izpilddirektore Aira Andriksone, Latvijas Profesionālo gidu asociācijas valdes locekle Aija Kočina, Šveices vēstnieks un Kazahstānas vēstnieks u.c.personas.

Ērikas Kumerovas izstāde būs aplūkojama līdz pat nākamā gada vidum.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Jurka

Labāk skanētu ,,Vibratora sapņu vibrācijas,, :))

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.01 23:28

Vietējās ziņas