Mežotnes pils kompleksa sakārtošanai nepieciešami kapitālieguldījumi aptuveni 4,5 miljonu eiro apmērā 5

Uzņēmuma «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kopīgi veiktajā apsekošanā iesaistītās puses guvušas pārliecību, ka Mežotnes pils komplekss pārņemts no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās vērtības ir saglabātas godam.

VNĪ valdes loceklis Andris Vārna norādīja, ka kultūras nozares  un pašvaldības pārstāvji vienojušies kopējā darba grupā par tālākajiem īpašuma dzīvotspējas scenārijiem. Līdz lēmumam par īpašuma tālāko satura pielietojumu, VNĪ turpinās īpašumu pārvaldīt, uzturēt un sargāt, akcentē A. Vārna.

Īpašums ir kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmīga daļa, kam līdz šim VNĪ nodrošinājusi labu pārvaldību un visu vēsturisko vērtību saglabāšanu. «Īpašuma apsekošanā klātesošie atzinuši, ka telpas nomnieks atstājis labā stāvoklī. Lai izskatītu iespēju šo īpašumu valstij saglabāt arī turpmāk, esam aicinājuši Kultūras ministriju un pašvaldību kopā meklēt risinājumu Mežotnes pils kompleksa turpmākam pielietojumam. Līdz lēmumam VNĪ turpinās nodrošināt ēkas tehniskā stāvokļa nepasliktināšanos un vēsturiskās ēkas saglabāšanu un apsardzi,» atklāj A. Vārna.

Pirmā kopējā darba grupas sēde notiks maija sākumā. Kopējā diskusijā tiktu izskatīti vairāki attīstības scenāriji: īpašuma nodošana pašvaldībai, īpašuma saglabāšana valstij muzeja statusā, ja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde kopā ar Kultūras ministriju rod risinājumu par Mežotnes pils pielietojumu kultūras nozares vajadzībām vai īpašuma pārdošana likumā noteiktajā kārtībā - publiskas izsoles ceļā.

«Svarīgi saprast, ka VNĪ pārvalda ēkas, bet par to saturu un pielietojumu lemj nozares attiecīgās nozares lietotāji. Racionāli un saimnieciski pamatojami ir veikt ieguldījumus ēkās, kur ir skaidrs to pielietošanas saturs un vajadzības, tādēļ VNĪ pārvaldībā ir vairākas publiskās funkcijas nodrošināšanai domātas ēkas, kas vēl gaida risinājumu par turpmāko satura pielietojumu, no kurām redzamākie piemēri ir ēkas Elizabetes ielā 2 un Kronvalda bulvārī 6, kas saistīts ar ēku Elizabetes ielā 2 un šobrīd rezervēts akustiskās koncertzāles attīstībai, kā arī vēsturiskais Tetera nams Brīvības ielā 61. Līdz ar Mežotnes pils jautājumu, VNĪ rosinātajā darba grupā plānots kopīgi skatīt arī šo un citu kultūrvēsturisku īpašumu efektīvu attīstības un pārvaldības modeli, lai nodrošinātu to tālāko dzīvotspēju,» norāda A. Vārna.

Ņemot vērā to, ka valsts pārvaldes funkciju veikšanai Mežotnes pils nav bijusi nepieciešama, iepriekš īpašums tika iznomāts viesmīlības nozarei, nodots ilgtermiņa nomā. Jau ziņots, ka pandēmijas un tās ierobežošanas pasākumu apstākļos komercnomnieks nav spējis pielāgoties apstākļiem, lai saņemtu pilnu iespējamo nomas atbalstu, pildītu savas saistības, lai pārvaldītu vēsturisko Mežotnes pils kompleksu, tādēļ VNĪ bija spiests nomas līgumu šā gada aprīlī pārtraukt. Pēcpandēmijas perioda ekonomiskajā situācijā alternatīva nomnieka meklēšana nav risinājums, tādēļ sadarbībā ar nozari jāmeklē citi īpašuma attīstības scenāriji.

Tikmēr VNĪ turpinās nodrošināt ēkas tehniskā stāvokļa nepasliktināšanos un vēsturiskās ēkas saglabāšanu. Tajā ietilpst teritorijas uzkopšana minimālā apmērā, tehniskā apsardze, videonovērošanas u.c. sistēmu uzstādīšana, nekustamā īpašuma nodoklis un apdrošināšana. Lai nodrošinātu ēkas saglabāšanu, papildus ziemas periodā tiks saglabāta apkure minimālā režīmā. Rēķināts, ka Mežotnes pils uzturēšana valstij radīs zaudējumus ap 70,5 tūkstoši eiro gadā.

Pils kompleksa sakārtošanai nepieciešami kapitālieguldījumi aptuveni 4,5 miljonu eiro apmērā, kas iekļauj pils ēkas, administratīvās ēkas un sporta zāles atjaunošanu, kā arī iekšējo inženiertīklu sakārtošanu atbilstoši mūsdienu prasībām.

Ņemot vērā, ka pils kompleksā iekļaujas 2018.gadā VNĪ atjaunotais gājēju pontonu tilts pār Lielupi, kas savieno Rundāles novadu un Bauskas novadu, kam līdz šim nomnieks nodrošināja tilta uzturēšanu, tilta ievietošanu pavasarī un izcelšanu rudenī. VNĪ izteicis Bauskas un Rundāles novada domēm priekšlikumu izvērtēt iespēju pārņemt pontonu tiltu bezatlīdzības lietošanā un apsaimniekošanā kādai no pašvaldībām. Jau publiski izskanējusi Bauskas pašvaldības gatavība tilta pārņemšanai un turpmākai uzturēšanai.

No kopumā Latvijā esošajām ap 1200 muižu un piļu, VNĪ tiešā pārvaldīšanā ir trīs - Rīgas pils, kas jau ilgstoši izmantota publiskajai funkcijai un saņem valsts atbalstu, savukārt Mežotnes un Igates kompleksi līdz šim tikuši nodoti ilgtermiņa nomā privātpersonām.


Pievieno komentāru

Komentāri 5

Zinis

Galvenais ir pacelt piķi! Pēc tam kaut ūdens plūdi!

pirms 25 dienām, 2021.04.21 18:28

Komentārs

Jau kuro reizi NVĪ tekstos figurē mistiski 4,5 miljoni, kuri tiek piesaukti tā kā pils, tā kā visa kompleksa sakarā. Pilij nekādus 4,5 miljonus nevajag, bet piesaukto kompleksa ēku renovācijai ar tādu summu ir stipri par maz. Kamēr nav skaidra kompleksa turpmākā funkcija, nevajag jaukt galvas ar šādiem cipariem.

pirms 24 dienām, 2021.04.22 09:08

Komentārs

VNĪ

pirms 24 dienām, 2021.04.22 09:08

Sētnieks

Vismaz pašvaldība varētu nedaudz sakopt pils apkārtni un parku- nolīdzināt kurmju izrakumus, salasīt žagarus, nogrābt no taciņām pērno lapu kārtu un regulāri izvest miskastes - nevajag jau miljonus, lai tikai ekskursantiem būtu pievilcīgāk.

pirms 24 dienām, 2021.04.22 12:57

apetīte

4,5 miljoni ir domāti būvkonstrukcijām un inženiertīkliem vai pils piepildīšanai ar mākslu un vēstures eksponātiem? Uz mākslu un vēsturi var uzlikt jebkādu ciparu.Tādā garā nodokļu nekad nepietiks un valsts būs parādā mūžīgi.Varbūt vajadzētu atcerēties par kādu summu apmēram ap 2000. gadu pili rekonstruēja, pareizināt ar inflācijas koeficientu un tad deklarēt nepieciešamos miljonus. Kaut kā iepriekš nav dzirdēts, ka pilij ir jebkādas tehniskas problēmas. Ar mūsdienu plānajiem un vienreizlietojamajiem materiāliem, ukraiņu strādniekiem, būvnieku blēdībām, studentiem projektētājiem, pils netaps labāka un vēsturiskāka. Nu apmēram kā reģipsis Melngalvju namā. Ieteicams arī ierīkot pazemes stāvu lai pils var pārplīst uz pusēm kā viens restaurētais muzejs Rīgā.Tad summa vēl labāk pieaugs lai vēsturisko ēku glābtu. Varam atcerēties arī Prezidenta pili un nelaimīgos ventilācijas metinātājus bēņiņos.

pirms 16 dienām, 2021.04.29 23:25

Vietējās ziņas