Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mežotnes pilskalnā atkal šķind ieroči 17

Daži desmiti dalībnieku sestdien, 23. maijā, apmeklēja IX Mežotnes pilskalna svētkus. Lai arī cilvēku bija krietni mazāk nekā citus gadus, sanākušie pasākumam veltīja labas atsauksmes.

Rīdzinieks Džeremijs Smēde pirmo reizi bija šādā pasākumā Mežotnē. Īpaši priecīgs viņš bija par iespēju aktivitātēs iesaistīties bērniem: «Skolā vēstures stundās par daudz ko stāsta, taču bērniem ir grūti iztēloties, kādas senos laikos izskatījušās lietas, ko cilvēki darījuši, kā cīnījušies, kā rotājušies. Šāds pasākums ir lielisks papildinājums vēstures stundām.» Vīrietis vēl pastāstīja, ka ir dzimis un audzis Austrālijā, bet jau 12 gadus dzīvo Latvijā. Viņš izteica atzinību pasākuma organizētājiem par centieniem saglabāt senās tradīcijas.
Dažādas bērniem paredzētas aktivitātes uzteica rundāliete Aija Straume. Viņa nolūkojās, kā dēlēns Rainers mācās šaut ar loku. Redzot ieinteresētību dēla sejā, mamma palūdza loka šaušanas instruktora telefona numuru, solot sazināties par iespējām dēlam sagādāt īstu šaujamo loku.

No Bauskas uz Mežotni bija atbraukusi vidusskolniece Ketija Žagare. Kopā ar draugu Kasparu Udalovu «Bauskas Dzīve» jauniešus sastapa ugunsrituāla norises vietā. Ketija pastāstīja, ka atbraukusi pavērot mammas rosīšanos folkloras kopā. Mežotnes pilskalnā viņa ir pirmo reizi, ir pārsteigta par sakoptību, interesantajām pastaigu takām. Arī Kaspars šeit nekad agrāk nebija bijis. Jaunietim nebija iebildumi sestdienu pavadīt neierastākā vidē.

Vēstures biedrības «Kāvi» dalībniece, budberģiete, kas pašlaik dzīvo Rīgā, Ilze Kaša pastāstīja, ka šādos svētkos ne tik daudz jāmeklē skaļums, ārišķības un spilgtas emocijas: «Esmu pirmo reizi Mežotnes pilskalnā. Šī vieta mani uzrunāja ar savu mieru un nesteidzību. Šeit valdošā noskaņa apliecina, cik labi senie latvieši mācēja noteikt vispiemērotāko vietu apmetnes ierīkošanai.»

Svētki Mežotnes pilskalnā norit jau devīto reizi. Gadu ritumā dažas tradīcijas nostiprinājušās, citās jomās šogad organizatoriem, šķiet, trūcis uzņēmības, varbūt arī veiksmes. Vairāki pasākuma dalībnieki ar «Bauskas Dzīves» starpniecību pauda neapmierinātību, ka nav padomāts par iespēju padzerties, arī maltīti neviens nepiedāvā, netirgo. Citi gribēja daudzveidīgāku amatnieku tirdziņu.

Svētku koncertuzvedumā «Deviņi soļi» skanēja tautas mūzika koklētāju ansambļa «Teiksma» un vietējo māksliniecisko kolektīvu izpildījumā. Meistardarbnīcās apmeklētāji varēja vērot un paši iesaistīties loka šaušanā, darboties ar lingu, šautru, iesaistīties spēlēs un rotaļās. Kā ierasts, lielu sanākušo interesi raisīja viduslaiku cīņu turnīrs: divkaujas, pāru cīņas. Zobenu šķindam pa vidu uzvirmoja arī emocijas, bija arī pāris traumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

jautājums

Pasākums, kas nepiesaista cilvēkus. Kāpēc?............

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 14:48

varbūt

vaina biedrības "Upmale"un tēmas noslēgtībā, specifikā?

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 18:01

atbilde

Latviešu neieinteresētība latviskajās , senākajās senču tradīcijās + kopas "Upmale" , kā tas raksturīgs vai visām man zināmajām šāda veida apvienībām- samākslota noslēpumainība, pompozitāte, iedomība, vienu vārdu sakot- neatvērtība. Tas pats novērojams kopu darbībā pasākumos Tērvetē, Cēsīs, Rīgā , Grobiņā. Savādāk ir Latgalē jo tur toni nosaka vietējie rīkotāji un neļauj "bruņiniekiem" un " vienīgi pareizajiem vēstures lauciņa kopējiem" sevišķi sprēgāt. Kad šie pasākumi tiks rīkoti apmeklētājiem nevis sevis izrādīšanai tad viss būs kārtībā.

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 21:51

Tauta

Jā,galīgi neinteresants pasaākums!Ar katru gadu neiteresantāks unazāk apmeklēts!

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 18:42

mees

ko vini jaunu paraadiis!?? tas pats vecais. tie ciinitaaji ar tur speekojas, kaa no olas izkaapusi. ne jau agraak taa ciinijaas. nav taa azarta un aizrautibas. Iesaku riikotaajiem padomaat par to. Lai veicaas turpmaak!

pirms 4 gadiem, 2015.05.26 20:16

jā...

Žēl, ka no visas dienas pasākuma tikai viena pusbilde tikusi uzmanības centrā!
Šoreiz tiešām pasākums bija pieticīgāks, bet varēšana ir atkarīga no līdzekļu daudzuma....
jau tā šis pasākums balstās uz "Upmales" entuziazmu....

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 20:15

kasiere

Nebalstās vis! Šis pasākums izmaksāja 2150eiro- 1000 no Kultūrkapitālfonda( to var izlasīt presē), 150 no Burkānu ģimenes( arī ir info presē) un 1000Eur no Rundāles novada domes( domes budžetā)! Vai tam būtu jānodrošina plaša, daudzveidīga programma? Domāju, ka jā. Tāpēc piekrītu , ka šaurā loka izklaides jāizbeidz, jāvērš plašumā un interesentu iepriecināšanā.

pirms 4 gadiem, 2015.05.27 09:37

Bērns

Bērniem patika! Alus dzērājiem ir citi pasākumi.

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 20:30

Bērns 2

Diez vai tev patiktu 5 gadus pēc kārtas darīt vienu un to pašu!Un ar alu tur vispār nekāda sakara.Ir jau jauki svētki,bet par maz izdarību,ieinteresētības,daudzveidības utt.Ar katru gadu apmeklēts tiek mazāk!Jānosvin 10 gadi,un tad tikai ik pa 5,lai ir citādi!kur laiva palikusi?

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 22:12

Vidiņš

Maliņā stāvētājiem vienmēr ir garlaicīgi.

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 22:33

Upmale

"Upmale" atšķiras no pompozajiem vēstures klubiem tieši ar savu atvērtību. Rīkotāji bija uzaicinājuši savas nozares profesionāļus, kuri par velti vadīja spēles un izklaides visu vecumu apmeklētājiem.
2014./2015. gadā "Upmales" biedri vadīja 18 amatu meistardarbnīcas Mežotnē, arī par velti. Nevienam interesentam netika atteikts. Vai Jūs atnācāt?

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 22:52

tiešām..

Tiešām bija darbnīcas gan jaunajā, gan bijušajā bibliotēkā...

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 23:36

pretjautājums!

Laiva? A tu zini cik maksā tās laivas atgādāšana uz Mežotni? Nosponsorē!!!

pirms 4 gadiem, 2015.05.25 23:46

SAULE

Nekad jau nevar zināt, cik atnāks. B-ba domā, raksta projektus, cenšas saglabāt un uzturēt vidi, bet pasākumu ir tik daudz un visapkārt...

pirms 4 gadiem, 2015.05.26 09:26

Rīdzinieks

Pirmo reizi biju uz šāda veida svētkiem. Tāpēc gribu pateikt ko labu, jo nesaprotu te dažu komentētāju nīgrumu.
Palika jauks iespaids. Vispiesaistošākā ir pati svētku gaisotne - jauki cilvēki senatnīgos tērpos. Valda prieks - priecājas gan bērni, kuriem sagādātas dažādas viņu vecumam piemērotas spēles, gan jaunieši, kuri var pataustīt zobenus, uzlaikot bruņas un šaut ar loku. Bruņinieku cīņas patīk visiem.
Protams, vienmēr var vēlēties labāk. Veselīga kritika ir noderīga. Piemēram, man kā cilvēkam, kurš nekā nezina par ieročiem un cīņu noteikumiem, gribējās, lai būtu vairāk komentāru.
Nākamgad noteikti gribētu atbraukt atkal un ieraudzīt vairāk norāžu ar laikiem, kas, kur un cikos notiek. Arī kāds seno laiku našķis nebūtu lieks. Lai izdodas uzpriekšu vēl labāk!

pirms 4 gadiem, 2015.05.26 11:04

gribulis

ēdināšanas un senatnīga tirdziņa trūkums te bija izteikti jūtams un vislielākā kļūda!

pirms 4 gadiem, 2015.05.27 09:39

pārsteigums

bija interesantais un erudītais Punu vīrs Viesturs! Mēs sajūsmā staigājām takās un klausījāmies, mācījāmies. Varēja jau viņam savu telti uzcelt, lai izglīto visus interesentus! Mūsu medaļa un paldies viņam!

pirms 4 gadiem, 2015.05.27 09:41

Vietējās ziņas