Ministrija šaubās par Ceraukstes bāriņtiesas vadītājas atbilstību amatam 24

Pēc iepazīšanās ar atbildīgo dienestu rīcību nogalinātās 11 gadus vecās Dainas ģimenes uzraudzīšanā, Bērnu un ģimenes lietu ministrija (BĢLM) nolēmusi lūgt Ceraukstes pagasta pašvaldību izvērtēt bāriņtiesas priekšsēdētājas Aija Stabules un citu bāriņtiesas darbinieku spēju turpmāk pildīt savus amata pienākumus, jo pēc ministrijas domām institūcija nav darījusi pietiekoši, lai slepkavību novērstu, ziņo portāls www.diena.lv. "Visu laiku no 6.augusta līdz nelaimes brīdim pagasta bāriņtiesa zināja, ka meitenes mātei atņemtas bērna aprūpes tiesības un ka meitene dzīvo pie tēva, taču līdz nelaimes brīdim bāriņtiesa nebija pārbaudījusi apstākļus dzīvesvietā, nebija pārliecinājusies par tēva iespējām meitu aprūpēt, nebija ievākusi informāciju par tēva sodāmību, kā arī nebija veikusi pārrunas ar pašu meitu," stāsta BĢLM bāriņtiesu uzraudzības un metodiskās vadības departamenta direktore Valentīna Gluščenko. Pēc BĢLM domām šī neizdarība ir pietiekama, lai lūgtu pašvaldību izvērtēt A.Stabules un citu darbinieku atbilstību ieņemamajam amatam. Pašvaldības priekšsēdētājs Jānis Feldmanis sola pārkāpumus vērtēt, tiklīdz būs ar tiem iepazinies, taču uzskata, ka situācija nav viennozīmīga: "Kaut arī gadījums notika pagasta teritorijā, bērns bija deklarēts Bauskas pilsētā. Un vairāk tā ir valsts atbildība, kā notiek šo institūciju sadarbība, nevis vaina jāuzņemas vienai pašvaldībai." Šajā gadījumā ieslodzījuma vieta neesot sniegusi informāciju pagastam, ka nogalinātās Dainas tēvs bija iznācis brīvībā. "Neviens normatīvais akts arī nenosaka, ka cilvēks nevar kontaktēties ar saviem bērniem," piebilst J.Feldmanis. Kā Dienai iepriekš norādīja BĢLM, pagasta bāriņtiesa varēja ierobežot tēva tiesības uz bērna aprūpi, kas var izpausties gan kā aizliegums rūpēties par meitu, gan kā aizliegums dzīvot kopā ar viņu, un pat satikties, pamatojoties uz to, ka vīrietis pirms dažiem mēnešiem beidza izciest cietumsodu par izvarošanu un bijis notiesāts par sišanu mātei ar cirvi. Šobrīd Sociālo pakalpojumu pārvalde vēl izvērtē vai Bauskas pilsētas atbildīgie dienesti ir darījuši visu iespējamo, lai tiktu ievērotas bērnu tiesības. Dzīvojot Bauskā kopā ar māti, diviem viņas bērniem un mātes draugu, Daina vairākus gadus pieredzējusi vardarbību. Proti, mātes draugs fiziski iespaidojis sievieti, kas nozīmē, ka emocionāli iespaidoti arī bērni. Jau rakstīts, ka augusta beigās kādās mājās Bauskas rajona Ceraukstes pagastā tēvs, iespējams, noslepkavoja savu meitu, pārgriežot viņai rīkli. Policija Ivaru Grantiņu aizturēja dažas dienas vēlāk un viņš atzina savu vainu. Izmeklēšana joprojām turpinās.

Pievieno komentāru

Komentāri 24

XXX

ZZZ Lapai.
Normāliem cilvēkiem gan nevarētu kautko tādu prognozēt, bet izvarotājam, sadistam utt. pilnīgi droši varēja kautko tādu prognozēt.

pirms 12 gadiem, 2008.09.18 16:38

EEE

Bāriņtiesai jāiet blakus gulēt katru vakaru , tad tikai varēs kontrolēt. Šodien mēs izrunājamies un viss ir kārtībā , bet naktī viņš jau pastrādā noziegumu. Kā kontrolēt ?

pirms 12 gadiem, 2008.09.17 09:01

Es

Es gribētu dzirdēt , kā Gluščenko kundze izprot šādu lietu - ierobežot tēva tikšanos ar meitu ???? Ja viņš ir deklarēts tajā dzīves vietā , aprūpes tiesības nav atņemtas un no cietuma izlaists - kurš tad neļaus viņam dzīvot savā mājā ?
Vai kāds ir padomājis par šo lietu - kā var neļaut vecākam satikties ar bērnu , ja likums to neliedz - uz kāda pamata un kā to izdarīt? Mēs jau cīnamie stikai ar sekām , bet ar cēloņiem neviens.

pirms 12 gadiem, 2008.09.17 09:00

es

Nu ja, pēc katras tādas vai līdzīgas nelaimes tiek meklēti un nosaukti visi vainīgie: sākot ar skolu, augstskolu, darba vietu, visu sabiedrību... Pats vainīgais paliek žēlojamā lomā, jo, lūk, visi apkārtējie ir vainīgi, ka nepieskatīja, nepārbaudīja,nepārliecināja, nepārmācīja...dupsi nenoslaucīja...Beigās slepkavu atzīst par nepieskaitāmu un mēs(sabiedrība) atkal maksājam par viņa uzturēšanos trakomājā...

pirms 12 gadiem, 2008.09.16 09:52

lapa

Minjona, gribētos zināt cik Tu pati esi atbilstoša savam ieņemamajam amatam (protams, ja tāds ir), ja esi tik gudra spriest par citiem. Cik daudz Tu zini par bāriņtiesu darbu, ka vari visus tā kritizēt? Varbūt dzirdējusi no kādas tantes, kura kaut ko teica otrai tantei......?
Tās ir šausmas, ka ir atgadījies tāds gadījums, tomēr kārtējo reizi pierādās latviešu daba - tagad tikai visus nomelnosim, un jo trakāk, jo labāk. Tas neizdarīja to, bet tas neizdarīja to...
Pasakiet, lūdzu, kurš var prognozēt cita cilvēka nodomus un rīcību, kur nu vēl tāda kā Grantiņš?

pirms 12 gadiem, 2008.09.13 16:10

lapa

Minjona, gribētos zināt cik Tu pati esi atbilstoša savam ieņemamajam amatam (protams, ja tāds ir), ja esi tik gudra spriest par citiem. Cik daudz Tu zini par bāriņtiesu darbu, ka vari visus tā kritizēt? Varbūt dzirdējusi no kādas tantes, kura kaut ko teica otrai tantei......?
Tās ir šausmas, ka ir atgadījies tāds gadījums, tomēr kārtējo reizi pierādās latviešu daba - tagad tikai visus nomelnosim, un jo trakāk, jo labāk. Tas neizdarīja to, bet tas neizdarīja to...
Pasakiet, lūdzu, kurš var prognozēt cita cilvēka nodomus un rīcību, kur nu vēl tāda kā Grantiņš?

pirms 12 gadiem, 2008.09.13 16:10

VIKA

MINISTRIJA SAUBAS PAR CITIEM? HMM.. KAUT KO NESAPRATU? MINISTRIJA KAPEC PATI PAR SEVI NESAUBAS? VISS JAU AUG NO SEKLAS, KAS IZAUGA TO TAGAD SAKAM SAPRAST. LATVIESI...

pirms 12 gadiem, 2008.09.13 11:37

dins

Ko var gribēt ja radinieki pisas sava starpaa!

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 23:37

Edgars

Katrs amats nosaka pienākumus tā ieņēmējam.Vai pienākumi pildīti godprātīgi, profesionāli, lai lemj atbildīgās amatpersonas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 20:01

Edgars

Katrs amats nosaka pienākumus tā ieņēmējam.Vai pienākumi pildīti godprātīgi, profesionāli, lai lemj atbildīgās amatpersonas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 19:59

Hmm

Manuprāt, to ministriju sen bija laiks izformēt!!!

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 19:57

ggg

Ja i:((( saka ka pagasts varēja novērst, ja zināja reālo situāciju, loģiski domājot jebkurš cilvēks normāli domājot saprot ka cilvēks iznāk no cietuma par izvarošanu un slepkavības mēģinājumu ir bīstams sabiedrībai un arī saviem tuviniekiem, un tad jau saprotams ka bāriņtiesa brīdinās un pasaki kāda nolaidība ir pagasta darbinieku.Tad padomā kas viņu vispār sabiedrībā izlaida un ļāva viņam dzīvot, ja jau cietuma priekšniece esot Bauskas policijus brīdinājusipar Grantiņa bīstamību.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 16:50

i:(((

Reālo situāciju vislabāk redz darbinieki pagastā,nevis Rīgā vai Bauskā.Ja jau Stabule brīdināja,lai vecmāmiņa uzmana meiteni no tēva,tad jau pastāvēja aizdomas uz risku nākotnē,bet nav jau sirdsieinteresētības domāt par ģimeni.Un pagastā zināja visas šīs ģimenes novirzes.Tā ir darbinieku nolaidība!

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 14:27

likumsakarība

Izlasīju šodienas avīzītē Bauskas Bāriņtiesas priekšēdētājas A.Ozoliņas vēstuli "Kuru vainosim?". Par visiem 100 % piekrītu tajā rakstītajam.Tiešām , mūsu valstī ģimene nav neko vērta.Tagad visa dzīve ir viens bizness, nauda, nauda, nauda, morālās vērtības izzūd.Kur tad palicis jēdziens,ko kādreiz Laulību reģistrācijas ceremonijā teica: "Jūsu ģimene ir valsts pamatsšūniņa...".Ģimenes jūk,bērni paliek bez tēviem, mātes vienas cīnās ar bērnu audzināšanu.Tiešām, šie "tēvi" arī ir noziedznieki. Ko tāds bērns tad izjūt, to pieaugušais nevar izjust ."Paldies" arī TV-3 kanālam, kurš no rītiem raida vienkārši kautkādas šaušalīgas,ļaunuma un briesmu pilnas multfilmas, tāpat pieaugušo filmas ir piesātinātas ar vardarbību. Tad nav ko brīnīties, ka daļa cilvēces paliek ļauna, un notiek tādas vardarbīgas lietas.Šie cilvēkveidīgie radījumi, kas var otru aukstasinīgi noslepkavot, nedrīkst atrasties sabiedrībā uz visiem laikiem.
Bāriņtiesām būs strādāt vēl grūtāk, jo "grūto ģimeņu" paliek arvien vairāk. Kamēr netiks godā celta ģimene,nebūs normāls ekonomiskais stāvoklis,iedzīvotāji nebūs droši par savu nākotni, nekas uz labo pusi nemainīsies.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:50

iiiiiiii

Nu tagad jau var vainot bāriņtiesu, vai tad policijai vai uzraudzības dienestam nevadzēja uzraudzīt no cietuma iznākušu noziedznieku.Kaut gan pa televizoru probācijas dienesta priekšnieks atbildēja ka viņš ir nosēdējis savus piespriestos gadus un ir tāds pats cilvēks kā pārējie.......? Visa sistēmas likumdošana ir nepareiza, iznākot no cietuma vai tad kaut kādam uzraudzības dienestam nav jāparbauda ar ko viņš dzīvo kopā, kur uzturas. Vai tad mazmeita pirmo gadu dzīvoja pie vecmammas? Policija pārbaudot redzētu ar ko viņš kopā dzīvo, ka mazmeita jau vairākas vasaras un brīvdienas dzīvo pie vecmammas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:38

lapsa

Kā jau vienmēr - vainīgi zemāka līmeņa darbinieki, bet nekādā ziņā ne tiešie atbildīgie. Te vajadzētu padomāt iekšlietu un labklājības ministriem, nevis meklēt vainīgos. Ko darīs tad, kad šāda situācija atkārtosies? Atkal meklēs vainīgos?

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:35

jura

Pēc kādām nelaimēm ar bērniem, kad diezgan loģiski pirmkārt tiek saukti pie atbildības bāriņtiesu un sociālie darbinieki, viņi savukārt diezgan pārliecinoši sūdzas par savu pilnvaru ierobežotību un apvainojas, ka visa vaina tiek uzgrūsta viņiem. Un beigu galā tā nekad arī nepaliek skaidrs, kurš vainīgs. Piekrītu, ka mūsu sabiedrība no vienas puses kļuvusi pārāk vienaldzīga-neviens vairs negrib interesēties par otru cilvēku, no otras puses pārāk lojāla. Ja sodu izcietis, vairs nav aizdomās turams. Tomēr nevar no viena grāvja otrā, jāsaglabā līdzsvars un katrs gadījums jāskata individuāli. Attiecībā uz sociālajiem dienestiem. Pēc nelaimes notikšanas var taisnoties ,cik gribi, tas neko vairs nedod. Ir jāsprot, ka vajag būt dokumentālam pierādījumam veiktajām darbībām. Un arī likumdošanas nepilnības diemžēl nav attaisnojums. No sociālajām struktūrām vaina var tikt noņemta tikai tad, ja viņi var pierādīt, ka apsekojuši, ziņoši, informējuši, brīdinājuši. Bet nevar neko nedarīt tikai aizbildinoties, ka neviens neuzklausa. Bet varbūt ir tā, ka sociālajiem dienestiem nav tiesību publiski kādu turēt aizdomās vai paust neuzticību un arī par to viņus var sodīt? Mēs neko nezinām par to, kā ikdienā strādā un ar kādām problēmām saskaras bāriņtiesas un sociālie dienesti. Varbūt vajadzētu pašiem izrādīt lielāku iniciatīvu un vairāk masu medijos par savu darbu stāstīt un skaļi runāt par problēmām ikdienā, nevis tad, kad nelaime jau notikusi un esi apvainots neizdarībā?

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:27

WW

Es esmu pilnīgi pārliecināta, ka vainīgs ir ministrs, īsti vēl nezinu kurš, bet tas jau nav galvenais!

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:23

Vika

Nu tagad tik sākas raganu medības - it kā bēriņtiesa to bērnu būtu nogriezusi. Ko tad laida no cietuma laukā un tik simbolisku sodu piesprieda, ja viņš tāds varmāk??? Ko tai bāriņtiesai ar ložmetēju to māju vajadzēja apsargāt un katram riska bērnam klāt izstāvēt??? Stulbie ļaudis!!!

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 12:55

ome

Vai katram tēvam, kurš iznāk no cietuma ir jāierobežo saskarsmes tiesības ar saviem bērniem?
+ Bāriņtiesai jāzin, kad un kurš iznāk no cietuma? + jāzina arī par ko tiesāts?

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 12:48

Vietējās ziņas