Misas pamatskolā organizē nodarbības svaigā gaisā 3

Vecumnieku novads ir starp tām pašvaldībām, kur skolām ir iespēja rīkot brīvdabas nodarbības, taču pašlaik ne visas izglītības iestādes šo piedāvājumu izmanto.

Mācības ārtelpā kopš nedēļas sākuma organizē Misas pamatskola, bet Skaistkalnes vidusskola to sāks no piektdienas, 26. marta. Vecumnieku vidusskola, kā arī Stelpes un Valles pamatskola gaida labākus laikapstākļus, «Bauskas Dzīvi» informē Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks. Jaunie apstākļi ieviesuši korekcijas, un skolām nākas pārvarēt izaicinājumus, pārplānojot stundu grafiku, pielāgojot mācību materiālus šādai izglītības formai, risinot ēdināšanas, transporta un citus jautājumus.
«Iespēju mācīties ārtelpā vērtēju pozitīvi, jo tas ļaus vismaz periodiski satikties skolēniem un pedagogiem. Klātienes mācības ir ļoti svarīga izglītības procesa daļa, tāpēc jāizmanto katra iespēja,» atzīmē J. Kovals.

Ļoti aktīvi āra nodarbības rit Misas pamatskolā. Jau no pirmdienas klašu grupām notiek mācības brīvā dabā – sports, sociālās zinības, klases stunda u. c. Nākamnedēļ plāns tiks papildināts, paredzēts ieviest arī aktivitātes interešu izglītībā.

Misas pamatskolas mājaslapā publicēts āra nodarbību grafiks. Klātienes stundas ārtelpā skolēniem no 5. līdz 9. klasei šonedēļ organizētas pirmdien, trešdien un ceturtdien. Piemēram, pirmdien 5. klasei bijusi sporta stunda un sociālās zinības, bet 9. klasei – sports un klases stunda. Savukārt trešdien brīvā dabā sportojuši un dabaszinības apguvuši 6. klases skolēni. Ceturtdien 7. klasei ārpus telpām mācīta ģeogrāfija, bet 8. klases jaunieši aizvadījuši sporta un klases stundu.

Iespēju nodrošināt šādu izglītības formu Anna Balgalve, Misas pamatskolas direktore, vērtē neviennozīmīgi. «Ideja tika palaista tautā, bet skaidrojums, kā to iedzīvināt, izpalika. Gribētos, lai katram lēmumam ir vadlīnijas, ieteikumi. Nepiekrītu argumentam, ka āra stundas ļaus nostiprināt attālināto mācību laikā apgūtās zināšanas, kā tika uzsvērts. Visdrīzāk tas nepieciešams, lai mazinātu skolēnu psihoemocionālo slodzi, lai viņiem būtu iespēja satikties, sarunāties, sajust pedagogu un klasesbiedru noskaņojumu,» uzskata iestādes vadītāja.

Skolēnu brīvdienās tika analizētas iespējas un pārdomāts, kā realizēt nodarbības ārtelpā. Tas prasījis rūpīgu iedziļināšanos un plānošanu, jo jārēķinās ar laiku, ko bērni pavada ceļā uz skolu un mājām, līdz ar to nav iespējams uzreiz pēc, piemēram, sporta stundas ārā grafikā iekļaut tiešsaistes nodarbību matemātikā. «Labi, ka šādai izglītības formai ir ieteikuma raksturs un skolas iespēju robežās var plānot mācību programmas apguvi atbilstīgi situācijai, kas katrā iestādē ir unikāla gan pēc nodrošinājuma un telpu platības, gan bērnu skaita,» rezumē A. Balgalve.

Skaistkalnes vidusskola piektdien ārā rīkos sporta nodarbības, bet pilnvērtīgāk jaunā mācību forma tiks ieviesta jaunnedēļ, kad izglītības iestādes teritorijā uzslies telti un saplānos mācību stundas 5. – 12. klašu grupām. Brīvā dabā paredzēts apgūt arī tautas dejas.
Vecumnieku vidusskola mācības ārā sāks no pirmdienas, 29. marta, ja vien laikapstākļi neieviesīs korekcijas. Plānā iekļautas vairākas nodarbības: sociālās zinības, klases stunda, praktiski uzdevumi, socializēšanās u. c.

Valles pamatskolā veikta vecāku aptauja un viņi uz iespēju bērniem darboties ārā «reaģē interesanti», nosakot kritērijus un uzskaitot virkni apstākļu, kas jānodrošina, lai šāds skološanās veids gūtu atbalstu, atklāj J. Kovals. «Ceturtdien aptauja noslēdzas un, ņemot vērā kopējo viedokli, tiks plānota turpmākā rīcība. Protams, vecāki var uzrakstīt iesniegumu un pieprasīt, lai bērns mācās mājās un klātienē nekontaktējas ne ar skolotājiem, ne klasesbiedriem,» uzsver pašvaldības pārstāvis. Vallē tiek arī apsvērts, kā brīvā dabā varētu nodrošināt aktivitātes interešu izglītībā.


Stelpes pamatskolā āra nodarbības plānos tad, kad būs piemērotāki laikapstākļi. «Pagaidām stundas svaigā gaisā nenotiek, jo zeme vēl ir ļoti mitra. Mīcīties pa dubļiem nebūtu ērti ne bērniem, ne skolotājiem. Ir jānogaida, kad apžūs un paliks siltāks,» skaidro direktore Dagmāra Venclova.

Iespējams, mācības ārā varēs sākt pēc Lieldienām, izvēloties tādus priekšmetus, kam šāda izglītības forma ir piemērota. «Ejot dabā, var mācīt angļu valodu, var dziedāt, apgūt darbmācību, sportot. 1. – 4. klašu skolēniem sporta stundas jau pašlaik notiek ārā un arī vecāko klašu audzēkņiem varētu paredzēt aktivitātes,» teic direktore. Viņa pieļauj, ka mācībām ārtelpā katrai klasei nedēļā varētu veltīt divas dienas, kad skolēni ierodas klātienē un divas, trīs vai četras stundas pavada, mācoties svaigā gaisā.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Ra

Neizklausās īpaši nopietni, bet tās ir tikai manas domas...

pirms 22 dienām, 2021.03.27 08:28

Mamma

Pēc sporta nodarbībām nosēdinās teltī un pēc pāris dienām būs iznākums - puņķi un klepus! Tad vajadzēs testēt un pierādīt, ka neēsi slims ar covidu! Visīstākais stulbums!

pirms 18 dienām, 2021.04.01 02:35

Vietējās ziņas