Misas siltumnīcā lutinātās zemenes jau pieejamas pircējiem

Dārzeņaudzētājiem pašlaik pavasara darbu kulminācija, kad gan jāstāda un jākopj, gan jāvāc raža un jātirgo. Nelielajā Vecumnieku novada zemnieku saimniecība «Vecvagari» jau no aprīļa pircējiem piedāvā pašu siltumnīcās audzētus gurķus un zemenes.

Saimniecības īpašniece Laila Branka atklāj, ka nelielajā zemesgabalā, kur tikai 1,5 ha lauksaimniecības zemes, izveidota kompakta dārzeņu un stādu ražošana ar dārzāju daudzveidību un plašu sortimentu. Gadu gaitā izzinot klientu vajadzības, produktu klāsts izveidots tā, lai no agra pavasara līdz vēlam rudenim tirgus galds būtu piepildīts un pircēji iegūtu kāroto. Saimniecībā izaug visdažādākie dārzeņi – zaļumi, salāti, kāposti un puķkāposti, gurķi, tomāti, sīpoli, burkāni, arī melones un arbūzi. Vairākas kultūras tiek dēstītas pakāpeniski dažādos laikos, lai raža ienākas maksimāli ilgstošā periodā. Pavasarī tirgošanai izaudzēti dažādi stādi – viengadīgās un daudzgadīgās puķes, tomāti, ķirbjaugi, gurķi, kāposti, garšaugi, ogu krūmi, zemenes un citi.

Zemniece pastāstīja, ka pavasara biežais ziemeļu vējš nesis arī kādu labumu – šogad nav novērota melnā kāpostu muša, kas dārzeni spēj pamatīgi sabojāt. Plašais sortiments prasa daudz roku darba, un produkcijas plānošanas specifiku nosaka arī darbaspēks – saimniecībā visus darbus veic divatā ar vīru Voldemāru Branku. «Ievērojam vairākus principus – nezāļu apkarošanai izmantojam sedzējmateriālus un ravēšanu, nelietojam ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Klientiem pārdodam tādu šķirņu stādus, kas pašu visai liesajā smilšainajā zemē jau pārbaudītas, tad zinām, ka labi augs arī pircēju dārzā. Mēslojumam izmantojam pašu gatavotu raudzējumu no kūtsmēsliem un nezālēm,» saimniekošanas filozofiju atklāja zemniece.

Lielu daļu ražas saimniecībā audzē apkurināmās siltumnīcās 480 m2 platībā. L. Branka ir gandarīta, ka, piedaloties Eiropas Savienības finansētā projektu konkursā 2017. gadā, ieguvuši 15 000 eiro atbalstu jaunas siltumnīcas būvēšanai, kas pamatā izmantoti automātiskās apkures sistēmas ierīkošanai. Tagad siltumnīcas izmantošanas sezona dārzeņu audzēšanai ievērojami pagarināta – tā sākas jau februārī un noslēdzas novembrī.

Pateicoties jaunajai apkures sistēmai, zemeņu ogas šogad tirgotas jau aprīlī. Zemeņu audzēšana siltumnīcā pašlaik ir eksperiments un nelielā apjomā, taču pirmās ogas pārdotas par 16 eiro kilogramā, vēlāk – par 10. Zemenes stāda kastītēs un līdz ar to var pēc vajadzības turēt siltumnīcā vai nest ārā. «Manas zemenes ir ar īstu garšu un neatvairāmu smaržu. Kas reiz tās pagaršojis, garām nepaies,» ar veikumu lepojas dārzniece.

L. Branka pastāstīja, ka ik gadu veic vairākus izmēģinājumu stādījumus, lai pārliecinātos, kā tos pieprasa tirgū. Savus ražojumus pārdod tuvējos tirgos Vecumniekos un Baldonē, arvien vairāk klientu paši atbrauc uz saimniecību.

«Uz Rīgu tirgoties nedodos, mans mērķis ir atvilināt pircējus uz laukiem pēc lauku labumiem. Svarīgi, lai ir tīra manta, pircēji to novērtē,» ar pārliecību sacīja zemniece. Produkciju pērk arī vietējās apkārtnes ļaudis.
Šogad vairāk iedēstīts agro tomātu, tagad tie jau pārpilni lieliem bumbuļiem un gatavojas. Saimniecībā audzē apmēram 30 brīvās apputes tomātu šķirnes, hibrīdšķirnes neizmanto. L. Branka ir pārliecinājusies, ka vislabākā ir dabisko šķirņu garša un aromāts. Gurķu ražošanai gan izmanto hibrīdus, citādi grūti izvairīties no rūgtuma. Saimniece atklāja, ka pēc gurķiem šogad liels pieprasījums, sākumā veidojusies pat rinda uz iepirkšanos, tos aktīvi tirgo jau kopš aprīļa vidus. Siltumnīcā varēja redzēt, kā ražot beigušo gurķu vietā tiek dēstīti jauni stādi, bet blakus siltumnīcā – gurķu augļu bagātības kulminācija.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas