Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mūsu novadu lauksaimniekus kaimiņos pārsteidz vēriens 2

Lauku tīkla rīkotā pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekus Lietuvas pierobežas saimniecībās pārsteidzis vēriens un izcili sakoptā vide.Velgu Jansoni no Bauskas novada Brunavas pagasta zemnieku saimniecības «Rasas» īpaši iespaidojis bioloģisko saimniecību vēriens, proti, lietuvieši bioloģiski apstrādā pat līdz 2000 ha zemes. «Lietuvā valsts acīmredzot lauksaimniekus atbalsta vairāk, piemēram, maksā par grāvju kopšanu, kas mums jādara par saviem līdzekļiem,» salīdzina zemniece.Kā aizgūstamu risinājumu viņa vērtē dabiskos augsnes attīrīšanas un uzlabošanas paņēmienus, ko lietuvieši izmanto daudz vairāk, piemēram, audzē un iear zemē kā zaļmēslojumu cūku pupas, iepriekš nokuļot pākšu ražu. Kaimiņos ar vērienu tiek piekopti arī biznesa blakusvirzieni, piemēram, briežu turēšana aplokā, tūrisma objekts, kura saimnieks no salmiem, māliem un ūdens veido kleķa būves. Apskatītas skaisti iekoptas dīķu kaskādes un pirtis.Savukārt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas biroja speciāliste Ieva Litiņa uzsver, ka daudzviet lielajās saimniecībās svarīgs ne tikai bizness, bet arī krāšņi sakoptā vide. Tajās ne tikai glabā retromašīnas, bet arī piekopj un iemūžina senas nacionālās tradīcijas. Biržu rajona Pabiržes ciemata kopiena pat īstenojusi Eiropas LEADER programmas finansētu tradicionālā mantojuma projektu. «Bija interesanti salīdzināt, ka arī kaimiņiem svarīga apkārtējās vides sakopšana, «zaļās» enerģijas izmantošana,» secina I. Litiņa, «pārliecina, ka biznesā veiksmīgi cilvēki var atļauties investēt arī lietās, ar kurām nepelna, bet sagādā prieku sev un citiem.» Jau vēstīts, ka mūsu novadu lauksaimnieki braucienā 3. oktobrī apskatīja Vecumnieku novada SIA «Pakāpiens», kuras īpašniece Lidija Reinberga stāstīja par parketa, saunu, vasaras māju un mājsaimniecības piederumu ražošanu. Lietuvā apmeklēta Kristīnes Milišūnienes aitkopības saimniecība, kur ražo gaļu un pienu, Butautu muižas alus darītava, Daļjaus Linkeviča saimniecība, kur audzē graudus, kopj briežus un muflonus, attīstot lauku tūrismu. Jons Ciba stāstīja par savā saimniecībā ražotajiem augļiem un pākšaugiem, izrādīja vēja enerģijas ieguvi un izmantošanu, kā arī minizoodārzu. Braucēji apskatīja Aldonas Jaronītes daiļdārzu.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Ne tā

Zemgales lauki krietni profesionālāk kopti kā Lietuvā, jo īpaši ja salīdzina ar dienvidu pierobežu kaimiņos.Latvijā daudz modernākas saimniecības ar skaisti koptām teritorijām. Neapšaubu lietuviešu izdomu ,izveicību un čaklumu ,bet LATVIJĀ nav sliktāk .Privāto saimniecību ar 2000 ha vispār nav, tie ir kooperatīvi vai SIA.

pirms 7 gadiem, 2012.10.10 22:01

joncis

tā lūk!
letiņi tik lupatas pērk, vecos bembjos braukā, valdību lamā, viens otru ēd, Eiropu lamā,

pirms 7 gadiem, 2012.10.10 09:33

Vietējās ziņas