Muzejā eksponē skolēnu papīra lējuma darbus

Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā ir atvērta Pārdaugavas mūzikas un mākslas skolas audzēkņu mācību darbu izstāde. Kompozīcijas ir veidotas papīra lējuma tehnikā. Izstādes iniciatore ir šīs skolas pedagoģe Ilze Dilāne.

Papīra liešanas paņēmienus šovasar viņa demonstrēja Bauskas bērnu un jauniešu centrā, bet pirms diviem gadiem piedalījās plenērā «Bauskas vasara». Tehniku, kas Latvijā netiek plaši izmantota, Ilze Dilāne apguva, apmeklējot meistarklases ASV un Dānijā.

Māksliniece portālam pastāstīja, ka papīra iegūšanai, izmantojot roku darbu un vienkāršas palīgierīces, var lietot dažādus materiālus – nonēsātu džinsu, palagu audumu, no celulozes gatavotu iesaiņojumu, kas citādi nokļūtu atkritumu tvertnē. Ne velti papīra lējums kā ekoloģiska dzīvesveida apliecinātājs ir populārs Ziemeļvalstīs.

Ilzes Dilānes audzēkņi papīra liešanai galvenokārt izmanto audumus. Tos sagriež sīkos gabaliņos, labi izmērcē un samaļ speciālā blenderī. Šķidro masu lej uz sietiem un žāvē, iegūstot grubuļainu, matētu virsmu. Katrreiz ir iespējams sasniegt atšķirīgu rezultātu. Ar papīra masu var gleznot, veidot telpiskus objektus, mežģīņu nospiedumus, aplikācijas. Virsmas dekorēšanas paņēmieni ir ļoti daudzveidīgi. Papīra lējumu mūsdienās izmanto arī tēlnieki.

Izstādes atklāšanā piedalījās Bauskas mākslas skolas audzēkņi, kurus Ilze Dilāne iepazīstināja ar papīra lējuma tehnikas iespējām. Skolēnu mācību darbu ekspozīcija būs atvērta divas nedēļas, informē muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode.

Oktobra sākumā tiks atklāta Jelgavas lietišķās mākslas studijas «Dardedze» meistaru darbu izstāde. Muzejā joprojām var aplūkot Talsu gleznotāju un keramiķu grupas izstādi, bet Bauskas mākslas skolas zālē – Mārītes Šulces cikla «Aizlidošana» virtuozās un izsmalcinātās eļļas gleznas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas