Nedēļas nogalē Rundāles pilī notiks Dārza svētki un Puķu draugu salidojums 7

Sestdien, 29. jūnijā, Rundāles pils svinēs 13. Dārza svētkus, un vienlaikus norisināsies 42. Latvijas Puķu draugu salidojums.  Šoreiz svētku tematika veltīta lapenēm baroka dārzā, portālu informēja Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa.

Aizvadītajos gados uzmanības centrā bijušas gan rozes, gan tulpes un citas sīpolpuķes, gan kokaugu kolekcijas un vēsturiskās oranžērijas, gan parteri, strūklaka, Zaļais teātris, kā arī medības un izklaides 18.gadsimtā. Šogad kārta pienākusi lapenēm.

«18. gadsimtā pie muižu dzīvojamām ēkām un valdnieku pilīm ierīkoja lielus, skaistus dārzus. Tādu pie Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidences bija iecerējis arī Rundāles pils arhitekts Frančesko Rastrelli. Viņa projekts ar sarežģīto aleju, bosketu un pergolu tīklu attāli atgādina Versaļas parka uzbūvi, un tā īstenošana notika līdztekus pils celtniecībai,» stāsta I. Kusiņa.

18. gadsimtā dominējis baroka stils, kam raksturīgs regulārās formās veidots dārzs, kas norobežots ar augstu žogu. Celiņi dārzu sadala regulāros laukumos –bosketos. Parka nodaļas vadītāja Ieva Reinvalde atzīmēja, ka neatņemama baroka dārza sastāvdaļa ir parters ar puķu dobēm, bosketos izvietoti labirinti, šūpoles un putnu sprosti, lapenes vai paviljoni, treljāžas režģi un pergolas, apaudzētas ar vijīgiem augiem. Dārza svētkos paredzēts iepazīstināt interesentus ar vēsturiskajām noēnojuma konstrukcijām dārzā – lapenēm.

Šogad Rundāles pils Dārza svētkos viesosies arī Latvijas puķu draugi. Viņiem un arī citiem interesentiem plkst.12, 14 un 16 būs iespēja labāk iepazīt Rundāles pils dārzu muzeja dārznieku pavadībā. Savukārt studiju kabinetā Dārznieka mājā būs pieejami materiāli par Rundāles pils parka atjaunošanu - augu saraksti un to izvietojuma shēmas, prezentācijas par iepriekšējo Dārza svētku tēmām, piemēram, par ziemcietēm, kokaugiem, rozēm, parteru veidošanu, vēsturiskajām oranžērijām.

Atdzīvinot 18.gadsimta gaisotni, Rundāles pilī ciemosies vēsturisko rekonstrukciju grupa no Polijas - Čenstohovas cietokšņa garnizona biedrība. Svētku galvenais organizators Kristaps Zēbergs klāstīja, ka austrumpuses ābeļdārza teritorijā apmeklētāji varēs vērot 18.gadsimta vidus armijas nometni ar lielkņaza galmu. Vēsturiskās rekonstrukcijas gaitā notiks kājnieku mācību maršs, frizieru šovs, deju un rotaļu skates.

Svētkos gaidītas arī ģimenes ar bērniem. Dārza centrā bērniem būs pieejams karuselis, vienā no bosketiem paredzētas radošās darbnīcas un dažādas spēles, bet Zaļajā teātrī - izrāde «Princese uz zirņa» un kopīgas rotaļas. Liliju bosketā atradīsies izdevniecības «Liels un mazs» telts, kurā būs iespējams iegādāties bērnu grāmatas, satikt grāmatas «Rožu spoks» ilustratori Anitu Paegli un mazajiem grāmatu lasītājiem būs iespējams izveidot savu īpašo rozi no zīdpapīra.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

domāju

Manispēc tie puķu draugi var lidot kaut kur tālāk uz ziemeļiem, jo tā ir tikai vienīgi viņu problēma.

pirms gada, 2019.06.28 10:09

Aivar,

paldies, ka izglābi festivālu, ko nespējīgie baušķi nevarēja pavilkt, bet vēl nāc un izglāb Bauskas novadu no šiem afigenajiem "specālistiem" - rīkotājdirektoriem, savādāk pēc 2 gadiem nebūs pie kā pievienoties, šamie ar Jātnieku priekšgalā būs bakrotējuši

pirms gada, 2019.06.28 19:11

Puķu draugs

Nesaprotu tos puķu draugus- braukā pa Latviju un sagaida uzņemšanu padomju stilā.Kas liedz braukt un draudzēties bez pašvaldību iesaistes, pašiem maksājot par transportu, pusdienām utml. Nekādu varoņdarbu jau neveic Rundāle- noorganizē 3 ekskursijas dārzā -un viss. Bauskai pieprasīja veselu sarakstu.

pirms gada, 2019.06.28 22:34

Būtu paklusējusi

Vai Bauskas novada administrācijas sabiedrisko attiecību BDz štata komentātore vienreiz pratīsies kaunu un zem dažādiem nikiem nepārstās aplikt visus un ikvienu, kas uzdrīkstas kritizēt viņas maizes devēju?

pirms gada, 2019.06.29 11:55

puķu draugs-individuālists

Kā ikkatru gadu, brīnišķīgs pasākums pils dārzā! Tik nekādi nevēlētos šo pasākumu saistīt ar kaut kādiem mistiskiem 47. vai kuriem tur apdalīto salidojumiem! P.S. Dārzu bauda ar acīm un degunu,nevis neorganizētiem masveida uzlidojumiem!:)

pirms gada, 2019.06.29 16:12

beisiks

Nafig man tos puķenieku braucienus,
Kad es gribu,tad es braucu un skatu,vērtēju.
Ko man dod tā kopošanās....ne ko!

pirms gada, 2019.07.02 15:25

Vietējās ziņas