Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nedēļas nogalē Rundāles pils muzejs aicina uz Dārza svētkiem 18

Jūnija pēdējā sestdienā, 30. jūnijā, – rožu ziedēšanas laikā – Rundāles pils dārzā notiks ikgadējie Dārza svētki, portālu informē Ruta Bemberga, Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste.

Rundāles pils Dārza svētki tiek organizēti kopš 2007. gada, lai dotu iespēju satikties dārzu kopšanas profesionāļiem un dārzu mīļotājiem, muzeja atbalstītājiem un citiem interesentiem. Pasākuma programma ir piemērota dažādām vecuma grupām – tiklab vietējiem iedzīvotājiem, kā ārvalstu tūristiem. Īpaši tiek gaidītas ģimenes ar bērniem. Būs iespēja apskatīt parku un pili, tiks piedāvāta plaša kultūras un izglītojoša programma, dažādas izklaides ģimenes vai draugu lokā, arī iepirkšanās tirdziņā, kur savas preces piedāvās gan vietējie, gan kaimiņvalstu stādaudzētāji, amatnieki, mājražotāji, svētku dienas norises atklāj R. Bemberga.

Dārza svētki ikreiz aktualizē kādu īpašu tēmu. Parka nodaļas vadītāja p. i. Ieva Reinvalde stāsta, ka iepriekšējos gados pievērsta uzmanība gan rozēm, gan tulpēm un citām sīpolpuķēm, gan kokaugu kolekcijām, vēsturiskajām oranžērijām un parteriem, gan strūklakai un Zaļajam teātrim, gan medību tēmai.

Tā kā aristokrātu aprindās un karaļu galmos spēles bija galvenā izklaide, un Francijas karaļa Luija XIV galmā 1682. gadā spēļu dienas bija noteiktas trīs reizes nedēļā, un darināti speciāli spēļu galdi, kuru īpaši daudz bija 18. gadsimtā, tad tieši tāpēc 2018. gada Dārza svētku tēma veltīta 18. gadsimta izklaidēm, paskaidro svētku galvenais organizators Kristaps Zēbergs.

Svētkos apmeklētāji varēs ne tikai apskatīt dārzu, parku un pili, bet arī uzzināt un apgūt ko jaunu – uzvedums uz lielās skatuves vēstīs par dažādu spēļu un laika kavēkļu vēsturi. Piedaloties Spēļu maratonā, dažas no iecienītajām 18. gadsimta nodarbēm būs iespējams izmēģināt pašiem. Apmeklētājus priecēs muzikāli priekšnesumi. Dārza centrā bērniem būs pieejams karuselis, vienā no bosketiem – radošās darbnīcas, bet Zaļajā teātrī varēs vērot teatrālus uzvedumus ar cirka trikiem.

Kā informē Ruta Bemberga,  Dārznieka mājā šogad tiek iekārtots studiju kabinets, un jau Dārza svētku laikā apmeklētāji varēs iepazīties ar materiāliem par Rundāles pils parka atjaunošanu – pētīt augu sarakstus un to izvietojuma shēmas, noskatīties prezentācijas par iepriekšējo Dārza svētku tēmām, uzzinot ko vairāk par ziemcietēm, kokaugiem, rozēm, parteru veidošanu, vēsturiskajām oranžērijām u. c. interesantiem jautājumiem.


Dārza svētku programmu skatiet portāla sadaļā „Pasākumi”.


SVĒTKU DIENĀ IEEJA DĀRZĀ:
pieaugušajiem 6.00 eiro, pensionāriem 3.00, bērniem 1.00 eiro.


UZZIŅAI
Par Rundāles pils dārzu
Rundāles pils ansambļa teritorijā ietilpst 10 ha liels baroka stila franču dārzs – ievērojamākais vēsturiskais dārzs Baltijā. Tas pilnībā saglabājis arhitekta Frančesko Rastrelli 1735./1736. gadā izstrādāto plānojumu, kas realizēts līdztekus pils celtniecībai (1736-1740). Rundāles pils parku neskāra 19. gs. Eiropas modes tendence regulāro dārzu vietā veidot ainavu parkus. 1974. gadā veiktā koku inventarizācija un kartogrāfija atklāja, ka visi 19. gs. stādījumi ir atkārtojuši Rastrelli plānojumu, nedaudz pārveidota tikai partera daļa.

Rundāles pils dārza atjaunošana turpinās jau 42 gadus. 1975. gadā tika izstrādāts atjaunošanas tehniskais projekts un sākta pāraugušo koku izciršana regulārā parka daļā. Pēc tam sekoja gari smaga darba gadi – tika veidoti celiņi, alejas un sarežģītie partera raksti, stādīti dzīvžogi, vāktas augu kolekcijas bosketiem, tapa pergolas un rožu dārzs…

Pirmie Dārza svētki tika sarīkoti ar nodomu kopīgi atskatīties uz paveikto un piedzīvoto, lai labāk novērtētu šķietami nemanāmo ikdienas darbu, kas vajadzīgs dārza pastāvēšanai un attīstībai. Tā kā atsaucība bija liela, šie svētki kļuva par tradīciju.

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Apmeklētāja

Nu gan par svētku apmeklēšanu pat jāmaksā????????

pirms gada, 2018.06.27 16:14

Tūriste

Tas ir mūsu novadā raksturīgi. Kur vien var tur iekasē- izveido laika limitu stāvlaukumos. Kā neievēro noteikumus, tā bez brīdinājuma sods klāt. Tagad šī sērga pāriet uz kaimiņu novadu. Jāpadomā kādi mums vēl svētki kur iekasēt naudiņu. Varbūt skolā no vecākiem Zinību dienu vai Ziemassvētkus apmeklējot- tie arī ir svētki. Lai mūsu un kaimiņu novada pasākumu organizētājiem pildās maciņi! Tikai ziniet mēra sajūtu!

pirms gada, 2018.06.27 20:52

Mamma

Skolā arī bez svētkiem, no vecākiem pietiekami iekasē.

pirms gada, 2018.06.27 21:54

Gunārs

Vēlētos pajautāt šiem īdētājiem. Cik pasākumus esat noorganizējuši? Mākslinieki neuzstājas bez maksas. Un organizatoriskajām lietām arī ir izdevumi. Un šī nav nesamksājam summa. Kāpēc tad par teātra biļetēm Rīgā maksājiet?

pirms gada, 2018.06.27 22:00

Gunāram

Nejauciet muzeja un parka apmeklēšanu, kur godīgi bez īdēšanas nomaksājam. Bet gan runa par svētku apmeklēšanu. Vai par Rīgas, Bauskas pilsētas svētkiem ir jāmaksā??????????

pirms gada, 2018.06.27 22:42

Gunārs

Laikam nesaprotiet kā tiek uztureta pils un parks. Ja dārza svētkiem ir pavisam cits budžets.

pirms gada, 2018.06.27 23:06

Kur

Kur Tu esi redzējis Bauskas pilsētas svētkus? Sen jau tādu vairs nav, tagad ir modernizēts pasākums - TASTE. Ja neiepirki bileti laikus, tagad varēsi maksāt 15 eiri. Tā kā Rundālē vari vēl pa lēto izšmaukt un baudīt kulturvēsturiski, estētisko vidi. Citās pilsētās bezmaksas pasākumus vari droši meklēt. Piemēram, šonedēļ vari laist uz Talsu pilsētas svētkiem, ko svinēs četras dienas.
Svētki tiks atklāti ceturtdienā, 28.jūnijā, ar Starpkonfesionālu dievkalpojumu Radošajā sētā, bet pēcpusdienā uz jauku satikšanos un kopā būšanu aicināti seniori pasākumā „Vasaras vidū”. Paralēli visas dienas garumā Talsu 2.vidusskolas stadionā notiks Starptautiskās šķēpa mešanas sacensības “Talsu novada pašvaldības balvu izcīņa”, kurās ar spēkiem mērosies pasaules līmeņa šķēpmetēji, kuru vidū varēs sastapt arī mūsu olimpiešus un talsiniekus – Madaru Palameiku un Mārci Štrobinderu.

Piektdien, 29. jūnija pēcpusdienā, Radošajā sētā visi aicināti uz floristu plenēra noslēguma darbu izstādes “Dārzs” atklāšanu. Savukārt plkst. 19.30 Talsu ezera promenādē tiks atklāts vides mākslas objekts “Latvijas saule”, kurā arī pulcēsies XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku ieskaņas koncerta dalībnieki, lai dotos gājienā uz Sauleskalna brīvdabas estrādi un tur sniegtu koncertu “Treji vārti atverami”. Pēc koncerta visi laipni aicināti sadancoties kopā ar pūtēju orķestri “Talsi”. Burvīgu noskaņu baudīsim romantiskā pastaigā “Nakts impresijas”, kas vedīs pa Sentalsiem un ļaus piedzīvot spilgtas un neaizmirstamas emocijas. Vakara turpinājumā Radošajā sētā aicinām uz brīnišķīgu deju vakaru kopā ar grupu „Flame & Rolltones” un DJ Vento. Otro gadu no piektdienas līdz svētdienai Talsu tirgū norisināsies jau talsinieku lielu atsaucību guvušais pasākums „Tusiš iekš Tals Tirg”, kurā piektdienas vakarā uzstāsies tādi mākslinieki kā “Pienvedēja Piedzīvojumi” un Aigars Voitišķis, Čipsis un Dullais, Haralds Sīmanis, Rūdolfs Kugrēns ar stand up u.c.

Sestdienas rītu, 30. jūniju, iesāksim ar nebijušu modināšanu Talsu pilsētā “Rīta stundai zelts mutē”. Talsu pilsētas promenādē dižosies Talsu puses uzņēmēji, bet amatnieku tirgū katrs varēs atrast sev ko noderīgu un kārotu, savukārt programmā “Saules staru mirdzumā” Pilsētas laukumā uzmirdzēs mūsu puses talantīgākie dziedātāji un dejotāji, un īpašie viesi – Kašers, Jūtuberi un grupa “Olas”. Mazākie svētku dalībnieki tiek aicināti apmeklēt “Saules zaķu rotaļas” pie Talsu sporta nama, lai piedalītos dažādās aktivitātēs, radošās darbnīcās, kā arī izmēģinātu Talsu novada Sporta skolas sporta veidus. Sporta mīļotāji varēs līdzi just vai piedalīties skrējienā “Izskrien simts” un strītbola sacensībās, savukārt Sauleskalna estrādē vērot Latvijas spēkavīru čempionātu. Pie Ezeru laukuma sausu laikapstākļu gadījumā visas dienas garumā interesenti aicināti aplūkot skeiteru trikus. “Tusiņā iekš Tals Tirg” darbosies radio SWH jauno izpildītāju un grupu “Priekšnams” skatuve, kā arī iespēja, iepriekš piesakoties, piedalīties īpašajos restorāna seansos.

“Saulrieta mūziku” aicinām baudīt Pilsētas laukumā kopā ar šarmanto Ievu Kerēvicu un “Mirage Jazz Orchestra”, izpildītāju Ditu Belicku un noslēgumā arī indīroka grupu „Carnival Youth”. Pēc koncerta apmeklētāji aicināti piedalīties “Nakts burziņā ” ar grupu „Cits kvartāls” un DJ Robertu Lejasmeijeru, un vakara kulminācijā izbaudīt muzikālu strūklaku izrādi “Gaismu spēles Talsu ezerā”.

Svētdien, 1. jūlijā, ar devīzi “Veselā miesā vesels gars” sporta aktivitāšu cienītājus aicinām iesaistīties vēl citās sporta norisēs – makšķerēšanas sacensībās „Plunkšķis ausmā”, orientēšanās piedzīvojumā „Vai pazīsti Talsus?” un Latvijas čempionātā šosejas riteņbraukšanā. Svētku noslēgums Talsu tirgū ar vēlo branču.

pirms gada, 2018.06.28 07:00

Gunāram

Vai tad visur kur uz svētkiem ejiet veriet maciņu plaši vaļā un dāsni maksājiet? Ja rīko svētkus, tad ieejas biļetēm nav jābūt!

pirms gada, 2018.06.27 23:21

Ainārs

KAm tad ir jābūt? Vēl piemaksāt Jums la var atnākt? Jumpravas koncertu negribās redzet pa 6eiro?

pirms gada, 2018.06.27 23:34

Aināram

Kur kad un cikos būs Jumpravas koncerts pa 6 eiro? ☺

pirms gada, 2018.06.28 01:31

Aivars

Pameklē talāk informāciju par BDZ http://rundale.net/darza-svetki/#gallery-1

pirms gada, 2018.06.28 07:37

Bez cepšanās

Precizējums.
RUNDĀLES PILS DĀRZA SVĒTKI nav tas pats, kas RUNDĀLES NOVADA SVĒTKI.
NOVADA svētki jau bija 2.jūnijā un pasākuma dalībnieki tos varēja apmeklēt bez maksas, Tai skaitā, balli vakarā.
Savukārt, DĀRZA svētkus organizē Rundāles pils, nevis novada dome. Rundāles pils nav novada domes iestāde, bet gan Valsts iestāde. Starp citu, maksa ir noteikta par ieeju pils dārzā svētku laikā, nevis kā papildus maksa par pasākumu.

pirms gada, 2018.06.28 13:08

anika

bizness rullee. Jabrauc citaa dienaa, kad nav sveetku. starp citu, pirms 3, 4 gadiem tur biju, nekas iipas jau nebuus mainiijies, takaa veel kadu 5 gadus var nebraukt, un tad varees paskatities, kas tur mainiijies buus. tas drausmiigaas cilveku masas unn druuzmesanaas , tirgotaaji,., neko iisti redzeet ne mieriigi pastaigaat.

pirms gada, 2018.06.28 17:28

Eiropiets

Dura, kāds bizness? Tu vispār saproti kas un ko maksā?

pirms gada, 2018.06.28 17:43

apmeklētāja

Jauki pavadījām laiku, bērniem daudz priekšnesumu bija. Un manas jaunības laiku Jumpravas mūzika,
dziesmas. Biļetes cenas un mainīgie laika apstākļi nekādi nespēja sabojāt noskaņojumu un labi pavadītu dienu kopā ar draugiem un ģimeni. Lai visiem jauka nākamā nedēļa !

pirms gada, 2018.07.01 10:22

Eiro

Ja 6,-eiro par dārgu,lai redzētu 1,5 h garu brīnišķīgu Jumpravas koncertu un dziedātāju Markusu Rivu un baudīt parka skaistumu!Tad brauc uz Jelgavu Prāta vētras koncertu par 25,- vai 40,- eiro.Laikam arī šim pēc tavām domām jābūt par velti.Vispār par tik jocīgiem komentāriem arī derētu prasīt naudu!Ha-ha!

pirms gada, 2018.07.02 10:44

Vietējās ziņas