No janvāra īstermiņā Bauskas novada atkritumus varētu nogādāt «Getliņu» poligonā 15

Šā gada 31. decembrī tiks slēgts atkritumu poligons “Grantiņi”, kur līdz šim nonāca sadzīves atkritumi no visa Bauskas novada. Poligona kapacitāte esot izsmelta, bet skaidrības, kur atkritumi nonāks turpmāk, nav. Iespējams, īstermiņā atkritumus varētu nodot poligonā “Getliņi”, ziņo Zemgales reģionālā televīzija.

Zemgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā ir divi atkritumu poligoni. Atkritumu poligonā ''Grantiņi'', kuru 2017. gadā no ''Zemgales eko'' pārņēma Bauskas pašvaldības iestāde ''Vides serviss'', apglabāti 92 000 tonnu atkritumu. Jau 2018. gadā reģionālā vides pārvalde pieņēma lēmumu palielināt apglabāto atkritumu daudzumu līdz 96 000 tonnu, un šā gada nogalē tas arī būs sasniegts.

“Kalpošanas laiks ir 2019. gada 31. decembris, uz to laiku praktiski par 99% tiek aizpildīts gan tilpums, gan atkritumu kopējā masa poligonā,” norādīja SIA “Vides serviss” prokūrists Uģis Saukums.

Situācija daļēji skaidrojama ar to, ka ''Grantiņos'' netika izbūvēta atkritumu šķirošanas līnija,pie kā pašvaldība vaino Eiropas naudas dalītājus. “Eiropas fondu līdzekļus atdod ''Getliņiem''. Tad saprotiet... Nevar pašvaldība, kurā ir tikai 0,5% no visas Latvijas atkritumiem, viena pati to pacelt,” sacīja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs (Nacionālā apvienība).

Neviens gan īsti netika domājis, kur Bauskas novada iedzīvotāju saražotos sadzīves atkritumus likt janvārī. Sākotnēji baušķenieki cerējuši uz otru Zemgales atkritumu reģionā esošo poligonu Jelgavas novadā. Tomēr Vides pārvalde šādu ieceri noraidījusi, un arī poligona ''Brakši'' apsaimniekotājs ir kategoriski pret.

Jau pašreiz “Brakšos” atkritumi nonāk no gandrīz desmit pašvaldībām, bet šķirošanas līnijas uzlabošanas projektam finansējums esot atteikts.

“Pieņemot Bauskas atkritumus, mēs nevarēsim saglabāt šķirošanu savu novadu atkritumiem. Un līdz ar to vairāk tie tiks apglabāti, līdz ar to pieaugs atkritumu maksa. Būs vairāk dabas resursu nodoklis jāmaksā. Te jāskatās ir kompleksi,” skaidroja SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Alvils Grīnfelds.

“Šī problēma nebūs tikai mums divos poligonos. Tā skars visu Zemgali, un agrāk vai vēlāk tā var skart arī visu Latviju. Jo tikko mēs dzirdējām arī to, ka mūsu slavenajos ''Getliņos'' vietas, kur glabāt atkritumus, kļūst aizvien mazāk,” norādīja Zemgales plānošanas reģiona izpilddirektors Valdis Veips.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) skaidro, ka atkritumu apsaimniekošanā ir daudzpakāpju atbildība un pašlaik tiek strādāts pie jaunā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2021.-2028. gadam. Jauni poligoni gan būvēti netikšot, bet atkritumu plūsma tikšot sadalīta starp brīvajām vietām esošajos poligonos, ņemot vērā arī to, ka, palielinoties attālumam, palielinās arī izmaksas.

“Ir reģioni, kur diemžēl cilvēku skaits ir būtiski samazinājies, un arī tas prognozētais atkritumu daudzums nav. Piemēram, ir poligons ''Dziļā vāda'', kas ir netālu no Madonas. Tur ir ļoti daudz brīvas vietas. Tāpēc mums šobrīd vajag novērtēt, kur ir tā kapacitāte,” sacīja VARAM valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Kā reālāko īstermiņa risinājumu baušķeniekiem ministrija redz dokumentu sakārtošanu, kas šobrīd ir šķērslis, lai atkritumus no Bauskas novada varētu pieņemt ''Getliņu'' poligons.


Pievieno komentāru

Komentāri 15

tātad,

nerunājot nemaz par tādiem "novadiem" kā Rundāle, Vacumnieki un tiem līdzīgie, jau nedaudz lielākie,kā Bauska, un pat "plānošanas reģions", tādas lietas, kā atkritumu apsaimniekošana ir atstājis pašplūsmā, gan jau viss atrisināsies pats no sevis, par prioritātēm uzskatot "naudas apgūšanu" megaprojektos" gan arī tādos, kur skaidri redzama naudas izsaimniekošana. Šeit skaidri parādās, ka daudzo novadu, pat saglabājamo vadībā ir galīgi neprofesionāli karjeras cilvēki, kuru intereses ir paši saprotiet....

pirms gada, 2019.11.14 09:42

tā gan,

lauku cilvēciņi no zemākajiem slāņiem.

pirms gada, 2019.11.14 09:49

Piekrītu

Šis nu reiz, tiešām, ir kliedzošs piemērs tam, kā mūsu pašvaldības administrācija savā neaizskaramības apziņā neiespringst pat tik nopietnā jautājumā. Vai nav pienācis laiks to pūzni izkvēpināt?

pirms gada, 2019.11.14 10:49

Nepiekrītu

Iedomājies pretēju scenāriju: pašvaldības administrācija ieguldītu Grantiņos pāris miljonus eiro, lai izveidotu jaunu atkritumu apglabāšanas šūnu (lētāk tas mūsdienās neizmaksā). Vai esi padomājis, cik tādā gadījumā izmaksātu atkritumu apglabāšana (atkritumu izvešanas maksa iedzīvotājiem)? Getliņu variants izmaksā daudz lētāk.

pirms gada, 2019.11.14 11:11

Lietpratējam

Spriežot pēc profesionālās terminoloģijas (šūna), ierunājās administrācijas speciālists. Tad paskaidrojiet Bauskas novada iedzīvotājiem, cik maksās atkritumu vešana uz Getliņiem, par cik celsies katra iedzīvotāja maksājumi, cik ilgtermiņā "izdevīgi" tas mums visiem būs un cik ilgam laikam risinājums būs šie "bezizmēra" Getliņi. Un, vai par tām "šūnu" izmaksām jūs spriežat pēc kādiem reāliem aprēķiniem, vai tikai savas birokrātu apetītes apmēriem, kur visas cenas sākas tikai ar miljonu?

pirms gada, 2019.11.14 11:36

Fascinējoši

Tiklīdz uzraksta kāds, kam ir kaut neliela sajēga par tematu, tā tas ir administrācijas speciālists ar apetīti uz miljonu? Apbrīnojami.

pirms gada, 2019.11.14 12:22

SM

Šūnas izbūves izmaksas nav mazas, vai ir miljons grūti spriest, bet katrā ziņā tie noteikti nav mazāk kā 400 000. Bet šūna neko nedod, jo vēl ir jāšķiro un Bauskai tāda aprīkojuma nav un tas arī maksā $$. Atkritumu apsaimniekošana ir sarežģīta sistēma un sīks novads to nevar risināt, tāpēc jau virzās tikai uz pāris lielajiem poligoniem un iespējams dedzināšanu.
Starp citu, šis ir spilgts piemērs tam, ka mazie novadi nespēj stratēģiski plānot. Paskatoties visus plānus un nākotnes perspektīvas bija pilnīgi un 100% skaidrs, ka Bauskai nav nekādu izredžu ar savu mini poligonu, ja blakus ir Brašķi, bet tomēr tika iztērēti man šķiet ap 100 000 par to lai konsultanti plānotu jaunās šūnas izbūvi un šķirotavu. Nu lūk, šie 100 K varēja arī būt iztērēti savādāk Bauskā. Bet nu acīmredzot lokālpatriotisms un paļaušanās un veiksmi liedza izdarīt pareizo izvēli.

pirms gada, 2019.11.14 13:40

iedomājies

ir vēl trešais variants, par savu tiešo pienākumu nepildīšanu, ko daži uzskata par pakalpojuma sniegšanu, tā komanda, vai ticamāk "sekta" būtu jānomaina, bet nav jau kas nāk vietā. Tātad, valstī pietiktu ar "uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmu" novadu skaitu. Diez ko šajā sakarā plānoja "plānošanas reģions", vai tā ir tikai patversmes vieta caurkritušiem darboņiem?

pirms gada, 2019.11.14 15:29

Raimonds

file:///C:/Users/user/AppData/Local/Temp/akceptsgrantini-3.pdf Īstenībā jau bija pavisam cita iecere, tagad vienkārši esam pie sasistas siles , eko atkratījās , vides serviss jeb novads apņēmās.

pirms gada, 2019.11.14 12:33

varbūt savādāk?

bet atkritumu savākšana ir viens no pakalpojumiem ko valsts deliģējusi tieši pašvaldībām. Izskatās, "vietējā sekta" ar pašu iecelto "līderi" visu laiku domājusi savādāk, ka tieši valsts atrisinās šo "problēmu" vai vismaz piešķirs kārtējos miljonus "apgūšanai"

pirms gada, 2019.11.14 14:31

Žanis

Varbūt Bauskas Dzīve par šo var sagatavot kaut cik saprotamu skaidrojumu (intervijas, analīze, risinājumu varinati)?

pirms gada, 2019.11.14 17:25

Livingstons

"Bauskas Dzīve" saprotamu skaidrojumu par to uzrakstīja jau oktobra vidū. http://www.bauskasdzive.lv/projekts-vide-un-mes/katram-regionam-savs-atkritumu-poligons-181567 Vienkārši domes vadība tobrīd apgalvoja, ka nevajag tā rakstīt, visu varot sarunāt.

pirms gada, 2019.11.15 09:12

Žanna

OK, bet tagad situācija ir mainījusies. Gribam skaidrojumu!!!

pirms gada, 2019.11.15 11:00

žanīt

ja neesi vēl pamanījis, ir tāds pašreklāmas iknedēļas izdevums kā Bauskas Novada Vēstis, bezmaksas, bet gatavots par taviem nodokļiem. Tam arī vajadzētu prasīt visus tev interesējošos jautājumus, Bet kā gan prasīsi pats sev?

pirms gada, 2019.11.15 18:02

Visiem žaņiem un žanītēm

Gribas jau puslīdz objektīvu skaidrojumu, ne to pašvaldības izmelošanos, kur visi darītāji (nedarītāji) balti un pūkaini.

pirms gada, 2019.11.17 21:12

Vietējās ziņas