No pirmdienas «Covid-19» testu varēs veikt vien ar ārsta nosūtījumu 14

No pirmdienas, 26. oktobra, valsts apmaksātu «Covid-19» testu varēs veikt tikai ar ārsta nosūtījumu, informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne.

Viņa paskaidroja, ka ar šādu soli VM centīsies panākt, ka «Covid-19» testēšana ir mērķtiecīgāka un to pēc iespējas drīzāk saņem cilvēki, kuriem tas ir visvairāk nepieciešams, piemēram, cilvēki ar saslimšanas simptomiem.

Vienlaikus novērots, ka pašlaik sacelta nepamatota ažiotāža un cilvēki pastiprināti piesakās «Covid-19» testiem, tā radot neadekvātu slogu testēšanas kapacitātei, kas līdz ar to var nepildīt savu primāro mērķi – laikus testēt cilvēkus ar saslimšanas simptomiem, lai mazinātu tālāku nekontrolētu vīrusa izplatību sabiedrībā. Šādi mākslīgi tiek pagarināta rinda un ir apgrūtinātas iespējas uz testēšanu tikt cilvēkiem ar saslimšanas simptomiem. Speciālisti uzsver un atgādina – ja cilvēkam ir saslimšanas simptomi, viņam nekavējoties jāpaliek mājās un pēc tam jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš izvērtēs «Covid-19» testa nepieciešamību.

A. Strapcāne atzīmēja, ka Latvijā pašlaik veiktais testēšanas apjoms ir optimāls un, salīdzinot ar citām valstīm, piemēram, Vāciju, Lietuvu, Igauniju, Somiju, ir pat lielāks (41. nedēļā Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju veikti 1421,8 testi, salīdzinājumam Vācijā – 1320, Lietuvā – 1367, Igaunijā – 1076, Somijā – 1382).
«Vēlamies šādu testēšanas apjomu pēc iespējas saglabāt, vienlaikus nodrošinot, ka primāri valsts apmaksāti testi ir cilvēkiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams. Šāda kārtība, ka uz valsts apmaksātiem testiem var pieteikties ar ārsta nosūtījumu, jau kopš oktobra sākuma darbojas arī Igaunijā,» teic A. Strapcāne.

«Covid-19» laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins Latvijas Televīzijai pauda, ka vidējā kapacitāte ir 6000 un pat vairāk izmeklēto cilvēku, taču jāiegaumējot, ka izmeklējumi neesot lēti – valstij dienā tie izmaksā ap 200 000 eiro.  Pašos pandēmijas pirmsākumos, martā, «Covid-19» analīžu paņemšana un apstrāde mēnesī valstij izmaksāja nepilnu pusmiljonu eiro, bet kopš aprīļa katru mēnesi tam tērēti vairāk nekā divi miljoni eiro. Kopā līdz šim iztērēti vairāk nekā 11 miljoni eiro, neskaitot septembri un oktobri, kad testēšanas jauda pieaugusi vairākkārt. Datu par šiem rudens mēnešiem vēl nav.

Jaunpieņemtā kārtība paredz – ja cilvēkam būs aizdomas par «Covid-19» saslimšanu, vispirms būs jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi. Ja ārstniecības persona, uzklausot pacientu par viņam esošajiem slimības simptomiem, lems, ka tests ir nepieciešams, tiks izrakstīts e-nosūtījums. Pēc tam, pašam cilvēkam zvanot pa tālruni 8303, viņš tiks pierakstīts rindā uz testa veikšanu pēc iespējas drīzāk. Tā kā ir garas rindas, kopā ar laboratorijām tiek meklēti risinājumi, kas ļautu pierakstīt cilvēkus ar ārsta nosūtījumu prioritāri.

Ceturtdien, piesakoties vēl uz valsts apmaksātu «Covid-19» testu neatkarīgi no slimības pazīmēm, Rīgā nācās gaidīt piecas līdz astoņas dienas, bet Jelgavā visilgāk – 11 dienas.

Mūspuses ģimenes ārsti ir vienisprātis, ka lietderīgi būtu atvērt testēšanas punktus arī reģionos. Rundāles novada mediķe Sandra Lapsa-Ārente uzskata, ka reģionos piemērotākie būtu siekalu testi, jo tad nevajadzētu īpašu laborantu, kurš noņem uztriepi, būtu nepieciešams vien savākšanas punkts.

«Cilvēkam izsniedz stobriņu, viņš mājās vai automašīnā iespļauj un pēcāk savākto materiālu nogādā analīžu pieņemšanas vietā. Turklāt spļaušana ir mazāk nepatīkama par rīkles un deguna kairinājumu. Tas, kas tagad darās, tik tiešām nav normāli – milzīgas rindas, kurās, iespējams, jau stāvot, viens otru aplipina, tālab jāpanāk kāds mehānisms, kas šo regulētu un novērstu,» bilst S. Lapsa-Ārente.

Viņa pieļauj, ka viens no iemesliem, kādēļ siekalu testus nepopularizē, ir to dārdzība. Runām, ka tie ir neprecīzi, ģimenes ārste nepiekrīt. Viņas praksē bijis pacients, kuram pirmajā vilnī pēc kontakta ar «Covid-19» pozitīvu personu E. Gulbja laboratorijā arī tika diagnosticēta jaunā vīrusa saslimšana. Pacients nav vēlējies 14 dienas pavadīt mājās un nākamajā dienā jau par maksu nodevis analīzes Centrālajā laboratorijā, kur testēšanas rezultāti «Covid-19» klātbūtni nav apstiprinājuši. «Materiālu paņēma no mutes un deguna, metode bija viena un tā pati, bet rezultāts bija atšķirīgs. Kuram lai mēs ticam?! Tāpēc pagaidām neviena pārbaude nav simtprocentīgi precīza. Tagad viss ir Dieva rokās, jo dari, ko darīdams, vienalga kovids iet uz priekšu visā pasaulē. Pētījumi liecina, ka šo slimību sasirgst arī otro reizi – tas nozīmē, ka noturīga imunitāte neveidojas, līdz ar to nav ticības vakcīnas izveidei,» pārdomās dalās S. Lapsa-Ārente.

Viņasprāt, jaunā kārtība, kad ģimenes ārsts izraksta nosūtījumu uz «Covid-19» analīzēm, situāciju pašas praksē nesarežģīšot. «Ja cilvēkam ir kaut kādi simptomi vai viņš ir bijis kontaktā ar inficētu personu, šo informāciju ģimenes ārstam var paziņot telefoniski un elektroniski iegūt nosūtījumu. Arī pašā sākumā bija šāda kārtība, turklāt nosūtījumā bija jāieraksta pacienta tālrunis, un laboratorijas darbinieks dienas laikā sazinājās ar cilvēku un piedāvāja tuvāko laiku un vietu, kur noņemt paraugus,» stāsta S. Lapsa-Ārente.
Citās domās ir Bauskas novada ģimenes ārste Marija Bosko. Viņa uzskata, ka pirms tam pacients ir jāredz, un tas savukārt apdraudot gan pašus mediķus, gan arī citus pacientus. «Tagad sistēma ir pavisam dulla, cilvēku nodaļā nevar stacionēt, ja viņam nav veikts «Covid-19» tests, taču kur viņu guļošu ar kustības traucējumiem es varu aizsūtīt veikt analīzes?! Jāiegaumē, ka pastāv arī citas saslimšanas un nevar kardināli pa priekšu izvirzīt saukli «Covid-19»,» pārliecināta M. Bosko.

Jaunajai sistēmai sākot strādāt, Veselības ministrija kopā ar ģimenes ārstiem to analizēs, lai saprastu, cik efektīvi tā strādā, vai nepieciešami uzlabojumi utt. Pēc tam tiks pieņemts lēmums par turpmāko rīcību. «Vienlaikus rēķināmies, ka atsevišķās dienās varētu samazināties veikto «Covid-19» testu skaits, kā arī pieaugt pozitīvo testu skaits, jo testētas tiks precīzākas mērķa grupas. Mērķis nav mākslīgi samazināt testēšanas apjomu, bet nodrošināt, ka cilvēki, kuriem tests ir pamatoti nepieciešams, varētu to saņemt pēc iespējas drīzāk,» skaidro VM pārstāve A. Strapcāne.

Ja cilvēkam nebūs saslimšanas simptomu un cita pamatota iemesla testa veikšanai, viņam būs iespēja individuāli pieteikties testam, gaidot rindā ilgāku laiku un pašam sedzot testēšanas izmaksas. Tas nozīmē, ka valsts neapmaksās testus cilvēkiem, kuri, piemēram, testu vēlētos veikt, lai dotos ceļojumā uz Igauniju.

No pirmdienas, 26. oktobra, E.Gulbja laboratorijā bez ģimenes ārsta nosūtījuma «Covid-19» analīzes varēs nodot par 53 eiro, Centrālajā laboratorijā par brīvprātīgi nodotajām analīzēm vajadzēs maksāt 45 eiro, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» laboratorijā – 38,83 eiro, ziņo aģentūra LETA.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Skolnieciņš no svētbirzs

Siltais rudens ir beidzies. Ziema tuvojas un kovids (Covid-19) min mums uz papēžiem. Tieši šajā saltajā laikā mums ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Lai mazinātu kovid (Covid-19) saslimstību, ievērosim visus valdības uzliktos ierobežojumus un ārstu rekomendācijas. Lietosim sejas maskas un roku dezinfekcijas līdzekļus. Centīsimies ievērot 2 metru distanci publiskajās vietās. Būsim apzinīgi, iejūtīgi un saprotoši. Dzīvosim saticīgi. Nekašķēsimies. Vairosim pozitīvās enerģijas sev apkārt. Pasargāsim sevi un sev tuvākos. Ielaidīsim Dabas Mātes spēku sevī. Dzersim zāļu tējiņas ar medu. Domāsim pozitīvas domas. Valkāsim dzintara krelles ar senlatvju spēka zīmēm. Iedegsim zaļu svecīti uz palodzes par godu Dabas Mātei. Cienīsim un mīlēsim Dabas Māti, jo Dabas Māte mums visiem ir devusi dzīvību. Dabas Māte ir mūsu radītājā. Mēs visi esam Dabas Mātes bērni. Dabas Māte mūs mīl un vienmēr uzklausa. Lai ticība Dabas Mātei mums kalpo par bruņām un vairogu! Šajā pārbaudījumu laikā lūgsim Latvju Dievus – mūsu zemītes aizstāvjus! Lūgsim savu senču spēku un varenību. Ticēsim labajam. Aizlūgsim Latvju Dievus pār mūsu tautas veselību. Lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu, lai kovids (Covid-19) tiktu uzveikts un padzīts prom no mūsu mīļās zemītes! Lūgsim Veļu Māti, lai mums tiek dots ilgs mūžs! Lūgsim Laimu, lai mums laba veselība un laimīga dzīvošana! Lai Latvju Dievi mūs svētī! Lai Latvju Dievi stāv mums klāt!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.25 14:01

Amen

Geibu pajautāt,, kur tās sēnes dabot..

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.25 18:56

skolnieciņam

kaut ko stulbāku neesmu lasījusi.pērkons debesu tēvs ,dabas mātei kaut kas jālūdz.Varbūt vienkārši Dievam jālūdz viss.Skolnieciņ,lūdz savus izdomātos tēlus,bet neaicini darīt to citus.Nu tāda pamācība.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.25 16:31

jautājums?

Covid slimnieku skaits pēc šo, VM izdomāto noteikumu pieņemšanas, samazināsies vai pieaugs? Izskatās, "uz papīra" samazināsies, jo cilvēki diez vai ies to birokrātisko ceļu līdz analīzēm, bet būs arī tādi, kas gaidot pie ģimenes ārsta un slimi būdami, iespējams, aplipinās daudzus ārstu apmeklētājus ar citām kaitēm gaidot uz pieņemšanu, it sevišķi redzot pie mums esošo "masku kultūru", kad tā tiek kārtējo reizi izvilta no kabatas tieši pirms obligātas vajadzības, esot vietās, kur tos 2 m nav iespējams ievērot

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.25 16:50

mājas zoologs

Jau tagad uz Covid analīzi jāgaida 4 dienas + divas, kamēr paziņo rezultātu. Un kas notiks turpmāk? iedomāties - o Bože, moi!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 01:12

prātnieks

Veselības problēmas veiksmīga "norakšana'' no veselības ministres puses = mazāk ciparu un veiksme zārciniekiem... Lipināsim citus nezinot - tās lozungs no pirmdienas rīta pateicoties - kam?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.25 18:58

Upmalniece

Tev taisnība , prātniek! Ministre ir nepārprotami pateikusi, ka izdzīvos tikai stiprākie. Lai slavēts Čārlzs Darvins!

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 01:03

sara

Rīt mazie bērni ies uz skolu. Skaidrs, ka viņi saslimst reti. Bet skolotāji? Kā varu būt droša, ka mana bērna skolotājiem nav Covid?

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 01:22

atkal

Kāpēc Jūs uzskatāt, ka valdība ir atbildīga par to, ka Jūs salimsiet vai nē? Atbildība sākas ar cilvēku pašu. Uzsveru- pašu. Un, ja kāds skraida apkārt slims vai bez maskas, tā nav valdības atbildība. Redziet to, ka nav jāmaksā par analīzēm pašiem, priecājieties, ka mums slimnīcās vēl smagi slimo slimnieku gultu limits nav sasniegts utt. Un sāciet vienreiz pieaugt- pasaule sākas ar jums

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 08:47

prātnieks papildus

atkal un prātnieks -
Es vēlēju savus vadoņus un maksāju nodokļus ar nolūku - manis vēlētie un samaksātie veiks savu darbu - rūpēsies arī par manām interesēm. Tas ir visu valstu pienākums.
Atcerieties vēsturi - PSRS sabruka tad kad PSRS pilsoņi saprata, ka tur augšas par viņiem nu nekādi neinteresejas, nerūpējas. Tad pilsoņi pateica: ejiet projām vai mēs jūs atstājam vienus Kremlī ...

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 11:42

Covid

Ceturtā daļa baušķenieku strādā Rīgā, sestdienās, svētdienās baušķi mudž galvaspilsētas lielveikalos un Jūs gribat apgalvot, ka te ir no 1-5 saslimušie? Turklāt ir personas, kas devušās ārzemju ceļojumos skolēnu brīvlaikā. Te nu jāpiekrīt, nav testu, nav arī saslimušo.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 09:20

bum

Visu šo murgu varētu salīdzināt ar psihiatriskās slimnīcas infekcijas nodaļu.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 10:50

VM nulle

Veselības ministre tik svepst un murmulē kaut ko, jēgas nekādas. Ierobežojumu konkrēta plāna nav. Tāpēc arī ticības nav. Pavasara veiksmes stāstu piedēvēja sev, kur tad tagad veiksme pazudusi.

pirms 7 mēnešiem, 2020.10.26 13:37

ludmila

kā es varu nodot uz cov19 ar ārsta nosūtijumu, pa tel. nepieņem

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.16 12:42

Vietējās ziņas