Nolietotās riepas Beku mežā, iespējams, nonākušas no kāda autoservisa

Bauskas novadā pagājušajā nedēļā fiksēta kārtējā dabas piesārņošana – Beku mežā Bauskas novadā izgāztas riepas. 18. jūlijā informācija nodota Bauskas novada Pašvaldības policijai, portālu informēja Arlita Dolgā, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja prevencijas grupas inspektore.

Kāds lasītājs apgalvo, ka riepas mežā esot no pērnā gada. Bauskas pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis, izpētot dokumentus, to apstiprina – ap 60 riepu, par kurām ziņots, Beku mežā ir jau no pagājušā gada. Aiz rokas neviens neesot pieķerts, visticamāk, tas varētu būt kāds autoserviss, kas riepas uzkrāj un tad šādā veidā atbrīvojas no tām visām. Diez vai kāds brauks no Latvijas otras puses, analizē B. Ostrovskis, tas ir kāds vietējās apkaimes zinātājs. Riepas izmestas uz privātpersonai – gados cienījamai kundzei – piederoša zemesgabala, viņa jau nevar uzlikt barjeru, aizšķērsojot ceļu, pa kuru daudzi pārvietojas, apmeklējot mežu. Ja neatrod vainīgo, tad soda īpašnieku. Tas šoreiz nebūtu adekvāti, jo kundze taču nespēj nostāvēt pie katra koka.

Lietvedībai atvēlētie deviņi mēneši būs pagājuši 2. augustā. «Šo lietu janvārī aizsūtījām uz administratīvo komisiju izbeigšanai sakarā ar to, ka zeme, uz kuras izgāztas riepas, pieder sirmgalvei, kam jau vairāk nekā 80 gadu. Mēs ar viņu aprunājāmies, viņa par riepām neko nezinot. Mūsuprāt, nebūtu cilvēcīgi un loģiski uzlikt tik vecam cilvēkam sodu,» stāsta B. Ostrovskis. Pašlaik ir laiks līdz 2. augustam atrast vainīgo. Tomēr Pašvaldības policijas priekšnieks ir skeptiski noskaņots par pozitīvu rezultātu. «Diezgan tumša lieta,» rezumē B. Ostrovskis.

Formāli pēc likuma īpašniekam būtu jāaizvāc šīs riepas, tomēr ir arī cilvēciskais faktors, uzsver Pašvaldības policijas priekšnieks. Te ir dilemma – nebūtu pareizi vecam cilvēkam prasīt maksāt, tomēr –, ja pašvaldība par savu naudu aizvāc, likumpārkāpēji var nopriecāties par to un tādā garā turpināt. «Runāšu domē, lemsim, ko darīt šajā situācijā,» skaidro B. Ostrovskis.

Citi ir bezatbildīgi – «kamdēļ man ko maksāt par atkritumiem, ja agri vai vēlu pašvaldība novāks?!» «Daudziem jau gada griezumā esam likuši par pienākumu noslēgt līgumu par atkritumu apsaimniekošanu, daudzi to ir izdarījuši, arī lauku teritorijās ir noslēguši līgumu ar «Vides servisu». Tomēr, cik intensīvi un kārtīgi viņi nodod atkritumus apsaimniekošanas uzņēmumam, neņemos spriest,» analizē Pašvaldības policijas priekšnieks.

Atkritumu apsaimniekošanas likuma 16. panta pirmās daļas 1. punkts noteic, ka atkritumu radītājiem ir pienākums slēgt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju. Pēc  Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. panta otrās daļas «Par sadzīves atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā» pienākas sods: fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, savukārt juridiskām – no 430 līdz 1400 eiro, stāsta Pašvaldības policijas priekšnieks. Bet tādā gadījumā tas ir Valsts policijas kompetencē. «Nav garantijas, ka atradīsim vainīgos, mēs jau nevaram taisīt slēpņus un dežurēt visu laiku mežā,» tā B. Ostrovskis.

Kā «Bauskas Dzīvei» paskaidroja SIA «Vides serviss» klientu apkalpošanas speciāliste Līga Turka, Bauskā ir iespējams nodot riepas. To var izdarīt Biržu ielā 8b. Vieglās automašīnas riepas pieņem par 1,20 eiro ar PVN par vienu riepu. Varot atvest kaut vienu un uz vietas samaksāt, nav obligāti jānāk norēķināties uz «Vides servisa» biroju.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas