Noslēdzas militārās mācības «Namejs 2020»

Svētdien, 27. septembrī, noslēdzās Zemessardzes 1. Rīgas brigādes dalība militāro mācību ciklā «Namejs 2020». Mācību laikā Zemessardzes 1. Rīgas brigādes vienības sekmīgi trenējās aizstāvēt galvaspilsētu no pretinieka – tika veiktas patruļas, ierīkoti slēpņi, patruļbāzes un kontrolpunkti, kā arī pirmo reizi veikta neplānotā kaujas gatavības pārbaude, informē Zemessardzes 1. Rīgas brigāde.
Mācību laikā arī tika apmācīti 1. Rīgas brigādes rezerves karavīri, kas mācību noslēgumā tika iekļauti kopīgo uzdevumu izpildē brigādes bataljonos. Tāpat sekmīgi tika trenēta Zemessardzes 1. Rīgas brigādes, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un  NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas savstarpējā sadarbība, rezumē Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris.

Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona komandieris majors Kaspars Kokins un bataljona virsseržants Helmuts Dežurovs «Bauskas Dzīvei» stāsta par mācību noslēgumu Rīgā, Zaķusalā. 53. kājnieku bataljons galvaspilsētā ar tehniku ieradies jau 26. septembrī. Tad Zaķusalā izveidojuši nometni, veikuši pirmsvingrinājuma sagatavošanās darbus. Naktī aktuāla bijusi bāzes aizsardzība, tāpēc gulēšana sanākusi maiņās. Bija jāpatrulē. «Pretinieks ar četrām kaujas mašīnām pārvietojās pa ceļu, tādēļ mūsu zemessargi sagatavoja prettanku mīnu,» stāsta vīri.

Kad pretinieku patruļa pietuvojusies spridzekļa vietai, pirmā mašīna tika iznīcināta. Pēc sprādziena tika atklāta uguns, lai iznīcinātu pretiniekus. Savukārt ienaidnieks pēc mašīnas iznīcināšanas izvērtās ķēdē un atklāja uguni uz pozīcijām. «Kad pretinieku uguns kļuva nospiedoša, zemessargi izsauca artilērijas atbalstu un izmeta dūmu granātas, lai veiktu spēku pārvietošanu,» notikumus apraksta K. Kokins un H. Dežurovs.

Zemessargi izmantoja apvidus īpašības – ieņēma pozīciju aiz uzkalniņa. Kad uguns tika pārtraukta, tad bataljona vīri un sievas no paugura sāka uguns triecienu pa pretinieka transportlīdzekļiem. Kad ienaidnieks bija novājināts, tad sabiedroto spēki ar bruņutransportieriem «LAV-III» pārņēma kontroli pār kaujas lauku, iznīcinot pretinieku. Kaujas lauks tika atbrīvots, lai var nosēsties helikopters. «Mūsējie pārstāja šaut un aprūpēja ievainotos,» mācību norisi ieskicē vīri. Tad ieradās Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopters «Mi-17». Bauskas 53. kājnieku bataljona zemessargi spēlēja cietušos, tādēļ dažiem bija iespēja izlidot ar helikopteru. Tāda laime bija arī rezerves karavīram Mārtiņam Krustam. Pēc ievainoto evakuācijas mācības noslēdzās.

«Bataljons pirmo reizi pēc atjaunošanas piedalījās šādā operācijā, kur tika pārbaudītas pārvietošanas spējas, sadarbība, kā arī zemessargu mobilizācijas spējas. Galvenais uzdevums – apziņot zemessargus, lai viņi ierastos noteiktā laikā. Tas izdevās. Paldies Bauskas, Vecumnieku, Iecavas un Rundāles novada uzņēmējiem, kas darbdienās ļāva saviem darbiniekiem zemessargiem iesaistīties valsts aizsardzībā. Bez darba devēju atbalsta un sapratnes kopējo mērķi – valsts drošību – neizdotos sasniegt. Turklāt šīs mācības bija kā eksāmens, noslēgums ciklam. Paldies arī visiem, kas ļāva darboties savu īpašumu teritorijā, tādējādi ļaujot vingrināties nezināmā apvidū,» analizē K. Kokins. 

Paši zemessargi pēc mācībām secinājuši, ka «aizvien aug profesionāli, attīstās kā komanda un arī individuāli». Svarīgi iemācīties kopdarbību, iepazīt citam citu, jo, sanākot kopā, ir nepazīstami, jāiemācās sadarboties un sadzīvot. Arī tehnika nevienā brīdī neesot pievīlusi. Šonedēļ laiks tiks veltīts tās apkopei.

«Bataljona karavīri un zemessargi ir labi pastrādājuši, tāpēc bataljons gatavojas gadadienai 17. oktobrī, kad cildinās labākos un sadarbības partnerus. Mērķis mums visiem ir kopējs – droša, pārtikusi Latvija. Sadarbība nosaka reaģēšanas ātrumu. Zemessardze, ja vajag, iesaistās arī dabas un tehnoloģisku katastrofu gadījumos. Kopā katrs pa riekšavai var sanest pat kalnu kopējam mērķim,» uzskata K. Kokins.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas