Noslēdzas militārās mācības «Namejs 2020» 1

Svētdien, 27. septembrī, noslēdzās Zemessardzes 1. Rīgas brigādes dalība militāro mācību ciklā «Namejs 2020». Mācību laikā Zemessardzes 1. Rīgas brigādes vienības sekmīgi trenējās aizstāvēt galvaspilsētu no pretinieka – tika veiktas patruļas, ierīkoti slēpņi, patruļbāzes un kontrolpunkti, kā arī pirmo reizi veikta neplānotā kaujas gatavības pārbaude, informē Zemessardzes 1. Rīgas brigāde.
Mācību laikā arī tika apmācīti 1. Rīgas brigādes rezerves karavīri, kas mācību noslēgumā tika iekļauti kopīgo uzdevumu izpildē brigādes bataljonos. Tāpat sekmīgi tika trenēta Zemessardzes 1. Rīgas brigādes, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un  NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas savstarpējā sadarbība, rezumē Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris.

Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. kājnieku bataljona komandieris majors Kaspars Kokins un bataljona virsseržants Helmuts Dežurovs «Bauskas Dzīvei» stāsta par mācību noslēgumu Rīgā, Zaķusalā. 53. kājnieku bataljons galvaspilsētā ar tehniku ieradies jau 26. septembrī. Tad Zaķusalā izveidojuši nometni, veikuši pirmsvingrinājuma sagatavošanās darbus. Naktī aktuāla bijusi bāzes aizsardzība, tāpēc gulēšana sanākusi maiņās. Bija jāpatrulē. «Pretinieks ar četrām kaujas mašīnām pārvietojās pa ceļu, tādēļ mūsu zemessargi sagatavoja prettanku mīnu,» stāsta vīri.

Kad pretinieku patruļa pietuvojusies spridzekļa vietai, pirmā mašīna tika iznīcināta. Pēc sprādziena tika atklāta uguns, lai iznīcinātu pretiniekus. Savukārt ienaidnieks pēc mašīnas iznīcināšanas izvērtās ķēdē un atklāja uguni uz pozīcijām. «Kad pretinieku uguns kļuva nospiedoša, zemessargi izsauca artilērijas atbalstu un izmeta dūmu granātas, lai veiktu spēku pārvietošanu,» notikumus apraksta K. Kokins un H. Dežurovs.

Zemessargi izmantoja apvidus īpašības – ieņēma pozīciju aiz uzkalniņa. Kad uguns tika pārtraukta, tad bataljona vīri un sievas no paugura sāka uguns triecienu pa pretinieka transportlīdzekļiem. Kad ienaidnieks bija novājināts, tad sabiedroto spēki ar bruņutransportieriem «LAV-III» pārņēma kontroli pār kaujas lauku, iznīcinot pretinieku. Kaujas lauks tika atbrīvots, lai var nosēsties helikopters. «Mūsējie pārstāja šaut un aprūpēja ievainotos,» mācību norisi ieskicē vīri. Tad ieradās Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku helikopters «Mi-17». Bauskas 53. kājnieku bataljona zemessargi spēlēja cietušos, tādēļ dažiem bija iespēja izlidot ar helikopteru. Tāda laime bija arī rezerves karavīram Mārtiņam Krustam. Pēc ievainoto evakuācijas mācības noslēdzās.

«Bataljons pirmo reizi pēc atjaunošanas piedalījās šādā operācijā, kur tika pārbaudītas pārvietošanas spējas, sadarbība, kā arī zemessargu mobilizācijas spējas. Galvenais uzdevums – apziņot zemessargus, lai viņi ierastos noteiktā laikā. Tas izdevās. Paldies Bauskas, Vecumnieku, Iecavas un Rundāles novada uzņēmējiem, kas darbdienās ļāva saviem darbiniekiem zemessargiem iesaistīties valsts aizsardzībā. Bez darba devēju atbalsta un sapratnes kopējo mērķi – valsts drošību – neizdotos sasniegt. Turklāt šīs mācības bija kā eksāmens, noslēgums ciklam. Paldies arī visiem, kas ļāva darboties savu īpašumu teritorijā, tādējādi ļaujot vingrināties nezināmā apvidū,» analizē K. Kokins. 

Paši zemessargi pēc mācībām secinājuši, ka «aizvien aug profesionāli, attīstās kā komanda un arī individuāli». Svarīgi iemācīties kopdarbību, iepazīt citam citu, jo, sanākot kopā, ir nepazīstami, jāiemācās sadarboties un sadzīvot. Arī tehnika nevienā brīdī neesot pievīlusi. Šonedēļ laiks tiks veltīts tās apkopei.

«Bataljona karavīri un zemessargi ir labi pastrādājuši, tāpēc bataljons gatavojas gadadienai 17. oktobrī, kad cildinās labākos un sadarbības partnerus. Mērķis mums visiem ir kopējs – droša, pārtikusi Latvija. Sadarbība nosaka reaģēšanas ātrumu. Zemessardze, ja vajag, iesaistās arī dabas un tehnoloģisku katastrofu gadījumos. Kopā katrs pa riekšavai var sanest pat kalnu kopējam mērķim,» uzskata K. Kokins.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Skolnieciņš no svētbirzs

Manuprāt, 2020. gada 3. decembrī Saeimas pieņemtais likums “Par valsts aizsardzības mācību un Jaunsardzi” ir ļoti pretrunīgs. No vienas puses, mums pašiem ir jārūpējas par valsts drošību. Neviens cits izņemot mūs pašus valsti jau nesargās. Bez šaubām, veicināt jaunatnes patriotismu un lojalitāti Latvijai ir ļoti pozitīvi. Ja mēs gribām saglabāt latvietību, tad mums ir jāmāk nosargā savu zemi. Tas ir nācijas izdzīvošanas jautājums. No šāda skatpunkta aizsardzības mācības apguve 10. un 11. klašu vidusskolēniem, kā arī 2. un 3.kursa arodskolu audzēkņiem ir vēlama. No otras puses, aizsardzības mācība ir bezjēdzīga naudas šķērdēšana un ņirgāšanās par sabiedrības zemākajiem slāņiem. Pirmkārt, skolotāju atalgojums ir neapmierinoši zemā līmenī! Pedagogu minimālās algas likme ir nieka 790€ bruto mēnesī. Pat parastam ierindas karavīram maksā 900€ neto mēnesī. Protams, skolotājiem ir pieejamas pašvaldības piemaksas pie algas, taču pat ar piemaksām algas ir zemas. Pašlaik vidējā mēnešalga Latvijā ir 1118€ bruto. Bez šaubām, ne visi pedagogi ir nabagi. Spriežot pēc VID Publiskās datu bāzes valsts amatpersonu deklarācijām, eksistē arī finansiāli labi situēti skolu direktori un mācību pārziņi. Kā var prasīt no skolotājiem kvalitāti, ja algas ir tik zemas? Otrkārt, mūsu valstī ir ļoti daudz sociālu problēmu! Sabiedrība ir ļoti noslāņojusies. Ekonomiskā plaisa starp eliti un trūcīgajām personām ir milzīga. Vārdu sakot, ēdušais neēdušo nesaprot. GMI pabalsts 2020. gadā ir 64€ (pašvaldības šo pabalstu liek atstrādāt). Trūcīgā statuss 2020. gadā ir 128,06€. Un minimālā vecuma pensija 2020. gadā ir 80€. Labāk lai valdība šīs problēmas atrisina nekā par Tēvzemes mīlestību filozofē. Treškārt, militarizēta sabiedrība ir solis tuvāk autoritāram valsts režīmam! Protams, Latvijai nedz autoritārisms, nedz totalitārisms nedraud, jo mums ir ļoti demokrātiska un atvērta sabiedrība. Tomēr aizsardzības mācība var būt nopietns pacifistu cilvēktiesību pārkāpums. Pēc manām domām, katram cilvēkam ir jādod izvēles brīvība. Ne visi grib būt armijnieki. Labāk ir dzīvot ar mieru sirdī nevis ar naidu galvā. Ļaunums vairo ļaunumu. Nesēsim ļaunumu un nebaudīsim tā asos augļus! No sabiedrības zemāko (nabadzīgāko) slāņu skatpunkta aizsardzības mācība ir neētiska un neracionāla ierobežotā valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšana. Lai arī kā būtu, saglabāsim cerību uz labāku nākotni. Būsim saticīgi. Dzīvosim draudzīgi. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Atcerēsimies sentēvu pagāniskās tradīcijas un godāsim Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi mūs sargā! Lai Latvju Dievi mūs svētī!
Ar mīlestību pret Latviju, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Latvija #latvietība #patriotisms #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #mīlestība #cieņa #iecietība #pagāni #svētbirzs #Skolnieciņš #VALSTSGRIBA

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.18 19:27

Vietējās ziņas