Operatīvie dienesti aicina: «Nestājies ceļā. Palīdzi tiem, kas palīdz!»

Valsts policija sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) 11. decembrī sāka drošības kampaņu «Nestājies ceļā. Palīdzi tiem, kas palīdz!». Kampaņa ilgs mēnesi un sabiedrībai atgādinās par operatīvo transportlīdzekļu steigšanās iemesliem un to, kādēļ dienestiem ir ļoti svarīgi galamērķī ierasties laikus, aicinot ikvienu rīkoties, lai neaizkavētu operatīvo transportu.

Latvijā ir vairāk nekā 800 tūkstoši autovadītāju, tomēr jāsecina, ka daļa šoferu izturas bezatbildīgi pret ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, tostarp ceļa došanu operatīvajam transportlīdzeklim. Noteikumu neievērošana tieši pret operatīvo transportlīdzekli ir potenciāli draudi sabiedrībai, jo to izsaukumi saistīti ar dzīvības glābšanu. Autovadītāju attieksme, noteikumu nezināšana vai to neapzināta aizmiršana var būt apdraudējums kopējai satiksmes, sabiedrības drošībai un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, uzsver Līna Kaļķe, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.
Brīžos, kad operatīvais transports – Valsts policija (VP), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) – steidzas palīgā, lai glābtu kāda dzīvību vai nodrošinātu sabiedrības drošību, ātra un efektīva pārvietošanās ir būtiska. Iemesli, uz kurieni dodas palīgā un steidzas operatīvais transports, ir dažādi, tomēr visās situācijās izšķiroša var būt katra minūte. NMPD mediķi visbiežāk steidz palīgā situācijās, kad ir bezsamaņa, sirdsdarbības apstāšanās; smagas traumas, spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību; pēkšņi dzīvību apdraudošas saslimšanas – infarkts, insults. VP visbiežāk steidzas šādās situācijās: zādzībās, konfliktsituācijās, ceļu satiksmes negadījumos. Savukārt VUGD glābēji visbiežāk dodas palīgā ugunsgrēkos, glābšanas darbos ar tehnisko palīdzību, sniegt palīdzību citiem dienestiem, uzskaita Krista Andersone, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.
Būtiski ir netraucēt operatīvajam dienestam nokļūt galamērķī gan uz ceļa, gan māju pagalmos. Operatīvo dienestu transportam, kad tas dodas izsaukumā, traucē tās automašīnas, kuras stāvēšanai nepareizi novietotas pagriezienu vietās, krustojumos, ceļa sašaurinājumos, kā arī tiešā mājas tuvumā.

Pagalmā automašīnas ir jānovieto atbilstoši satiksmes organizācijai, ja tāda ir (parasti ir tikai jauno ēku pagalmos) vai ievērojot vispārējos ceļu satiksmes noteikumus par apstāšanos un stāvēšanu. Nekādā gadījumā nav pieļaujams novietot auto stāvēšanai brauktuvju krustošanās vietās vai pretim namu kāpņu telpām. Tie paši nosacījumi attiecas arī uz dzīvojamajām zonām. Automašīnas ir jānovieto atļautās vietās un tā, lai operatīvais transportlīdzeklis spētu tikt garām, analizē K. Andersone.

Kampaņas laikā pieejamas īpašas brīdinājuma biļetes ar atgādinājumu «nestāties ceļā» operatīvajam transportam. Biļetes ir radītas ar nolūku aicināt autobraucējus atcerēties pašiem un nepieciešamības gadījumā atgādināt arī citiem par «nestāšanos ceļā» operatīvajam transportam, novietojot biļeti aiz automašīnas vējstikla tīrītāja slotiņas. Šīs biļetes dala Valsts policijas, VUGD un NMPD pārstāvji, kā arī tos var saņemt «Circle K» degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā. Savukārt Ceļu satiksmes drošības direkcija šo īpašo biļeti iecerējusi pasniegt katram jaunajam autovadītāja apliecības saņēmējam.

Vadītājam nevajadzētu apjukt, kad uz ceļa vai kādā teritorijā redz operatīvo transportu ar iedegtām bākugunīm. Kā pareizi rīkoties dažādās situācijās?

Ja operatīvais transports ir kustībā ar iedegtām zilām bākugunīm un skaņas signāliem, vadītājiem jādod ceļš, samazinot ātrumu un piebraucot tuvāk ceļa labajai malai vai ietvei. Šajā gadījumā var arī neapstāties.

Ja operatīvais transports kustībā atrodas ar iedegtām zilām un sarkanām bākugunīm un skaņas signāliem, vadītājiem ir jāapstājas ceļa malā, un kustību var sākt tikai tad, kad ir pabraucis garām operatīvais transportlīdzeklis ar ieslēgtām zilām un sarkanām bākugunīm.
«Bauskas Dzīve» 29. decembrī apmeklēja «Cirkle K» degvielas staciju Bauskā. Tajā bija pietiekams daudzums kampaņas materiālu. To saņēma arī iecavniece Anastasija Bariševa, dāma mašīnu stūrē kopš 1996. gada. Autovadītāja ar stingru nostāju uzsver, ka vienmēr dodot ceļu operatīvajam transportam, jo «tas taču nav grūti». Savukārt codietis Arnis Pūce ir šoferis jau no 1965. gada. «Nedod Dievs, ja nedotu ceļu šim transportam! Tas ir mūsu pienākums, nevar taču zināt, kurā brīdī pašam vajadzēs palīdzību,» uzsver pieredzes bagātais autovadītājs.

Codietis Atis Slakteris auto vada kopš 1975. gada un operatīvajam transportam allaž dodot ceļu. Šoferis gan atzīst, ka citkārt uz ceļa ir redzēti «bezkauņas, kas «uzsēžas» uz «astes» ātrajai palīdzībai».

Satiksmes drošības kampaņu «Nestājies ceļā. Palīdzi tiem, kas palīdz!» organizē Valsts policija sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Ceļu satiksmes drošības direkciju un «Circle K Latvija». Kampaņa tiek finansēta no Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas