Otrajos Zemeņu svētkos Rundāles novadā bauda vasaru un ogas + FOTO 5

Rundāles novada «Jaunlejnieku» Zemeņu svētki, kas šogad 27. jūnijā notika otro reizi, pulcēja 230 viesu, «Bauskas Dzīvei» pavēstīja saimniece Anna Truntika.

Svētki zemnieku sētā ļāva izbaudīt Latvijas vasaras svaigās smaržas, ogu garšu un aromātu. Sarīkojuma firmas ēdiens bija stiprā zemeņu zupa, kur blenderētas ogas papildina paprika, selerija, pipari, medus, gurķi, baziliks, pētersīļi un citas garšvielas. Anna piebilst – zupai var pievienot arī čili, gatavojot savdabīgu latvisko gaspačo.

Svētku ievada runā Anna uzsvēra, ka Latvijā augušās zemenes ir ļoti vērtīgas, liekot pie sirds katram tās saēsties pēc patikas. «Zemeņu audzēšana, kaut arī grūts darbs, var būt labs risinājums bezdarbniekiem un tiem, kuri plāno atstāt valsti,» sacīja A. Truntika, «kaut arī mūsu saimniecībā zemenes vairs neaug tik lielās platībās kā iepriekš, atrodot noieta tirgu, ar tām var nopelnīt.»

Zemeņu ēdienu konkursā žūrija – A. Truntika un pedagoģe Indra Konstantinova – par labāko nosauca bērnudārza «Mārpuķīte» pavāres Sarmītes Pumpases saldēdienu «Sapnis vasaras naktī». Visi pavāri saņēma pateicības balvas. Annu pārsteigusi zemeņu plātsmaize ar bagātīgo aromātu. Indra «Bauskas Dzīve» atzina, ka viņai ļoti garšoja viesu nama «Baltā māja» pavāru stiprā plate – zaļās salātu lapas ar zemeņu daiviņām, vārītu olu un ceptām vistu aknām, pārlietas ar balzamiko mērci. Zemeņu garša bija izcelta ogu debessmannā, krēmā, uzkodās ar krekeriem u. c.

Galveno balvu par skaistāko zemenes tērpu ieguva baušķeniece Marta Tēraude – īsta zemeņu meitene. Marta tērpu gatavojusi kopā ar māmiņu Aiju divas dienas. Abas neatklāja visus tērpa tapšanas smalkumus, vien atzina, ka zemenes viņām ļoti garšo, un tas devis iedvesmu izveidot saskanīgu koptēlu ar smalkām detaļām.

Līdz ar deju kopu «Ir varianti» zem lielā «Jaunlejnieku» sētsvidus ozola priekšnesumus sniedza Vecumnieku novada pūtēju orķestris «Skaistkalne». Saulrietā uz terases Aspazijas lugas «Sidraba šķidrauts» fragmentu iestudējumu rādīja Iecavas jauniešu teātris «Artis» ar režisori Valdu Karnīti. Svētku kulminācija bija vakarēšana pie ugunskura un kopīga lielās, gardās zemeņu tortes notiesāšana. To cepusi rundāliete Inese Skujiņa, atklāja A. Truntika.

Annai lielāko prieku sniedz viesu grāmata, kura sestdien piepildīta sirsnīgiem laba vēlējumiem. «Daudzi pateicās par svētkiem un solījās braukt šurp arī nākamgad,» gandarīta saimniece, «zemeņu svētku datuma izvēli noteic ražas ienākšanās – pērn zemenes sākām lasīt 1. jūnijā, šogad – tikai 17. jūnijā. Pagājušajā gadā pirmajos svētkos varējām cienāt arī ar avenēm, bet šoreiz tās vēl pāris nedēļu jāgaida.»

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Zemeņu fans

Paldies Saimniecei un viņas palīgiem par tik jauko un sirsnīgo pasākumu!!! Lai zemenes tur pie veselības šo strādīgo latviešu ģimeni vēl ilgi!

pirms 5 gadiem, 2015.06.29 08:44

Eva

Dakterīte kā vienmēr smaidīga!Skaisti tērpi abām ar meitiņu!

pirms 5 gadiem, 2015.06.29 11:16

xyz

Sveicieni foršajai dakterītei ar foršo meitiņu!

pirms 5 gadiem, 2015.06.29 13:34

Vietējās ziņas