Ozolu aleju Iecavā pirms kopšanas izpēta

Ozolu ielas aleju Iecavā pirms kopšanas izpētījusi Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Zemgales reģionā Vita Caune.

Speciāliste aleju apskatīja ceturtdien, 12. martā, portālu informēja novada dārzniece Sarmīte Avota. Viņa paņēmusi paraugus no kokiem, nofotografējusi dažādas detaļas un sagatavos S. Avotai inventarizācijas dokumentu.

Pēc apskates V. Caune secina, ka aleja ir unikāla, jo Latvijā ir ļoti maz tik vecu ozolu. «Tā ir liela bagātība, jo vecajos kokos dzīvo putni un kukaiņi, tie ir vērtīgi ne tikai ciema videi, bet arī kā ekosistēma,» pauž eksperte.

Aleju varēs kopt, bet kā vēsturiskam objektam būs jāsaskaņo zāģēšana. V. Caune iesaka ozolus, pat ja tie nedaudz bojāti, uzreiz neapzāģēt, bet pārbaudīt, vai koks sevi nesadziedē pats. Viņa piekrīt S. Avotas norādei, ka automašīnas Ozolu ielā nevajadzētu novietot uz zāliena tuvu koku stumbriem.

Pašvaldība Ozolu ielas alejas kopšanai plāno izsludināt iepirkumu. Iepriekšējos divos gados Edvarta Virzas ielas koku sakopšanai tika iztērēti ap 8000 eiro. Šeit, iespējams, vajadzēs izdot vairāk, jo vecie koki prasa ļoti rūpīgu attieksmi, pieļauj S. Avota.

V. Caune apskatījusi arī E. Virzas ielas kokus un Iecavas parku. Viņa vērtē, ka kopšana kokiem izdarīta ļoti profesionāli, nekāds kaitējums nav nodarīts. Speciāliste augstu novērtējusi Iecavas parku kā vēsturisku ciemata vides objektu ar vērtīgiem kokiem, piebilstot, ka to var sakopt ar saudzīgu un profesionālu pieeju.

S. Avota piebilst, ka uzsākta laukuma centrālās dobes veidošana pie Iecavas autoostas. Te noņemti iztrupējušie koki, nolīdzināta virsma. «Plānoju izveidot pilsētas videi piemērotus apstādījumus, lai dobe būtu skaista visu gadu. Tāpēc puķu būs mazāk, bet galvenā loma būs krūmiem un interesantas formas kokiem.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas