Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pabeigts pētījums par Mežotnes pilskalnu 9

Rīdzinieks arhitekts Edgara Šēnbergs pabeidzis pētījumu par Mežotnes pilskalnu un vietējo ķēniņu Viestardu.Grāmatu paredzēts prezentēt maijā Rundāles novadā rīkotajos Mežotnes pilskalna svētkos, informē pētnieka dēls arhitekts Uģis Šēnbergs. Darbu sērijas «Sensorum» kārtējā grāmatā E. Šēnbergs centies renovēt Mežotnes un Rundāles vietvārdus, meklējot to vēsturisko saikni Eiropas kontekstā un izzinot latviešu etnisko izcelsmi. Interesantā pētījuma pamatā ir vairāk nekā 500 mājvietās kolekcionētais vietvārdu fonds. E. Šēnbergs pievērsies gēļu, korņu, kirmu, bretaņu un citu ķeltisko valodu iepazīšanai un atsevišķo leksēmu salīdzināšanai ar Latvijas gidronīmiem.Piemēram, ir zināms, ka senie bardi bija gallu, velsiešu, senīru vai gēļu dziesminieki, kuri muzicēja uz krotas (arfas). Varbūt tāpēc Kurzemē, Priekuļu novada Bunkas pagastā, ir Krote un senais Krotes pilskalns? E. Šēnbergs uzskata, ka vārdu salīdzinājums liecina - Zemgalē dzīvojuši bretoņi. Ne tikai Mežotne, Rundāle, bet arī Bauska, Code, Vecsaule ir veidojušās ar bretoņu tulznām un sviedriem.Autors apšauba, ka mūsu folkloru ir radījušas, piemēram, vērpējas, malējas vai audējas, skalu gaismā darot darbus. Viņš uzskata, ka latviešu gara pūralādes pielocīja augstas klases profesionāļi - bardi, versnieki, sāgeri, skalži, teicēji. Viņu piemiņa joprojām ir saglabāta neskaitāmos Latvijas vietvārdos. Tos E. Šēnbergs atradis arī Mežotnē un Rundālē, tur ir «Baršas», «Kanāres», «Zāģeri» «Kankass», «Versinieki», «Rimdžēni». Pie Bauskas ģeogrāfiski nozīmīga vieta ir Ķirbacs, Ķirbace - Kirrbae (bretaņu valodā), kas tulkojumā nozīmē - 'krava, līcis, nasta'. Starp citu, baušķenieki noteikti zina, ka Mēmelē pirms satekas ir sēklis, kas viegli pārbrienams un pārbraucams. Senatnē te bijusi baržu un laivu piestātne kravu pārkraušanai un tirdzniecības vieta. Kā gan ne, jo, Mūsai un Mēmelei saplūstot, aiz tagadējās Ķirbaksalas sākas nevainojams ūdensceļš līdz pašai jūrai.  

Pievieno komentāru

Komentāri 9

TAs

pilnīgi piekrītu aaa un twilight. Vai „Edgara Šēnbergs" ir vārda vai dzimuma modifikācija? Man labāk patiktu Šēnberga Edgars.

pirms 9 gadiem, 2011.04.15 12:35

twilight

gidronīmi vai tomēr pa vecam 'hidronīmi' ?

pirms 9 gadiem, 2011.04.13 20:32

Imants Parādnieks

Gimalajlācīšu - labākās peldvietas.

pirms 5 gadiem, 2015.05.26 04:15

r

kur var nopirkt to petijumu? Bet mazliet piekritu- aaa :D

pirms 9 gadiem, 2011.04.13 17:27

aaa

Vai, vai, vai - vēl aizmirsu, ka somi patiesībā ir latviešu, nevis igauņu radinieki, jo somu valodā cepumi ir "mau...as".

pirms 9 gadiem, 2011.04.13 11:59

aaa

Šitā, salīdzinot vietvārdus, es arī tūlīt jums atklāšu kādu unikālu savu pētījumu: latvieši tālā senatnē ir dzīvojuši visur pasaulē, bijusi milzīga tauta. Piemēram, Itālijā, jo tur ir Milāna - Mīļā Anna - tur kāds latvietis atzinies mīlestībā savai Annai un par godu šim notikumam izveidojis pilsētu; latvieši ir dibinājuši Odesu un uz turieni ir pārcēlušies labākie desu darītāji - pēc tam visi, kas iebraukuši šajā pilsētā, pirmais, ko teikuši: "O, desa!"; latvieši savulaik iekarojuši to vietu, kur tagad Maskava, saņēmuši gūstā krievus-slāvus un tos maz kāvuši, kam par godu dibinājuši pilsētu - "Maz kāva"; arī Ķīnā Pekinu latvieši ir dibinājuši, jo uz turieni pārcēlušies ar paunām, ko vidzemnieki šur tur vēl tagad sauc par "pekina"; protams, arī Amerikas citadeli Ņujorku sākotnēji ir apdzīvojuši latvieši, kas sākumā nezinājuši, kā saukt savu pilsēteli, bijuši arī lieli dzērāji un kāda sieva reiz, dusmās sagaidot savu vīru mājās pēc nakts uzdzīves, teikusi - "Nu, Jurka!" - un pilsētas nosaukums bijis gatavs! Arī Vācijā, kur pilsēta "Ber, Līne!" noteikti bijuši latvieši un šitā pa visu pasauli klaiņojuši latvieši, kas tikai tagad - nesenā pagātnē - atgriezušies pie Baltijas jūras pēc labi padarīta darba visā pasaulē! Super, vai ne?

pirms 9 gadiem, 2011.04.13 11:56

Aigars

Vai tas, ka neviens no "izsmalcināto" komentāru īpašniekiem neparakstās zem tā ar savu cilvēka vārdu par kautko liecina? Jā, liecina.
Nemaz nerunājot par to, vai kāds no jums sava mūžā ir turējis savās rokās kaut ko citu bez sākumskolas vēstures gramatām, kā Simona Grūnava chronikas vai kādu no Sensorum daļām.
Raksta autores rupjās gramatikas un neuzmanības kļūdas ir cits jautājums.
Jebkuŗā gadījumā -
komentāru īpašnieki, uzdodiet jautājumu sev, vai jūsu atklāti ciniskā ņirgāšanas jums dara godu?

pirms 6 gadiem, 2014.02.14 19:59

Vecsauliete

Šēnberga kungs no Skaistkalnes?(joks)
Man ļoti patika analizētais ap Rīgas salu vietvārdu nozīmi ,liels paldies !

pirms 5 gadiem, 2015.02.24 17:15

Vietējās ziņas